E-Ticaret Devi Amazon Ethereum Blockchain'i İle Tanışıyor

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)

mcgregor1

Üyecik
  • Teknoloji devinin bulut bilişim odaklı departmanı Kaleido isimli girişim ile ortaklık kurarak müşterilerinin servislerini rahat bir şekilde kayıt zincirine eklemesini hedefliyor.
  • Amazon Web Servisi hamleyi “Kaleido’yu müşterilerimize tanıtarak onların işlemlerini daha hızlı hale getireceğiz, onların blockchain sistemini yönetme gibi bir endişeleri olmayacak” diye tanımlıyor.
  • Ethereum Vakfı kurucularından Joseph Lubin ise bu gelişmeyi büyük sorumluluk olarak nitelendiriyor.


Amazon’un bulut depolama servisi salı günü yaptığı açıklama ile kullanıcılarının Blockchain’i daha rahat kullanmaları için yeni bir uygulamaya gideceğini duyurdu.

Bulut depolama servisi lideri yeni bir girişim olan ve Consensys kuluçkasından doğan Kaleido ile ortaklık kuruyor. Şirketin temel amacı AWS kullanıcılarını hızlı ve kolay bir şekilde blockchain teknolojisi ile buluşturmak.

Kaleido kurucularından Steve Cernevy yaptığı açıklamada şu sözleri öne çıkardı;

“Onlar (Amazon) yaptıkları işe odaklanıp basit bir şekilde kendi platformlarını blockchain üzerinde yeniden yaratabilecekler. Platformu kullanmak ise çok basit ve kesinlikle kriptografi üzerine doktora yapmış olmaları gerekmiyor.”Bütün işlemleri şeffaf bir şekilde açık bir dağıtık deftere kaydeden ve aracı kurumların işlevini ortadan kaldıran blockchain teknolojisi, var olan teknolojilere göre işlemleri daha hızlı bir şekilde kaydedip güvenilir bir şekilde depoluyor.

Amazon Web Servisleri yaptığı açıklama ile Kaleido ile yapılan anlaşmanın müşterilerin işlemlerini hızlandıracağını ve müşterilerin bu konuda endişe etmeleri gerektiren bir durum olmadığını bildirdi. Bu ürün AWS’nin blok zinciri tabanlı ilk SaaS (hizmet olarak yazılım) çözümü ve bu ürünün Amazon’un sonraki blockchain ürünleri için de güçlü bir altyapı oluşturması hedefleniyor.

Amazon’un bir yan kuruluşu olan Amazon Web Servisi, bireylere, şirketlere ve hükümetlere bulut bilişim platformları için ücretli abonelikler sunuyor. AWS, projelerini sıfırdan inşa etmek yerine ortak girişimlerde yer almayı strateji olarak tercih ediyor.

Cerveny, CNBC’ye verdiği demeçte, “Müşterilerine hızlı bir şekilde blockchain hizmeti sunmak için ortaklık arıyorlardı. Bu teknolojiyi kendi marketlerinde kullanacaklar ve bu sayede gelişim hızlarını arttıracaklar.” diyerek anlaşmayı tanımlıyor.

Kaleido ve AWS’nin kullanacağı Ethereum blockchaininin yaratıcılarından Joseph Lubin ise bu gelişmeyi teknoloji devinin blok zinciri teknolojisine yönelik en büyük atılımı olarak tanımlıyor ve ekliyor;

“Şirketin operasyonlarını ciddi bir şekilde blockchain odaklı bir hale getirmek çok büyük bir hamle”

Amazon son hamlesi ile birlikte Facebook, Microsoft, IBM, Accenture, Deloitte, JP Morgan, ve HSBC gibi kayıt zinciri odaklı uygulamalar üzerine odaklanan şirketlerin arasına katılmış oldu.

Kaynak: Amazon Ethereum Blockchain'i ile Tanışıyor! - Kriptokoin.in
 
Üst
stat counter