E-Sporun Yeniden Doğuşu!

Sizce e-Spor Ülkemizde de böyle günler görebilir mi?

 • EVET

  Kullanılan: 1 50.0%
 • HAYIR

  Kullanılan: 1 50.0%
 • Daha Yıllar Var

  Kullanılan: 0 0.0%

 • Kullanılan toplam oy
  2

Bu konuyu okuyanlar

GoByMe

Asistan
Katılım
4 Şubat 2013
Mesajlar
345
Reaksiyon puanı
21
Puanları
18
Yaş
24
Merhaba arkadaşlar biraz geç kalınmış biz yazı aslında.. Bu yazıyı bir ay kadar önce yazmayı planlıyordum anca toparlayabildim... Kusura bakmayın..

B2yNaG.jpg

Bundan on sene önce herhangibirine bu kadar büyük çapta e-spor turnuvalarının olup olmayacağını sorsanız kesinlikle yüzünüze gülerlerdi. Gerçi bazı yerlerde durum hala aynı...

Turner Yayıncılık Sistemi (TBS) geçenlerde ilk canlı e-spor yayınını televizyonda yayınladı, ELEAGE adı altında. ELEAGUE 10 hafta süreck, 24 takımın yarışacağı bir turnuva. Ve turnuvanın ödülü tam olarak 1.400.000$. Takımlar grup elemelerini Atlanta, Georgia'da, Turner'in kalbinde yapıyor. Grup maçları ve grup play off'ları twitch üzerinden yayınlanırken final maçları canlı olarak televizyondan yayınlanıyor.. İlk grubun final maçının (Luminosity-Cloud9) 509,000 izleyiciye ulaştığını söylemekte de fayda var.


7vydDa.png

Şimdi gelin bunun üzerine konuşalım. E-Sporun populeritesinin son yıllarda inanılmaz derecede arttığı biliyoruz. Buna major turnuvalarının sayının ve ödül havuzunun arttırılması en büyük örnek. Son major turnuva olan MLG Colombus twitch üzerinden şimdiye kadar ki en çok izlenme rekoruna ulaştı. 1.6 Milyon!!.. E-Spor kesinlikle etkileyici bir gelişme gösteriyor. (Sonuçta bundan önceki major'un izlenmesi 1 Milyonda kalmıştı yani sırf burdan bilr %60 bir büyüme söz konusu ki iki major arası süre 1 sene bile değil)

E-Spor'un büyümesi etkileyici fakat yine de CS:GO'yu televizyona koymak çok riskli bir hamle. Çünkü bu aslında CS'nin ilk defa televizyona çıkışı değil. Daha önceleri CS:Source döneminde CGS de CS'yi televizyona çıkartma denemeleri yapmıştı. Fakat tam anlamıyla bir facia yaşandı diyebiliriz. Şirket ve kanal hiç de umduklarına ulaşamamıştı. Peki şimdi ne değişti? Niçin yine bu riski alıyorlar? Cevap vermesi gerçekten zor ve tartışmalara sebebiyet verebilecek cinsten. İnsanların artık televizyonu açtığında yeni şeyler görmek istemesi veya televizyon yayıncılarının, online yayıncıların işine göz dikmesi örnek verilebilir. Dediğim gibi cevaplar kesinlikle bu kadar değil bunlar ilk akla gelenlerden..


R3ONna.jpg

E-Spor fanlarının Turner Yayıncılığın bu hamlesiyle alakalı bi sıkıntısı yok. Sonuçta favori takımları ve oyuncuları televizyonda izlemek çok daha güzel bir duygu olsa gerek. Fakat camianın arkasındaki insanlar geleceğe daha farklı bakıyorlar. Turner Yayıncılığın bu olayı daha da ileriye taşıyacağını aynı bir spor kanalı gibi analiz programlarını, reklamlarını, maç tekrarlarını, tartışma programlarını vesaire düzenleyerek olayı daha da renklendireceklerine inanıyorlar. (Bu onun bunun düşüncesi değil ciddili insanların düşüncesi :D ) Zaten daha işin başında Shaquille o'Neal'i de bize sunarak bu olaya ilgiyi zirveye çıkarttılar.. (Adam sadece basketçi de değil ha aynı zamanda NRG e-Spor'un eş ortağı )

Belki en dikkat çekici detay bu işteki kararlılığı.. Sonuçta bu iş için şirket milyonlarca doları sokağa döküyor.. Bu da şirkete ciddi anlamda bir zarar verebilir. Hatta altından kalkamazsa iflasa kadar götürebilir. Amaçları ise daha önce denenmemiş bir şeyi ilk kez televizyonda denemek. Aslında e-spor fanlarına daha önceden hiç görmedikleri, duymadıkları kadar güzel ve ciddi bir çevrede e-sporu sunmayı amaçlıyorlar. Yani bir basketbol yada futbol gibi. Öyle ki ELEAGUE'dan sonra dönüp de diğer turnuvalara bakmalarını bile istemiyor diyebiliriz. Ve olayın en iyi kısmı ise yaptıkları her şey işe yarıyor. İlk kez televizyonda yayın yaptıkları gece twitter hashtag ülke genelinde fenomen oldu. Basında, gazete ve medyada ciddi boyutta dikkatleri üzerine çekti. Çoğu e-Spor'u daha önce duymayan binlerce insana o gün e-Spor'u tanıttı ve o gece televizyonda en çok izlenen Spor programı oldu. Ülkede e-Spor artık normal spor bünyesine çıktı öyleki gazeteler dahi e-spor eki çıkarmak üzerine çalışmalar başlattığını açıkladı.

o76pV7.jpg

Her şeyin bir başlangıcı vardır ve bu da e-Spor'un geleceğinin başlangıcı..

Yazımı okuduğunuz için teşekkürler arkadaşlar..
Yazı yabancı dilden çeviridir ve değerli arkadaşım Caleb Rhodes'a aittir.
Thanks Caleb :D


Sizin yorumlarınızı da bekliyorum arkadaşlar konu hakkında düşünecek tartışacak çok şey var çünkü :D Herkese iyi forumlar..
 
Üst