Düşük sistemler için Linux tavsiyesi

Bu konuyu okuyanlar

hisaraktoprak

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
eski bilgisayarlar için önerebileceğiniz stabil çalışan ve rahatlıkla kullanabileceğim bir linux işletim sistemi lazım.

genel olarak herkesin kullanabilmesi için sistem özelliklerini bilerek belirtmedim. Amacım kendim ile beraber diğer arkadaşların da bilgisayarlarına Linux kurası ve tekrar canlandırmasıdır. Şimdiden vereceğiniz cevaplar için teşekkür ederim. Bu arada bilgisayar bilgim fazla ama Linux tecrüben o kadar da fazla değil.

Tys23

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,229
eski bilgisayarlar için önerebileceğiniz stabil çalışan ve rahatlıkla kullanabileceğim bir linux işletim sistemi lazım.

genel olarak herkesin kullanabilmesi için sistem özelliklerini bilerek belirtmedim. Amacım kendim ile beraber diğer arkadaşların da bilgisayarlarına Linux kurası ve tekrar canlandırmasıdır. Şimdiden vereceğiniz cevaplar için teşekkür ederim. Bu arada bilgisayar bilgim fazla ama Linux tecrüben o kadar da fazla değil.
Suse Linux. Open Suse . Fedora.

Emrenail

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Lubuntu kesinlikle pişman olmayacağını söyleyebilirim.

Süleyman Alkan

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
815
Ubuntu da iyi bir seçenek olabilir ki linux sistemlerin şuan en popüler işletim sistemi ubuntu

Kaleihan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Dostum bence dağıtımdan ziyade masaüstü ortamları arasında bir seçim yapmalısın. Xfce düşük donanımlı pc ler için idealdir. Ubuntu, mint, manjora, fedora, istediğini seç fakat Ubuntunun Türk kullanıcıları tarafından açılmış güzel bir forumu mevcut. En büyük desteği Ubuntu ve Ubuntu tabanlı Mint'ten alırsın. Xubuntu diye aratırsan istediğini bulabilirsin.

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481
"Rahatlıkla kullanılabilecek" önemli bir kriter şuan Slackware 14.2 X64 bit kullanıyorum ram kullanımı 400MB işlemciye hiç yük bindirmiyor.
Ancak Slackware yeni başlayanlara çok uygun değil, son derece stabil bir sistem istiyorum zamanım da bol uğraşırım diyorsanız olabilir.

Görsellik ve kullanım kolaylığı açısından "Linux Mint 17.3 X64 KDE " sürümünü tavsiye ederim. XFCE ile arasında en fazla 100 MB fazla ram kullanımı vardır.

Önemli olan web browser esas kaynakları sömüren o onun için de Opera Developer veya Opera Betayı kurmanızı tavsiye ederim.

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481
1998 de ilk pc mi topladığımda 5-6 linux dağıtımı vardı, Slackware , Redhat , Suse, Debian ve Türkçe olarak da Turquaz vardı.
Slackware de ilk KDE masaüstünü derlediğimde 8-10 saatimi almıştı dün gibi hatırlıyorum acayip heyecanlanmıştım.

Yıllar yıllar geçti Turquaz kısa sürede sonlandırıldı, yeni dağıtımlar çıktı, uzun bir dönem Suse ve Mandrake kullandım Redhat paralı oldu Suse Novel'e satıldı ve bir dünya linux dağıtımı türedi. Ancak yıllardır stabilliğini bozmayan çok temel değişikllikler geçirmeyen 2 ana linux dağımı var 1-Debian 2-Slackware.

Server kuracaksanız Debiandan şaşmayın, illa alternatif lazımsa Centos ama desktop olarak kullanacaksanız Distrowatch daki sıralamayı takip edin Mint Açık ara öndedir kolaylık görsellik yeni başlayanlar için ideal.

Yok ben uğraşırım uğraşmaktan da keyif alırım hazır paket kurmam kendim derler kendim kurarım hatta kerneli dahi kendim derlerim diyorsanız Slackware den şaşmayın. Manjaro Arch tabanlıdır; Arch Linux'u ilk çıkartanların da esinlendikleri (taklit de denebilir) dağıtım Slackwaredir.