Düşük sistem gereksinimi gerektiren oyunlarda fps sorunu

Bu konuyu okuyanlar

Muhammetdede

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Merhabalar, Asus laptop kullanıyorum ve kısaca özellikleri şöyle; i7 4720HQ , Nvidia gtx950m ve 12gb ram. Battlefield1, Battlefield4, Farcry5 tarzı yüksek gereksinim gerektiren oyunları gayet sağlıklı bir şekilde fps drop yaşamadan oynayabiliyorken cs go ve league of legends gibi düşük gereksinim gerektiren oyunlarda sürekli fps drop, ekran donmaları ve kasma sorunları yaşıyorum. Özellikle lolde 60 fps i geçmek hayal gibi oluyor, keza cs go da aynı şekilde dikey senkronizasyonu kapatsam dahil 70 i geçemiyorum çoğu zaman çatışma durumlarında 30 fps değerlerine kadar düşüş yaşıyorum. Bu oyunları nvidia ekran kartı ile çalıştırıyorum, güç yönetim planları maksimum performans olacak şekilde ayarlı ve herhangi bir ısınma sorunuda yok. Sistemim çok üst düzey olmasada bu tarz oyunları çok çok rahat oynayabilecek kapasitede olduğuna inanıyorum. Battlefield1 gibi bir oyunu 60+ fps te oynayıp cs go da 30 fps lere düşmek gerçekten can sıkıcı bir o kadarda şaşırtıcı oluyor. Gördüğüm kadarıyla cs go ve lolde bilgisayarım performans verebilecek kapasitede olduğu halde düşük gpu&cpu kullanımı sergiliyor ve fps vermiyor. Battlefield1 de 1124 mhz de %99 gpu kullanımı olarak çalışan gtx950m cs go ve lolde 700 mhz lere kadar düşüp, düşük gpu kullanımı görülüyor. Orjinal windows10 kullanıcısıyım ve son güncellemeleri yaptım. Amacım 300 fpslere çıkmak değil, biliyorumki monitörüm 60hz bu benim için daha iyi bir oyun deneyimi ifade etmeyecek lakin, 30 fps ler söz konusu, lolde 25 fps e kadar düştüğü oluyor. Sistemim yetersiz olsa veya sistemimde bir sorun olsa idi Battlefield1 gibi üst düzey bir oyunu fps dropsuz oynayamazdım herhalde. Epeydir süregelen çözümünü bulamadığım sorunumu açıklamaya çalıştım. Yardımcı olabilirseniz cidden sevinirim.. :)
3E0oZM.png
RnM3ZR.png
p61P3a.png

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,135
Sürücüleriniz güncelmi?