Düşük GPU Kullanımı?

Bu konuyu okuyanlar

combatmedic

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba arkadaşlar yeni ekran kartı aldım ve oyunlarda aşırı düşük fps sorunu var soruna bakmak için oyuna girip ekran kartının değerlerine baktığımda kullanımının %50 olduğunu fark ettim ve bundan yukarı çıkmıyor sorunun buradan kaynaklandığını düşünüyorum bu kullanımı nasıl yükseltebilirim?

Ekran kartım : GTX 1050Ti

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
işlemcin nedir.

combatmedic

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
İşlemcim : AMD Athlon X4 950

Aynı işlemci ve ekranı kartına sahip birçok oyun performans testi videosu izledim hepsinde herşey normaldi.

aimnil

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
961
İşlemcim : AMD Athlon X4 950

Aynı işlemci ve ekranı kartına sahip birçok oyun performans testi videosu izledim hepsinde herşey normaldi.
Kanka oyundan oyuna değişir o oyunun işlemciyi ne kadar kullandığına bağlı. Şimdi senin işlemcin o oyunda 60 fps işleyebiliyorsa oyunun kare hızı 60ı geçmez ekran kartında 60 kare hızını %50 çalışarak sağlayabiliyor demek ki. Ekran kartına göre işlemcin baya zayıf güncel oyunlarda sıkıntı yaratır hep. Düşük fps alırsın. İşlemci darboğazı yaşıyorsun :) geçmiş olsun.

combatmedic

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Kanka oyundan oyuna değişir o oyunun işlemciyi ne kadar kullandığına bağlı. Şimdi senin işlemcin o oyunda 60 fps işleyebiliyorsa oyunun kare hızı 60ı geçmez ekran kartında 60 kare hızını %50 çalışarak sağlayabiliyor demek ki. Ekran kartına göre işlemcin baya zayıf güncel oyunlarda sıkıntı yaratır hep. Düşük fps alırsın. İşlemci darboğazı yaşıyorsun :) geçmiş olsun.
Konuda da yazdığım gibi internette aynı işlemciye sahip sistemlerde denenmiş oyunlarda kendi bilgisayarımda deniyorum orada yüksek alırken aynı oyunda ben düşük alıyorum(ram falanda aynı).
Bu işin darboğazla alakalı olduğunu düşünmüyorum çünkü eski ekran kartım GT1030 du ve bu ekran kartıyla atıyorum lolde 60-80 arası değerler alıken bu ekran kartında 40 ın üstüne çıkmıyor diğer oyunlarda da böyle.

aimnil

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
961
Konuda da yazdığım gibi internette aynı işlemciye sahip sistemlerde denenmiş oyunlarda kendi bilgisayarımda deniyorum orada yüksek alırken aynı oyunda ben düşük alıyorum(ram falanda aynı).
Bu işin darboğazla alakalı olduğunu düşünmüyorum çünkü eski ekran kartım GT1030 du ve bu ekran kartıyla atıyorum lolde 60-80 arası değerler alıken bu ekran kartında 40 ın üstüne çıkmıyor diğer oyunlarda da böyle.
lol gibi oyunlarda sorun olmaz haklısın format attın mı ?

combatmedic

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Evet format attım sorun hala devam ediyor bir çok araştırma yaptım anakartta olacağını düşündüm sorunun fakat aynı anakarta sahip gtx 1050ti ile kullanılmış pcler gördüm kimsede bu sıkıntı yok.

Acaba sorun psu da olabilir mi? wattı yetmiyo olabilir mi? şuan kaç watt olduğuna bakamıyorum ama düz mantık olarak düşünürsek düşük watta sahip bir psu ile çalıştırıldığında güç yetmediği için gereken performansı vermeme gibi bir durum olabilir mi?

Yani bu denli bir performans düşüşü yaşar mı lolde 40 fps verecek kadar?

aimnil

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
961
Evet format attım sorun hala devam ediyor bir çok araştırma yaptım anakartta olacağını düşündüm sorunun fakat aynı anakarta sahip gtx 1050ti ile kullanılmış pcler gördüm kimsede bu sıkıntı yok.

Acaba sorun psu da olabilir mi? wattı yetmiyo olabilir mi? şuan kaç watt olduğuna bakamıyorum ama düz mantık olarak düşünürsek düşük watta sahip bir psu ile çalıştırıldığında güç yetmediği için gereken performansı vermeme gibi bir durum olabilir mi?

Yani bu denli bir performans düşüşü yaşar mı lolde 40 fps verecek kadar?
Valla olabilir bence de ama zaten 1050ti çok güç tüketen bir kart değil. Bende Ryzen 2200g var ekran kartı almadım lolde 60 a hiç düşmedi 80-100-120 diye hatırlıyorum fpsyi anormal bir durum. Şimdi tekrar okudum da kullanımı yazmışsın ram özelliklerin ne? hangi işletim sistemi kurulu?

combatmedic

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Windows 10 x64 kurulu RAM ise galiba 8GB 2400Mhz

birkantrdemir

Asistan
Reaksiyon puanı
22
merhaba dostum ekran kartı zaten gerekli isteğe göre kendini adapte eder bu yüzden sorunu orada aramamalısın öncelik windows 10 fps ayarlarını arttırmayı yaptın mı ? bendede düşük sorun vardı xbox ları kapadım kaldırdım oyun modunu aktif ettim gereksiz sistem kulanımlarını kapadım kayıt defterinden menü ayarlarını yaptım bundan sonra fpsimde güzel bir yükselme oldu sorunu yanlış yerde arıyorsun bilgin olsun onunla alakası yok durumun kartının kullanım oranı o karta o oyunun ne kadar ihtiyacı oldugunu o zamanda gösterir bazı oyunlar işlemci tabanlı calıstırır kartı fazla yormaz bazıları karta yüklenir bazıları ise 2 sine birden

aimnil

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
961
Windows 10 x64 kurulu RAM ise galiba 8GB 2400Mhz
Yani bunun bir açıklaması zor ya o sistem için lol çerez gibi bir oyun :) Psu değerlerine de bir bak bakalım. Oyunu baştan kurdun demi format atınca? diger oyunlarda da sonuc aynı mı ?

combatmedic

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Sadece lol de değil bütün oyunlarda aynı sorun var eski ekran kartım gt1030 ile for honor diye bir oyunda düşük ayarlarda 40-50 fps arası alırken bu ekran kartıyla düşük ayarlarda 40 anca görüyorum 25 fps lere bile düştüğü oluyor

merhaba dostum ekran kartı zaten gerekli isteğe göre kendini adapte eder bu yüzden sorunu orada aramamalısın öncelik windows 10 fps ayarlarını arttırmayı yaptın mı ? bendede düşük sorun vardı xbox ları kapadım kaldırdım oyun modunu aktif ettim gereksiz sistem kulanımlarını kapadım kayıt defterinden menü ayarlarını yaptım bundan sonra fpsimde güzel bir yükselme oldu sorunu yanlış yerde arıyorsun bilgin olsun onunla alakası yok durumun kartının kullanım oranı o karta o oyunun ne kadar ihtiyacı oldugunu o zamanda gösterir bazı oyunlar işlemci tabanlı calıstırır kartı fazla yormaz bazıları karta yüklenir bazıları ise 2 sine birden
xbox gibi genel ayarları yaptım fakat dediğiniz kayıt defteri ayarlarını anlamadım

birkantrdemir

Asistan
Reaksiyon puanı
22
Sadece lol de değil bütün oyunlarda aynı sorun var eski ekran kartım gt1030 ile for honor diye bir oyunda düşük ayarlarda 40-50 fps arası alırken bu ekran kartıyla düşük ayarlarda 40 anca görüyorum 25 fps lere bile düştüğü oluyor

xbox gibi genel ayarları yaptım fakat dediğiniz kayıt defteri ayarlarını anlamadım

şimdi üşenmeden sana tek tek hepsini yazacağım öncelikle oyun amaçlı kulanım yapacaksan başka şeyler uğraşmayacaksan windows home kullanmanı tafsiye ederim sistemin ve driverların hep güncelle
şimdi ilk olarak bunların yapıldıgını gözlemleyim
ve sonraki adımlara geçelim
çalıstır kısmına gel
kayıt defteri yaz
2. sıradaki hkey user e tıkla aşağı dogru açılsın klasörleri sonra control panel aynı şekilde yapıyorsun klasörlerini aç
onun sırasında açılan deskop a tıkla üstüne gelip sol click yap sag tarafta not defteri gibi yerler cıkıcak
M TUŞUNA BAS menushowdelay gelicek sag tıkla değiştir de 10 yap
tamam de sonra altta mouse görüceksin ona da aynı deskop gibi sol click yap
mouse hower time a tıkla onuda 10 yap büyük ihtimal sizde 2 side 400 olucak sonra buradan cıkıs yapabilirsin
3. adım masa üstü görev yöneticisi açın
başlangıç kısmında kullanmadıgınız her şeyi devre dışı bırakın
4. adım ayarlara girin
gizlilik sekmesini açın

sol sırada ne varsa en baştan sona doğru kullanmadıgınız her şeyi kapatın
konuşma
sesle etkinleştirme bildirimler

telefon aramaları tkavimler gibi hepsini tek tek bakın kapatın
5. adım

hizmetlere girin b tuşuna basın

baglı kullanıcı deneyimleri ve telemetleri sag tıklayın

özellikler devre dışı yapın durdur diyin tamam diyin

windows search aynı şekilde yapın

6. adım ayarlara girin tekrar

gereksiz tüm uygulamarı kaldırın

7. adım masa üstünüzde fazla icon olmasın

8. adım
denetim masasından güç tüketimini performans yapın

9. adım bilgisayarı giriş yapın sag tıklayın özellikler diyin

gelişmiş sistem ayarlarına tıklayın

performans bölümünde yanda ayarları tıklayın

özel diyin ekran yazı tipi kenarlarını düzelt seçin ve tamam deyin cıkın

10. adım bilgisayar sistem nerde kuru ise üstüne sag tık yapın

özellikler diski temizle

sol altta sistem dosyalarını temizle seçegine basın

ordan gereksiz geçmişleri bir çogu kendi işaretli olacaktır sizde dilerseniz diğerlerini ekleyin yada eklemeden tamam diyin temizlemeyi yapacaktır

11. adım

çalıstır a gelelim

ilk önce temp diyip ctrl basılı tutup a basın ve hepsini silmek için dalete yapın izin isteye bilir aldırıs etmeyin tama diyip geçin yeniden dene gelince bunu atla iconu tıklayın geçin silmediklerini

temp i yaptıktan sonra

%temp% koduyla aynı işlemi çalısıtra girip yapın

sonra tekrar

aynı işlemi prefetch yazıp yapın

bilgisayarınızda hem windows güvenlik duvarı hemde başka virüs programı kurmayın windowsunki yeterli olucaktır gereksiz fps düşmesi kasma yapar

12. adım

sistem sıcaklıklarınızı kontrol edin cpu fan özellikle

bazen bozulmus olmasına rağmen düşük devir dönüp anlasılmadıgı için farkına varılmıyor ısıdan fps düşmesi ve donma olabiliyor

pc içide temizleyin ihmal etmeyin

masa üstü çözünürlükle oyun çözünürlügün aynı olmasına dikkat edin

xbox ları kapatmayı unutmayın

sadece oyun modu acık kalsın geri kalan her şeyi kapatın

combatmedic

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
şimdi üşenmeden sana tek tek hepsini yazacağım öncelikle oyun amaçlı kulanım yapacaksan başka şeyler uğraşmayacaksan windows home kullanmanı tafsiye ederim sistemin ve driverların hep güncelle
şimdi ilk olarak bunların yapıldıgını gözlemleyim
ve sonraki adımlara geçelim
çalıstır kısmına gel
kayıt defteri yaz
2. sıradaki hkey user e tıkla aşağı dogru açılsın klasörleri sonra control panel aynı şekilde yapıyorsun klasörlerini aç
onun sırasında açılan deskop a tıkla üstüne gelip sol click yap sag tarafta not defteri gibi yerler cıkıcak
M TUŞUNA BAS menushowdelay gelicek sag tıkla değiştir de 10 yap
tamam de sonra altta mouse görüceksin ona da aynı deskop gibi sol click yap
mouse hower time a tıkla onuda 10 yap büyük ihtimal sizde 2 side 400 olucak sonra buradan cıkıs yapabilirsin
3. adım masa üstü görev yöneticisi açın
başlangıç kısmında kullanmadıgınız her şeyi devre dışı bırakın
4. adım ayarlara girin
gizlilik sekmesini açın

sol sırada ne varsa en baştan sona doğru kullanmadıgınız her şeyi kapatın
konuşma
sesle etkinleştirme bildirimler

telefon aramaları tkavimler gibi hepsini tek tek bakın kapatın
5. adım

hizmetlere girin b tuşuna basın

baglı kullanıcı deneyimleri ve telemetleri sag tıklayın

özellikler devre dışı yapın durdur diyin tamam diyin

windows search aynı şekilde yapın

6. adım ayarlara girin tekrar

gereksiz tüm uygulamarı kaldırın

7. adım masa üstünüzde fazla icon olmasın

8. adım
denetim masasından güç tüketimini performans yapın

9. adım bilgisayarı giriş yapın sag tıklayın özellikler diyin

gelişmiş sistem ayarlarına tıklayın

performans bölümünde yanda ayarları tıklayın

özel diyin ekran yazı tipi kenarlarını düzelt seçin ve tamam deyin cıkın

10. adım bilgisayar sistem nerde kuru ise üstüne sag tık yapın

özellikler diski temizle

sol altta sistem dosyalarını temizle seçegine basın

ordan gereksiz geçmişleri bir çogu kendi işaretli olacaktır sizde dilerseniz diğerlerini ekleyin yada eklemeden tamam diyin temizlemeyi yapacaktır

11. adım

çalıstır a gelelim

ilk önce temp diyip ctrl basılı tutup a basın ve hepsini silmek için dalete yapın izin isteye bilir aldırıs etmeyin tama diyip geçin yeniden dene gelince bunu atla iconu tıklayın geçin silmediklerini

temp i yaptıktan sonra

%temp% koduyla aynı işlemi çalısıtra girip yapın

sonra tekrar

aynı işlemi prefetch yazıp yapın

bilgisayarınızda hem windows güvenlik duvarı hemde başka virüs programı kurmayın windowsunki yeterli olucaktır gereksiz fps düşmesi kasma yapar

12. adım

sistem sıcaklıklarınızı kontrol edin cpu fan özellikle

bazen bozulmus olmasına rağmen düşük devir dönüp anlasılmadıgı için farkına varılmıyor ısıdan fps düşmesi ve donma olabiliyor

pc içide temizleyin ihmal etmeyin

masa üstü çözünürlükle oyun çözünürlügün aynı olmasına dikkat edin

xbox ları kapatmayı unutmayın

sadece oyun modu acık kalsın geri kalan her şeyi kapatın
Uğraşınız için teşekkür ederim yapmadığım bir şey varsa yapıp tekrar dönüş yapıcam konuya.