Düşük Gpu Kullanımı Sorunu

Bu konuyu okuyanlar

FaNCee

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bilgisayarı 2 hafta önce topladım fakat GPU Kullanımı hiçbir zaman %90'larda sabit kalmadı. %60 %70 gibi değerler oluyor ve bu değişkenlik gösterdiği için takılmalar meydana geliyor bazen.

Ancak bu değer oyunlarda 60 FPS almaya yetmiyor. Ara sıra %90'lara çıktığında ise akıcı bir şekilde oyunları oynayabiliyorum. MSI Afterburnerın Kombustor ile denediğim zaman %99 sabit kalıyor ancak oyunlarda bunu yapamıyor. Manuel olarak arttırmanın bir yolu var mı?

PC Özellikleri:

İşlemci: AMD Ryzen 3 2200G 3.75 Ghz
Ekran Kartı: MSI Gaming 1050 Ti
RAM: 16 GB 3200Mhz

Dipnot: Bütün konuları okudum ancak bir çözüm bulamadım. Driverlar vb. güncel. CPU da GPU ile genellikle başbaşa gidiyor darboğaz olduğunu sanmıyorum.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Windows 10 mu kullanıyorsunuz? Sürücüleri nasıl güncellediniz? BIOS güncel mi?

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,310
Bilgisayarı 2 hafta önce topladım fakat GPU Kullanımı hiçbir zaman %90'larda sabit kalmadı. %60 %70 gibi değerler oluyor ve bu değişkenlik gösterdiği için takılmalar meydana geliyor bazen.

Ancak bu değer oyunlarda 60 FPS almaya yetmiyor. Ara sıra %90'lara çıktığında ise akıcı bir şekilde oyunları oynayabiliyorum. MSI Afterburnerın Kombustor ile denediğim zaman %99 sabit kalıyor ancak oyunlarda bunu yapamıyor. Manuel olarak arttırmanın bir yolu var mı?

PC Özellikleri:

İşlemci: AMD Ryzen 3 2200G 3.75 Ghz
Ekran Kartı: MSI Gaming 1050 Ti
RAM: 16 GB 3200Mhz

Dipnot: Bütün konuları okudum ancak bir çözüm bulamadım. Driverlar vb. güncel. CPU da GPU ile genellikle başbaşa gidiyor darboğaz olduğunu sanmıyorum.
2200G'nin grafik driverleri yüklü müdür? :)

FaNCee

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Windows 10 mu kullanıyorsunuz? Sürücüleri nasıl güncellediniz? BIOS güncel mi?

Hepsi güncel.Windows 10 kullanıyorum.Bilgisayarı toplarken BIOS u güncellediler sonra format atıldı.Driverları da tek tek update programlarından
ve GeForce Experienceden indirdim.

---- Mesajlar birleştirildi ----

2200G'nin grafik driverleri yüklü müdür? :)

Biraz daha açar mısınız? Ben onu işlemci olarak kullanıyorum ama APU özelliğinin olduğunu da biliyorum.Grafik sürücüsünü bulamadım onun ama
MSI Live Update Amd güncellemeleri yapmıştı.

Son düzenleme:

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,139
Hepsi güncel.Windows 10 kullanıyorum.Bilgisayarı toplarken BIOS u güncellediler sonra format atıldı.Driverları da tek tek update programlarından

Biraz daha açar mısınız? Ben onu işlemci olarak kullanıyorum ama APU özelliğinin olduğunu da biliyorum.Grafik sürücüsünü bulamadım onun ama
Kullandığınız Update programının adı DriverBooster olabilir mi?

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,310

Apu'nun devre dışı kalması gerek. Sistem düzgün çalışmasına engel oluyor olabilir.

FaNCee

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Son düzenleme:

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,310
Hayir oyle bir program kullandigimi hatirlamiyorum.

Peki nasil?
Dediğim gibi Apuyla ilgili herahangi bir sürücü varsa ise onları bir kaldırmayı deneyin derim.

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,310
Umarım bu sefer sorun çözülür. :)

FaNCee

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
O şekilde olmaz.
Bios üzerinden İGPU'yu devre dışı bırakacak.

Bunu bana tarif etmeniz mümkün mü ? Çünkü BIOS u açıp İGPU yu bulmak falan daha önce yapmadığım ve bilmediğim işler.
Bu arada sorun APU dan kaynaklanmıyor olabilir çünkü işlemci anakarta bir kabloyla bağlı olmadığı için çalışmıyor.Ekran kartı olarak görünmüyor
zaten.Takan adam da öyle demişti.

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,139
Bunu bana tarif etmeniz mümkün mü ? Çünkü BIOS u açıp İGPU yu bulmak falan daha önce yapmadığım ve bilmediğim işler.
Bu arada sorun APU dan kaynaklanmıyor olabilir çünkü işlemci anakarta bir kabloyla bağlı olmadığı için çalışmıyor.Ekran kartı olarak görünmüyor
zaten.Takan adam da öyle demişti.
Ne alaka anlamadım ben?

FaNCee

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ne alaka anlamadım ben?

O İşlemcinin APU sunu çalıştırabilmesi için anakarta bir kabloyla bağlanması gerekiyormuş.Ekran kartı olmadığı durumlarda kullanabilmesi için.
Ve ben APU yu zaten göremiyorum ekran kartlarında.Benim sorduğum soru şu:Neden normali tüm oyunlarda %99 çalışan ekran kartı
bende % 60 - %70 yeterli görüyor.Ama Furmark testte CPU %60 GPU %99 oluyor bende.Oyunlarda karışıyor iş bu yüzden sordum oyunlar için
manuel olarak arttırabilir miyiz diye.

Zaten böyle bir durum olsaydı APU %99 çalışmaz mıydı ?

Umarım bu sefer sorun çözülür. :)
Başka bir öneriniz var mı ?

PhysX de İşlemci yeri otomatik seç de bundan kaynaklanabilir mi ? CPU ve 1050 Ti yazıyor. Otomatik seç şu an 1050 Ti yi seçmiş.

Son düzenleme:

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,139
O İşlemcinin APU sunu çalıştırabilmesi için anakarta bir kabloyla bağlanması gerekiyormuş.Ekran kartı olmadığı durumlarda kullanabilmesi için.
Ve ben APU yu zaten göremiyorum ekran kartlarında.Benim sorduğum soru şu:Neden normali tüm oyunlarda %99 çalışan ekran kartı
bende % 60 - %70 yeterli görüyor.Ama Furmark testte CPU %60 GPU %99 oluyor bende.Oyunlarda karışıyor iş bu yüzden sordum oyunlar için
manuel olarak arttırabilir miyiz diye.

Zaten böyle bir durum olsaydı APU %99 çalışmaz mıydı ?

Başka bir öneriniz var mı ?

PhysX de İşlemci yeri otomatik seç de bundan kaynaklanabilir mi ? CPU ve 1050 Ti yazıyor. Otomatik seç şu an 1050 Ti yi seçmiş.
O arkadaş senin bayağı bir kafanı karıştırmış anlaşılan. Kabloya falan gerek yok. görüntü kablosu var onu da zaten Ekran Kartı takılı iken Anakarta Takamazsın iptal olur.

FaNCee

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
O arkadaş senin bayağı bir kafanı karıştırmış anlaşılan. Kabloya falan gerek yok. görüntü kablosu var onu da zaten Ekran Kartı takılı iken Anakarta Takamazsın iptal olur.

Peki bu %100 kullanılmama sorununun APU dan mı kaynaklandığını düşünüyorsun ve böyle düşünüyorsan ne yapmalıyım ?

FaNCee

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Yo hocam.
FPS değerlerinde sıkıntın varmı peki?
Var ben Nvidiadan Vsync açık bir şekilde oynadığımda 60 dan 55-49-46 fps düşünce kasma yapıyordu ben de bazen çalışmıyor herhalde diyordum.
Olay daha büyükmüş Pubg de orta ayarlarda 70 - 80 fps alıyor bazen 67 ye düşünce kasma yapıyor ama hala 55 felan düşüyordu.
bu kadar büyük bir düşüş sanırım bir sorun olduğunun göstergesidir.Peki ne yapmalıyım ?

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,139
Var ben Nvidiadan Vsync açık bir şekilde oynadığımda 60 dan 55-49-46 fps düşünce kasma yapıyordu ben de bazen çalışmıyor herhalde diyordum.
Olay daha büyükmüş Pubg de orta ayarlarda 70 - 80 fps alıyor bazen 67 ye düşünce kasma yapıyor ama hala 55 felan düşüyordu.
bu kadar büyük bir düşüş sanırım bir sorun olduğunun göstergesidir.Peki ne yapmalıyım ?
Temiz kurulum deneyin en başta.

FaNCee

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Temiz kurulum deneyin en başta.
Pc yi servise gönderdim.1 ay sonra geldi.Parçalarsa sorun yokmuş aynı sorun devam ediyor.Bilgiyi biraz açayım.Oyunlarda yüksek grafik ayarlarında
%99 çalışıyor ancak o zaman da oyun kasıyor.Ben de bari ayarı düşüreyim diyorum.O zaman da ekran kartı%60 felan çalışıyor gene aynı şey oluyor.
Yani ultra ve normal grafik ayarlarında aynı fpsyi alıyorum.

FaNCee

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
MSI live update den AMD Chipset Drivers gelmişti ancak kuracağım zaman üzerinden radeon yazdığından korkup yüklemedim.Aynı zamanda şimdi tekrar bakıyorum live updateden AMD Chipset drivers çıkmıyor indirilip kurulmuş gösteriyor.BIOS Güncellemesi de geldi diyor fakat kurmalımıyım ve chipseti başka yerdem bulup indireyim mi ?