Dünyayı saran virüs için yeni güncelleme!

Bu konuyu okuyanlar

Fragger

Dekan
Katılım
21 Ekim 2016
Mesajlar
9,544
Reaksiyon puanı
3,576
Puanları
113
Microsoft’un desteği kesilmiş emektar işletim sistemi Windows XP, uzunca bir aradan sonra ilk defa güncelleme alacak. Peki, sizce bu güncellemenin sebebi ne olabilir?

windows-xp-wannacrypt-virusune-karsi-yeni-bir-guncelleme-alacak.jpg


Bundan tam 3 yıl önce Microsoft tarafından desteği sona erdirilen emektarişletim sistemi Windows XP, uzunca bir aradan sonra ilk defa güncellemealacak. Söz konusu bu güncellemenin sebebi ise, son günlerde dünyagündemini epeyce meşgul eden WannaCrypt virüsü.

Windows XP yeni bir güncelleme alacak

Hepimizin de bildiği üzere güncellemeler bir işletim sistemi için hayati öneme sahip. Bu bağlamda Microsoft, her ne kadar 3 yıl önce desteğini kesmiş olsa da, halen hatırı sayılır bir kullanıcı kitlesine sahip olanWindows XP’yi, dünyayı kasıp kavuran WannaCrypt virüsüne karşı koruma kararı almış durumda.

windows-xp-wannacrypt-virusune-karsi-yeni-bir-guncelleme-alacak-1.png


Geçtiğimiz Mart ayında Windwos 7, 8.1 ve 10 için WannaCrypt virüsüne karşı bir güncelleme yayınlayan Microsoft, dün yayınladığı başka bir güncelleme ile de, Windows XP, Vista ve Server 2003 kullanıcılarının bu virüse karşı korunmasına yardımcı olacak.
 

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Katılım
30 Ekim 2016
Mesajlar
9,399
Reaksiyon puanı
9,195
Puanları
113
Şu fidye yazılımlarını yapanları Allah ıslah etsin.
 

isyankar42

Profesör
Katılım
8 Kasım 2015
Mesajlar
2,755
Reaksiyon puanı
784
Puanları
113
Win xp yi yillarca guncellemezlerse olacagi bu
 

kokusuzmal

Öğrenci
Katılım
13 Mayıs 2017
Mesajlar
16
Reaksiyon puanı
3
Puanları
3
Yaş
21
asıl xp ve 4. millenium faciasını kullananları islah etsin... :p winzort=virüs yuvası.
 

errno

Doçent
Katılım
17 Temmuz 2016
Mesajlar
694
Reaksiyon puanı
566
Puanları
93
Merhaba,

Microsoft'un desteği ve sistemi gibi dünya üstünde bir tane daha var mı ? Herhangi işletim sistemlerine laf atmak değil ancak açık kaynak kodlu bir yazılımın kullanım tehlikelerini, verilen desteğin ölçüsünü (veyahut verilmeyen denecek kadar az), firma adı ile arkasında durulan bir sisteme (veya kişilere şahsi olarak güvenmek zorunda kalınan bir sistemde denilebilir) karşı duyulan ilgiyi takdir ediyorum. Ancak Microsoft gibi bir firmanın verdiği desteği hiç kimsenin vermediği malum.. Microsoft gibi bir firmanın öncülüğüne eş değer şu an için kimse de yok.

Tabii ki en çok virüs yazılan sistem Microsoft sistemleri. Ve öyle de olmak zorunda. Çünkü en çok kullanılan ve tutulan işletim sistemidir. Microsoft'un ağı gibi olan bir firma var mı daha ? Tabii ki birileri de bu pastadan haksız yollarla pay isteyecek. Nedeni açık, çünkü herkes denecek kadar büyük bir kesim Microsoft sistemlerini ve programlarını kullanıyor. Bugün Microsoft yerine diğer başka bir firma olsaydı aynısı ona da olacaktı.

Daha iyisi olana kadar; One way Microsoft..

Saygılarımla
 

kmurat

Dekan
Katılım
8 Şubat 2014
Mesajlar
7,322
Reaksiyon puanı
2,926
Puanları
113
Dün bir dergi okudum ve dergide geçen ana konu güvenlikti. Bir köşede uzmanlara sormuşlar "siz güvenliğinizi nasıl sağşıyorsunuz" diye. Güvenlik uzmanlarından birisi yazmış "Güvenmediğim sitelere sanal makineden giriyorum" (Linux ile). Güvenlik programları arasındaki öneriler arasında da bir Linux dağıtımı mevcuttu.
 

Son mesajlar

Üst