Haber Dünyanın en küçük oyun konsolu üretildi

Bu konuyu okuyanlar

allura

Asistan
Katılım
4 Tem 2013
Mesajlar
285
Reaksiyon puanı
61
Puanları
28

ABD'li bir girişim, kullanıcıların 90'lı yıllarını gidermek amacıyla, içerisinde Tetris, Space Invaders ve Snake gibi klasik oyunları bulunduran dünyanın en küçük oyun konsolunu üretti. Yalnızca bir posta pulu büyüklüğüne sahip olan Thumby adlı cihaz sayesinde oyuncuların kendi oyunlarını da yazabileceği açıklandı. Konsolun piyasaya 19 dolarlık (yaklaşık 175 lira) başlangıç fiyatıyla sürüleceği belirtildi.

Q5gWvz1BIE2gTmPLU7hixw.jpg

Dünyanın en küçük el oyun konsolu ABD'li mühendisler tarafından geliştirildi. Cihaz yalnızca bir posta pulu büyüklüğünde olmasına rağmen, tam boyutlu bir cihazın performansını gösteriyor.

KULLANICILAR KENDİ OYUNLARINI YAZABİLECEK​

Ohio merkezli TinyCircuits adlı şirket tarafından üretilen konsolun, Tetris, Space Invaders ve Snake gibi klasik oyunlar içerdiği belirtildi. Bununla birlikte, Kullanıcılar MicroPython programlama dilini kullanarak kendi oyunlarını oluşturabiliyor ve bir bağlantı kablosu aracılığıyla başkalarıyla çok oyunculu oyunları oynayabiliyor.

FİYATLAR 19 DOLARDAN BAŞLAYACAK​

Şirket, Şubat 2022'den itibaren Thumby’nin gri modelinin 19 dolardan (yaklaşık 175 lira) satışa sunulacağını açıkladı. Diğer renklere ve bağlantı kabloları gibi ek aksesuarlara sahip cihazların fiyatının daha yüksek olduğu belirtildi.

Ayrıca, konsolun cihazı şarj etmek ve yazılımını güncellemek için çalışan bir batarya ile, oyun düğmeleri, güç düğmesi, ekran ve bir mikro USB bağlantı noktasına sahip olduğu aktarıldı OLED ekrana sahip olan Thumby’nin anahtarlığa takılmasına izin veren bir de küçük bir halkası bulunuyor.

Thumby'nin baş mühendisi Ben Rose, "Amacım dünyadaki en küçük oyun konsolunu üretmekti. İnsanlar küçük olduğunu gördüklerinde işe yaramaz olduğunu düşünebilirler. Fakat, boyutuna meydan okuyan güçlü bir işlemciye sahip yüksek kaliteli bir ürün tasarladık. Thumby, insanların oynadıkları oyundan daha fazla zevk almalarını, hatta kendi oyunlarını üretmelerini sağlayacak” dedi.

TinyCircuits başkanı Ken Burns, "Thumby gerçekten çok küçük ve sadece bir kişinin baş parmağı büyüklüğünde. Bu yüzden ona İngilizce’de baş parmak anlamına gelen Thumby adını verdik” dedi.

Kaynak: Dünyanın en küçük oyun konsolu üretildi
 
Üst