Dünyanın en büyük adliye binası açılıyor

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
10,327
Dünyanın en büyük adliye binası açılıyor

563625_1.gif

5 bloktan oluşan, 12 katlı Kartal'daki dev binada 4 bin 600 oda var. Adliyeye günde 45 bin kişi gelecek.

İstanbul Kartal'da yapılan ve dünyanın en büyük adliye binası olan Anadolu Adalet Sarayı 4 Şubat Pazartesi günü hizmete başlıyor. Yapımına 2006 yılında başlanan adalet sarayı Türkiye'nin en büyük kamu binası olmasının yanı sıra dünyanın da en büyük adliye binası. 8 banka şubesi, PTT'si, lokantaları, berberi, spor salonu, konferans salonları ve binlerce araçlık otoparkları ile dev bir yaşam alanı. Şimdiye kadar Anadolu yakasında faaliyet gösteren Kadıköy, Kartal, Üsküdar, Ümraniye, Pendik, Tuzla ve Sultanbeyli adliyeleri artık bu dev komplekste faaliyetlerini yürütecek.

4 Şubat'a kadar Kadıköy, Ümraniye ve Üsküdar adliyelerine ait dosyalar UYAP ortamında İstanbul Adalet Sarayı olarak değiştirilip bu tarihten itibaren fiziken Kartal'daki yeni binada faaliyet gösterecek. 8 Şubat'a kadar da Sultanbeyli, Pendik, Tuzla ve Kartal adliyelerinin taşınma işlemleri tamamlanacak. Taşıma işlemlerini 600 bin lira karşılığında özel bir firma yürütüyor. Anadolu Adalet Sarayı'nda biri 500 kişilik, diğeri 180 kişilik iki büyük konferans salonu yer alıyor. Giriş bölümünde yer alan konferans salonuna geçtiğimiz aylarda Tunceli'de PKK'nın düzenlediği suikast sonucu şehit düşen Murat Uzun'un adı verildi.

Büyük adliye sarayındaki tüm eşyalar yeni. Eski adliyelerden sadece resmi evraklar ve dosyalar getirildi. Eski adliyelerdeki eşyaların önemli bir kısmı talepte bulunan diğer kamu kurumlarına dağıtıldı. Kalanlar ise ihaleye çıkarılacak. Taşınma işlemeleri sırasında çok önemli bazı belgeler de bulundu. Osmanlı dönemine ve Cumhuriyetin ilk yıllarına ait çok önemli belgeler olduğu anlaşılan evraklar muhafaza altına alındı. Bulunan dosyalar arasında Şer'iye Sicilleri de var. Ele yazıldığı anlaşılan mahkeme evrakları arasında kamu davaları ve boşanma kayıtları da bulunuyor. Savcıların büyük itina gösterdikleri belgeler kilit altında tutuluyor. Evraklar için yeni binada özel bir ölüm hazırlanıp cam mekanlarda sergilenmesi de düşünülüyor.

SAYILARLA DEV BİNA
5 ana bloktan oluşan adliye, 8 kat bodrum ve 4 kat üzerinde toplam 12 katlı olarak yapıldı. Adliye binasında 326 savcı odası, 298 mahkeme salonu, 51 icra dairesi yer alıyor. 2 bin 600 araçlık otoparkın bulunduğu adliyede yemekhane ise 2 bin 200 kişilik. 350 milyon liraya mal olan binanın 3 ana girişi bulunuyor. 4 bin 600 odanın yer aldığı binanın güvenliğini ve temizliğini 4 bin kişi sağlıyor. Binayı günde 45 bin vatandaşın ziyaret etmesi bekleniyor.

kaynak

ashabulyemin

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
20
ne marifet yani adliyenin büyüğünü aç adaletsizliği buradan dağıt.Eskiye baktığımızda kadının bir şiltesi bir odası olurdu ama kadı Fatih[Rha]hazretlerinin bile kolunun kesilmesine fetva vermişti.Ülkemizde adalet sistemi çökmüştür içini adaletle dolduramadıktan sonra ne işe yarar

djvietnam

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
8
çok insan gördüm üstünde elbisesi yok çok elbise gördüm içinde insan yok çok büyük adalet sarayı gördüm içinde adalet yok !!

brainiac

Doçent
Reaksiyon puanı
2
hukuk devleti anlayısı ıste bu devam edın ıngılterede amerıkada boylemı haa onlar bızım orneklerımızmı
tabıkıde hayır once sana ındırılen kıtaba bak bakalım senın orneklerın nelermış

Kadima

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
841
Bildiğin AVM olmuş bu yahu :)

ashabulyemin

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
20
şerci başları toplanmış yine
yakışmadı desem olur muBir ülke düşünün bir kadın defalarca bıçaklanmış eşine 800 tl ceza kesilmiş 12 taksite bölünmüş ahim kararını vermiş hükümete 60 000 tl cezada adamlar biz bunu anlayamadık diye sıkıntıya düşmüşler böyle bir şeyin cezası nasıl olur diye
bir bebenin üstünden tevbe onlarca kişi geçmiş bebe özürlü tabi kendisi istemiş azmış yavrucak!!!!!ırz düşmanları ve onu satan ana baba serbest.
Hergün kadın cinayetleri namus!!cinayetleri vatan hainlerine af vatanı için can verenlere birde tazminat cezası
hayır ben böyle adaletin.......
islam adalettir adaletin timsali Hz.Ömerdir dj vietnam kardeşimiz en kısa yoldan özetlemiş

dadaş27

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
7
Bize beton yığını değil, adalet lazım.

djvahset

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
5
ilk önce yapanların eline sağlık güzel yapı olmuş , sonra büyük adalet binası değil,büyük adalet olsa daha iyi olur.

cengaver51

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
169
adalet olmadıkdan sonra gökdelenler yapsan ne fayda ınsanların ahını aldıktan sonra ne yararı oalcak

saltooo

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Samsunlu Şehit savcımız Murat Uzun u unutmamaları iyi olmuş.

jestercat

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Adaletimizle övünmemiz gerekir adalet binasıyla değil.

smnfrkn

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
11
Adaletimizle övünmemiz gerekir adalet binasıyla değil.
Aynen jestercat'in dediği gibi. Ancak adaletin sağlanması için adalet sağlayıcılarının iyi seçilmesi ve kafaları rahat şekilde kararlar vermesi gerek. Daracık daracık mekanlarda çok yoğun şekilde dava bakan hakim yanlış karar alabilme oranının yükselmesi yanında her türlü yola da başvurur: Rüşvet de alır, yolsuzluk da yapar. Maksadı bir an önce davadan kurtulmak çünkü.

-Hewal-

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
11
Büyük üniversiteler yapmak yerine büyük adalet binaları yapmak bir şeyler yanlış değilmi sizce !

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
10,327
kabul edelim ki ülkemizde adalet kavramı kör ve topal yürüyor bi şekilde. genele teşmil etmeyelim, ülkemizde adil hakimler de vardır. ne ki, ahlakın fesada uğraması, ihtilal dönemlerindeki etkisizleştirme, geçmişte bir adalet bakanımızın ideolojik ve mezhep tercihi ile adli kadroları domine etmesi gibi birçok sebeple şirazesinden çıktı adalet kavramı ve hala da adil bir dengeye oturtulabilmiş değildir.

ama bu arada adalet binaları dünyanın her yerinde, her ülkesinde en gösterişli ve heybetli binalardan oluşur. bu adalet kavramının tezahürü açısından verilen değerin de bir ifadesidir. istanbul gibi devasa bir metropol için böyle bir adalet sarayı kaçınılmazdır.

Kadir Sekme

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
2
Ne yaparlarsa yapsınlar biz millet olarak hiç bir zaman adaletin olduğuna inanmayacağız. Yorumlarda da bu görünüyor :)

engerex

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
26
Tama adalet yok bu ülkede. Yıkın tüm adalet binalarını!

gribb

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Görünüşü güzel ancak yavaş adalet sistemimiz zaten yavaş siz adalet sarayına spor salonu falan koyuyorsunuz, :)

Kadima

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
841
yorumlara bak arkadaş herkeste bir isyan! :D

Snipertr

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
6
yahu ne kadar az sukrediyorsunuz. hep tukaka tukaka nereye kadar ya. tamam eksik var ki her yerde eksik var. insALLAH da duzelir ama bu ol demeyle olacak is de degil ki -o is bir tek ALLAHin kudretinde-. insanlar bir seyleri yapmis sizde biraz yapici olursaniz. adaletten bahsedenler lutfen sizlerde yorumlarinizda biraz adaletli olur musunuz ?
[MENTION=39332]engerex[/MENTION] kardesim tebrikler yorumun icin.

Kadir Sekme

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
2
Yıkmak yerine üniversite yapılabilir. Evet adalet yol lafına katılıyorum bu arada.

Üniversite yapma mantığı nedir anlamadım? Ülkenin her ilinde ve her ilin bir çok ilçesinde üniversite var zaten. Hadi yurt dışına Türk Üniversiteleri yapalım girişimcilik olsun desen neyse de yurt içine daha ne üniversitesi?

Kurşun Kalem

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
58
Biz insanlar ne kadar adiliz ki adalet bekliyoruz. Internetten sirita sirita film indiren biz degil miyiz? Ya da kazandigi bursla iphone 5 alma hesaplari yapan?

Snipertr

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
6
Üniversite yapma mantığı nedir anlamadım? Ülkenin her ilinde ve her ilin bir çok ilçesinde üniversite var zaten. Hadi yurt dışına Türk Üniversiteleri yapalım girişimcilik olsun desen neyse de yurt içine daha ne üniversitesi?

universite yapalim ki universiteli issizler cogalsin. laf olsun torba dolsun.

Aksunguuur

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Amerika'da kaç üniversite var? Hiç araştırdınız mı? Bu çocuklar niye açıkta kalıyor? Niye at gibi sınavdan sınava koşuyor? Demek ki yeterli kontenjan yokmuş. Her ilde üniversite var olması yeterliliğe sebebiyet vermiyor.

rtgrlndr

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
4
üniversite yapılır bizim halkımız üniversiteli işsiz çoğalsın diye yapıldı der peki bilimsel buluşları kim yapacak bu üniversiteler gereksizse ?

adalet sarayı yapılır bizim halkımız ne gerek var o kadar büyüğüne der

arkadaşlar eleştirmesini bilen takdir etmesini de bilmeli yeri geldiği zaman. zamanında bu ülkede üniversite yok öğrenci çoktu. şimdi üniversite de var. herkes okuyacağı bölümün tercihini yaparken özgür diye biliyorum ben. ben de üniversiteyi bitirdikten sonra 1 yıl işsiz gezdim daha sonra özelde çalıştım. sırf üniversite okuyacağım diye önüne gelen bölümü tercih etme o zaman. Sonra da birilerine yüklenme. Kendi tercihin unutma!

Yorumlarınıza katılıyorum belki adalet yok bu ülkede ama bu adaletsizlik son 10 yıldır mı yok ? hayır, ben cevabını vereyim daha önce insanlar tüp kuyruğunda yağ kuyruğunda vaktini harcadığı için bunları tartışacak zaman bulamıyordu isteyen de istediği gibi atını gezdiriyordu artık o devirler geride kaldığı için insanlar bunları da tartışacak vakti bulabiliyor. Dahası bunun tartışılması yakında buralarda yani adalet saraylarında adaletin de olacağını kanıtlıyor.

Her şey bi anda olmuyor sabır etmeli insan biraz. Bana Türkiye'nin durumu daha kötü yorumları yapmayın arkadaşlarım. Herkes biliyor Türkiye gün be gün daha iyiyye gidiyor ve gidecek.

Kadir Sekme

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
2
Amerika'da kaç üniversite var? Hiç araştırdınız mı? Bu çocuklar niye açıkta kalıyor? Niye at gibi sınavdan sınava koşuyor? Demek ki yeterli kontenjan yokmuş. Her ilde üniversite var olması yeterliliğe sebebiyet vermiyor.

Kontenjan konusunda şunu söylemek isterim. Herkes aynı bölümü istiyor. Talepler karşılanamıyor. Çünkü herkes ya doktor ya mühendis ya da öğretmen oluyor. Biriside jeofizikçi , astronomi ve uzay seçmiyor ki. Yakın tarihte uzay ile ilgili adımlar atılacak Uzay Mühendisliği bölümü seçen yok. Mesela su ürünleri bölümü. Potansiyeli çok yüksek ama bir çoğumuz bilmiyoruz. :)