Dünyada 24 milyondan fazla şizofren var

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)

neet

Guru
Onursal Üye
Bilim insanlarının şizofreni hakkında yaptığı araştırma sonuçları Nature dergisinde yayımlandı.Yapılan araştırmnın, şizofreni konusunda dünyada yapılan en geniş kapsamlı genetik inceleme olduğu belirtildi. Bilim insanları, kişilerde şizofreni gelişme riskini artıran ve daha önce araştırmacılar tarafından bilinmeyen 80'den fazla geni tespit etti.


Cardiff Üniversitesi'nin liderliğinde yapılan araştırma çerçevesinde, 35 ülkede, şizofreni hastası 37 binden fazla kişinin genetik yapısı incelendi ve sonuçlar, hasta olmayan 110 bin kişinin genetik yapılarıyla karşılaştırıldı.


Kimyasal iletilerin aktarımı


Bilim insanları, araştırma sırasında kişiyi şizofreniye daha meyilli hale getiren 100'den fazla geni tespit ederken, bunlardan 83'ünün daha önce hiç saptanmadığı ve çoğunun, beyin çevresinde kimyasal iletilerin aktarımıyla bağlantılı olduğu belirtildi.


Yeni tedavi yöntemleri geliştirilebilir


Araştırma ekibinin lideri, Cardiff Üniversitesi'nden Profesör Michael O'Donovan, tespit edilen genlerin, şizofrenin biyolojisini ortaya çıkarma yönünde bir pencere açtığını ve böylece yeni tedavi yöntemlerinin geliştirilebileceğini söyledi. Dünyada 24 milyondan fazla kişinin şizofreni hastası olduğu biliniyor.

YeniŞafak
 
Üst
stat counter