Dünya Fair Play ödülü Hilal'in

Bu konuyu okuyanlar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

cacar

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
2006 Dünya Fair Play Baron Coubertin Büyük Ödülü, 12 yaşındaki ilköğretim okulu öğrencisi Hilal Coşkuner'in oldu.

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi'nden (TMOK) yapılan açıklamaya göre, Dünya Fair Play Konseyi'nin (CIFP) Paris'te yaptığı toplantıda, 2006 Dünya Fair Play Ödülleri'ni kazanan sporcular belirlendi.

TMOK Fair Play Konseyi Başkanı Erdoğan Arıpınar'ın da katıldığı toplantıda, dünyanın dört bir yanından ödüller için aday gösterilen sporcuların dosyalarını inceleyen konseyin, 12 yaşındaki Trabzonlu ilköğretim öğrencisi Hilal Çoşkuner'e oy birliği ile Fair Play dünyasının en büyük ödülü olduğu bildirilen, Modern Olimpiyat Oyunları'nın kurucusu Baron Pierre De Coubertin'in adını taşıyan ödülü vermeye kararlaştığı kaydedildi.

Hilal Coşkuner, geçtiğimiz yıl Trabzon'da Okullararası Kros Birinciliği'nde altın madalyaya koşarken, gerideki rakibinin sakatlanıp yere düşmesi üzerine finişe değil arkadaşına yardıma koşmuş, bu davranışının ardından Trabzon Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ve bir gazeteden ödül almıştı. TMOK Fair Play Konseyi tarafından da kendisine 2006 yılı ''Davranış Dalı''nda büyük ödül verilen Coşkuner, Dünya Fair Play Konseyi'ne aday olarak sunulmuştu.

Paris'ten dönen CIFP Konsey Üyesi Erdoğan Arıpınar, yaptığı açıklamada, konseyin bu kararı oy birliğiyle ve alkışlarla verdiğini belirterek, ''Bu, Türkiye'nin dünyada Fair Play davranışıyla tanıtılması bakımından gurur verici bir olay. Türkiye 1983 yılında ilk CIFP Coubertin Büyük Ödülü'nü İsmet Karababa ile kazanmıştı. 24 yıl sonra yeniden aynı mutluluğu yaşıyoruz'' dedi.

Dünya Fair Play Ödül Töreni'nin 7-8 Aralık'ta Paris'teki UNESCO merkezinde büyük bir resepsiyonla yapılacağı bildirildi.

COŞKUNER: ÇOK GÜZEL DUYGULAR YAŞIYORUM

Ödül aldığını babasının telefon açmasıyla öğrendiğini söyleyen Hilal Çoşkuner ise hayatın en mutlu anlarından birini yaşadığını kaydetti.

Ödülün hem Türkiye hem de kendisi açısından son derece önemli olduğunu vurgulayan Hilal, ''Hem ülkem hem de kendi adıma çok güzel duygular yaşıyorum'' dedi.

''KIZIMLA GURUR DUYUYORUM''

Baba Yılmaz Çoşkuner de kızıyla gurur duyduğunu ifade ederek, böyle bir ödülü Türkiye'den birinin almasının çok önemli olduğunu söyledi.

Çoşkuner, kızına, yarışmadaki davranışının ardından çok sayıda ödül verildiğini belirten Coşkuner, bu ödüllerin kızını şımartmadığını kaydetti.

GAZENFER BİLGE'YE ÖZEL ÖDÜL

Dünya Fair Play Konseyi'nin iş adamı Gazanfer Bilge'ye de ''Özel Onur Ödülü'' verilmesini kararlaştırdığı kaydedildi.

Konseyin 2008 yılında İstanbul'da yapılacak toplantısında ve ödül töreninde, spora ve eğitime olan hizmetleri nedeniyle iş adamı Bilge'ye ''Özel Onur Ödülü'' verilmesi kararlaştırıldığı ifade edildi.

19778.jpg

Kaynak: http://www.ntvspor.net/pages/15047.asp

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...