Dünya Bankası'nda "Kısa ve öz yazın" ısrarı karmaşa(kriz) yarattı

Bu konuyu okuyanlar

TBM

Dekan
Katılım
28 Ekim 2008
Mesajlar
6,580
Reaksiyon puanı
351
Puanları
83
Dünya Bankası’nın Baş Ekonomisti Paul Romer, çalışanlarından daha kısa ve öz yazmasını istediği için kurum içinde başlayan isyan sonucu istifa etmek zorunda kaldı
1508571_620x410.jpg


Dünya Bankası’nın araştırma departmanı Gelişme Ekonomisi Grubu’nu yöneten Paul Romer’in görevden ayrılacağı açıklandı. Dünya Bankası’nın internette yaptığı açıklamaya göre, Romer yönetimden ayrılacak ancak baş tutumbilimci(ekonomist) olarak çalışmaya devam edecek.

61 yaşındaki Romer’in bir süre önce çalışanlara gönderdiği e-postanın bölümde(departmanda) itirazlara yol açtığı belirtiliyor. Bloomberg’in salığına(haberine) göre Romer, çalışanlardan uzun, uygulayımsal(teknik) ayrıntılara(detaylara) boğulmuş ve anlaşılmaz raporlar yazmamalarını, sunumlarda da konuyu lafı dolandırmadan kısa ve öz bir şekilde aktarmalarını istedi. Anlama ve yazma zorluğuna yol açan disleksi hastalığından muzdarip olduğunu belirten Romer, sürekli “ve” bağlacını kullanmadan kısa ve öz bir şekilde konuyu anlatmanın Dünya Bankası’na zaman kazandıracağını kaydetti.

Salığa(habere) göre Romer çok fazla “ve” kullanıldığı gerekçesiyle bir raporun yayınlanmasını engelledi. Hatta Gelişme Tutumbilimi(Ekonomisi) Takımının(Grubu’nun) internet dizelgesinde(listesinde) de bir “yazı yazma rehberi” yayınladı ve çalışanları sürekli "Yazdıklarınızdan hiçbir şey anlaşılmıyor" diye uyardı.

Romer’in yazı yazma kuralları ile ilgili ısrarlarından şikayetçi olan çalışanların rahatsızlıklarını yönetime ilettiği ve ünlü tutumbilimcinin(ekonomistin) bu nedenle görevden ayrılacağı belirtiliyor.

Dünya Bankası Baş Ekonomisti görevden ayrıldı | İş-Yaşam Haberleri
 
Üst