Dün Fiber, bugün Biber!

Bu konuyu okuyanlar

dirent

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Merhaba,
Kısa süren Fiber maceram, paylaşmak istedim...

Dün itibariyle, 20 Mbit, 25 GB limitli, taahhütsüz Turkcell Superonline Fiber'e merhaba, Ttnet'e elveda diyerek geçiş yaptım.
25 Gb limit var dediler ama netteki yazılara bakarak uygulanmadığını varsayıyordum. Ne yazık ki yanılmışım. Ya da benim şansıma uygulanmaya başlayalı birkaç gün olmuştur.
Neyse, daha fiber internet açılalı 24 saat dolmadan torrent indirmeleri sağolsun 25 GB'lık limit doldu. Akabinde cep telefonuma mesaj geldi, " Sayın abonemiz, 25 GB doldu, bundan böyle 1Mbit/256kb oldu hızınız." Yani kalan 29 gün bu şekilde olacakmış. O an aklımdan "Naaalet olsun içimdeki bu indirme sevgisine." diye geçirdim. Ama olan oldu.
Fiber'e geçmek isteyenlerin eğer bağlantı kopmaları falan gibi dertleri yoksa (ki benim vardı), Ttnet'ten ya da Adsl'den vazgeçmemelerini öneriyorum. En azından adsl için adil kullanım hakkı uygulanmıyor.

Normal Not: 1 Mbit'i 3 sene kullanmıştım. Kullanırken, 'ne güzel, saniyede 130 KB indiriyorum diyordum. Ama şimdi çok saçma duruyor. yaşayacağınız uyuz olma seviyesi, (muhtemelen benim gibi, bunu yaşayanlar vardır:) hani ilkokuldayken, büyüklerinizi çok istediğiniz bir oyuncağı alır da ertesi gün "tamam yeter oynadın, artık Şubat tatilinde oynarsın." deyip elinizden alırlar ya, aynen o derece sinir bozucu.

Dip Not: Bu arada Ttnet kapatırken de ayrı bir saçmalık yaşadım. Kapatmaya gittim, fatura dönemi ortasında olmamdan sanırım, dediler ki önce tüm ayın parasını ödeyin sonra biz size iade ederiz. Niye? Kapatsanız ardından bana kullandığım gün ne kadarsa 30'a bölüp sonrada tarifemle çarpıp bana fatura gönderseniz ve son ödeme tarihi tanısanız olmuyor mu? Yok olmuyormuş. Sanki bugüne kadar ödedim, bundan sonra ödemeyecem gibi bir tutum... Daha cari ay dolmamış ben dolmuş gibi ödedim. Kalanı geri vereceklermiş. Aps ile mi yollayacaksınız? Benden paramı al, 1 ay kullan sonra da "kalanı bu" diye geri ver. Hani bu aleme giren bir daha çıkamaz, çıkarsa bedeini öder gibi bir cezalandırma mantığı. Çıkış cezasına bak hele. Delirmemek elde değil valla. Mesele benim üç kuruşum değil, bunu Türkiye çapında bir toparlayınca eminim günlük güzel bir rakam çıkar. Çıkmasa bile bana ne, ne hakla bana bunu yaşatıyorsunuz arkadaş?

En dip not (bu son, valla söz):
Bu adil kullanım da neyin nesi arkadaş?
Yani adaletli davranmak, hakça davranmak amaçlı mıdır bu? Bir başka abone benimle aynı parayı ödeyip, benim kadar yoğun kullanmıyorsa benim suçum ne? Neye göre belirlediniz bu limiti? Şimdi aynı mantıkla Dijitürk'ü daha fazla saat izlediği için "hoop, dur bakalım, çok izledin sen, bundan sonra sana HD yok, standart kalitede izleyecen ay sonuna kadar" demekten farkı nedir? Ya da 200 km/s hızla gidebilen bir araç satıp, "ayda en fazla 100 km bu hızda gidebilirsin, 101. km'de kullanıcağın maksimum hız 10 km olabilir ancak." demek gibi bir şey değil mi bu?
Umarım bir gün, yurtdışı çıkış kapasitelerimiz, ve altyapı sorunlarımız tamamen biter de biz de bu saçma sapan uygulamalardan kurtuluruz. :mad:

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
Adamlar sana sözleşmede olan kuralları uygulamışlar sen bu şartları zaten kabul etmişsin üzerine neden şikayet ediyorsun ki?

S_T_A_L_K_E_R

Müdavim
Reaksiyon puanı
40
Şu son dip notuna cevap olarak yazayım;

Digiturk'te yayın izlerken başkasıyla ortak bir yol kullanmıyorsun. Fakat internet kullanımında başkasıyla eş zamanlı aynı yolu kullanıyorsun. E yolda dar bir yolsa senin 20 mbitlik genişliğini 1 mbite düşürüyorlar ki diğerleri de yolu uzun süre kullanabilsin.

YellowRed

Müdavim
Reaksiyon puanı
27
forumda daha önce de adil kullanım kotasına takılan fiber kullanıcıları vardı. demek superonline ciddi ciddi uygulamaya koydu bu işi. inşallah ttnet de başlamaz.

Karargaht

Müdavim
Reaksiyon puanı
112
Bu adsl o fiber, farkı anlamak lazımdı. Ki daha tam uygulanmıyor hala ttnet'de. Uygulananlarda seçilmiş kişiler.. .şanssızlıkla seçilmiş kişiler.

|BeyabaN|

Müdavim
Reaksiyon puanı
9
bildiğim kadarıyla süperonline adil kullanım kotasını geçen aydan beri herkese uyguluyor. adsl de şimdilik uygulanmıyor ama uygulanması yakındır.

CiiixXx

Müdavim
Reaksiyon puanı
27
Süperonline Fiberinternet'te olay biraz farklı... Bilgi kirliliği mevcut her bir forumda.

Adil kullanım hakkı, Süperonline Fiberinternet ile piyasaya girdikten sonra, tüm servis sağlayıcıları bağlayacak şekilde düzenlendi.

Ancak Süperonline 1 veya 2 yıllık taahhütlü sözleşmelerinde adil kullanım hakkı ile ilgili herhangi madde olmamasından dolayı bu düzenlemeyi işletemedi. Önce uygulamaya koymaya çalıştılar ancak müşteriler mahkemeye verince geri adım atmak zorunda kaldılar. Emsal teşkil eden bir karardır bu.

Diğer servis sağlayıcılarda da durum benzer. Hızı hiç düşmeyen ''Şanslı'' TTnet kullanıcıları olduğu gibi, belli bir kotaya ulaştıktan sonra hızı düşürülen ''Şanssız'' TTnet kullanıcıları da var.

Süperonline açısından bakarsak iki tür abonesi var.

Adil kullanım hakkı düzenlemesinden ''önce'' taahhütlü sözleşme yapan aboneler, ve
Adil kullanım hakkı düzenlemesinden ''sonra'' taahhütlü veya taahhütsüz sözleşme yapan aboneler. Haksızlık mı? Bence kesinlikle haksızlık.

Ancak sizin durumunuz için haksızlık demek doğru değil. Sözleşmede yazılı olan bir uygulamaya maruz kalmışsınız. İnternet'te yaptığınız araştırmanın yanında bir de Süperonline yetkilileri ile görüşerek net, sağlıklı bilgiye ulaşmış olsaydınız keşke.

Adil kullanım hakkı ( Kota ) kesinlikle saçmalık. Neyse ki eski 1 Mbit'çilerdenmişsiniz :D Hızınız aslında alışık olduğunuz bir hıza indirilmiş, sıkıntı yaşamazsınız :D

dirent

Asistan
Reaksiyon puanı
4
@Elbruz46
"Adamlar sana sözleşmede olan kuralları uygulamışlar sen bu şartları zaten kabul etmişsin üzerine neden şikayet ediyorsun ki?"

Bir ara bir bankadan kredi kartı alırken bana imzalatılan sözleşme tomarındaki yazıları okuyan oluyor mu, diye sormuştum banka çalışanına, 100 kişide 1 belki 2 kişi şöyle bir bakıyor, tamamını alıp da okuyanına rastlamadım henüz demişti.
Değil mi? keşke okusaymışım sözleşmeyi. Hatta üye olduğum her forumda yazan sözleşmeleri ya da bir programı kurarken yazanları falan da okumak lazım. Programcı "Ben bilgisayarını ele geçirmek istiyorum, kabul ediyor musun?" diyor olabilir. Biz her halûkarda next diyoruz. Kimbilir Windows kurulumunda neler diyordur. Kim okuyor ki sözleşmeyi?
Anladığım kadarıyla, siz okuyorsunuz, peki aldığınız sözleşmeli bir üründe, ürün ne olursa olsun, şöyle bir şey hiç gözünüze çarptı mı? Kabaca yazıyorum:
"Her şey tam istediğiniz gibi, her şey gönlünüzce, ama ben bunu istediğim zaman tek taraflı olarak değiştirme hakkımı saklı tutarım." Sözleşme okumayan ve tüm sözleşmelere hâkim olmayan biri olarak söylüyorum ama, her hâlde tüm mal/hizmet sağlayıcı sözleşmesinde bu yazar. Ne yapmak lazım, almamak mı lazım?
Alıyoruz ama... Bankada o hesabı açıyoruz, o krediyi ya da kartını alıyoruz, o elektronik cihazı alıyoruz...
Amacım polemik değil. SOL ya da TTNET ya da bir başkası ile de maddi, manevi bir bağlantım da yok. Yazımın başında da belirtttiğim gibi sadece deneyimimi paylaşmak istedim.
Ama Tanrı aşkına lütfen söyleyin, sizce de "Limitsiz" ile "Hız alanı" ya da herhangi bir sınırı, limiti anlatan bir kelime yanyana biraz tuhaf durmuyor mu ?

--------

@S_T_A_L_K_E_R
"Şu son dip notuna cevap olarak yazayım;

Digiturk'te yayın izlerken başkasıyla ortak bir yol kullanmıyorsun. Fakat internet kullanımında başkasıyla eş zamanlı aynı yolu kullanıyorsun. E yolda dar bir yolsa senin 20 mbitlik genişliğini 1 mbite düşürüyorlar ki diğerleri de yolu uzun süre kullanabilsin."

Biliyorum... Daha öncesi bilmem ama 98'den (56k) beri Internet kullanıcısıyım. 2000'in ilk zamanlarında, TV kanallarının teknoloji programlarında o zamanın Pc dergilerinin editörlerinin bant genişliği ile ilgili konuşurlarken "Artık Türkiye'nin yurtdışı çıkışının Gbit seviyesine gelmesi lazım." dediğini bizzat işitmişimdir. Şimdilerde o seviyelerin kat be kat üstündeyiz ama o da artık bize yetmiyor. Şimdi aynı yazarlara sorsanız muhtemelen Terabit seviyesi lazım diyeceklerdir. Bilmiyorum belki terabit seviyesindeyizdir, o zaman da peta bit lazım demek ki ya da hangisi geliyorsa artık. Her neyse artık seviyesi, yetmediği aşikâr. 4 sene önceydi yanılmıyorsam, rapidshare (ki o zamanlarda .de idi hatırlarsınız, henüz.com değildi.) kendi çıkışının 30Gbit olduğunu açıklamıştı. Şimdi Allah bilir kaçtır. Altı üstü bir şirket, o zamanlarda daha da küçüktü. Ama bizim o zamanki toplam yurtdışı çıkışımızın biraz altındaydı. Yazımın sonunda yazdığıma dikkat ederseniz, bunu yapmalarının asıl sebebinin, aslında bir takım yetersizlikleri örtbas etmekten kaynaklanıyoru demek istediğimi farkedersiniz. Ki zaten siz de "E yol da darsa" demişsiniz. Evet sorun bu... Yol dar. O meşhur "Duble Yol" bu alanda mevcut değil :)
Ama o kadar hilebazlar ki bu durumu bile lehlelerine çevirip bundan da bir menfaat elde edebiliyorlar. Daha üst hız alanını daha pahalıya satmak gibi. Yani daha çok verirseniz diğer kullanıcların hakkını ya da sizin deyiminizle yolunu gasp edebilirsiniz diyor. Nereden buldun 25 GB rakamını? Neden daha hızlı olanın hız alanı da daha yüksek?
Aylık ortalama 50GB'lık film, dizi, müzik, resim vs. tüketen iki kullanıcı düşünelim. Aynı şeyi indiriyorlar, hızı yüksek olan biraz daha çabuk indiriyor sadece, neden ona daha çok alan tahsis ettin? Bir mühendis olarak soruyorum, hangi üstün mühendislik hesabı sonucunda 1Mbit'e indirmeye karar verdin? Neden 2 değil, 4 değil de 1?
Bunun adaletli davranmakla uzaktan yakından alakası yok. Cem Yılmaz'ın deyimiyle "Tamamen Duygusal" :) En azından bana göre...
İlginiz için teşekkürler...

S_T_A_L_K_E_R

Müdavim
Reaksiyon puanı
40
[MENTION=38969]dirent[/MENTION] Tek kelimeyle cevabı var; kapitalizm. Ne kadar para o kadar yol. Tek çare toplu isyan ama halk internet hızı için isyan edebilecek bilgide değil

mila12

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
255
Adil kullanım limitli olduğu için zaten ucuz :)

Adil kullanım olmadan limitsiz isterseniz 199 TL.

raxetul

Müdavim
Reaksiyon puanı
31
24 Saatte 25 GByte indirirsen saat başı 1 GB gibi bir data çekmiş oluyorsun ve bulunduğunda bölgenin band genişliğinde anlık olarak ciddi sıkıntıya yol açıyorsun. 30 gün boyunca 50 GB indirsen saatte 1/12 Gbytelık indirme hızı ile anlık zorlamaya neden olmuyorsun. Ben operatör olsam , ki operatörler de galiba böyle davranıyor, bir ay boyunca 50 Gbyte çekene değil sana adil kullanım hakkı uygularım. Ha ben kim oluyorum, netrwotk konularında yeterli seviyede uğraşmış bir bilgisayar mühendisiyim. Operatörler benden dana nitelikli bilgisayar mühendislerine sahip bu konu için.

VincentVega

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
keşke biraz daha araştırıp abone olsaydın. Forumda da bu konudan şikayetçi olanlar vardı ki bunlardan biri de bendim. Malesef superonline geçen aydan itibaren adil kullanıma gerçekten fazla dikkat ediyor. Ama anlamadığım olay, adil kullanım limiti, tarifenin 5 katı oluyor genelde. Mesela benimki de 20mbit ancak limitim 100GB.

dirent

Asistan
Reaksiyon puanı
4
@raxetul

Bu adil kullanım ne zaman gerçekten adil olur? Herkes 20 Mbit ve 25GB/ Ay ile kullandırılırsa adil olur. 50 GB/Ay tüketen ortalama kullanıcı için konuşursak eğer, 24 saatte 25 GB çekmek sıkıntı yaratıyorsa, 50 ya da 100 Mbit alan aynı veriyi çok daha kısa sürede çekecektir. O zaman daha büyük sıkıntı yaratır. Ama SOL* diyor ki olsun, sadece daha fazla öde. Şimdi bana dayatılan durum şu, 50 GB/ay tüketebilirsin ama bunu edinme süren öyle hemen olmayacak, çok daha uzun sürecek. Zamana yayarak edinebilirsin. Ha bir de bunun 1000 Mbit'i var, o tam evlere şenlik durum oluşturur. SOL problem yok diyor, ver parayı, al istediğini.
Söylemeye çalıştığım, adil kullanım uygulamasının aslında adaletli olmadığı. Bu uygulamada sen verdiğin para miktarını arttırdıkça adillik genişliğin de artıyor. Yani bir mahkeme düşünün, yargılanan iki kişi var, birine uygulanan adalet "baremi" 5 üzerinden, diğerine 10 üzerinden uygulanıyor. Neden? Çünkü biri diğrinden daha çok fazla para veriyor. Böyle bir şey olabilir mi? Tabi mahkemede davası görülenin başta imzaladığı bir sözleşmesi falan yok. Bizden başka ülkede adil kullanım diye bir şey var mıdır acaba? Olmayan ülkelerdeki kullanıcıların hız alanı diye bir sıkıntıları nasıl oluyor da olmuyor?

"Kapitalizm" doğru tespittir elbette. Ama bildiğiniz gibi kapitalizm, günü geldiğinde kendi çarklarının arasına döneminde söz sahibi olanı da alıp ezer. Örneğin Türkiye'de AT&T gibi ya da Verizon gibi (onlar demiyorum gibi firmalar, yani güçlü firmalar) firmalar çıkıp fiber vermeye başlarsa, o zaman SOL ya da TTnet ne yapar acep? Ben, Türkiye'de 56k dönemindeki rakip firmalar çıktıkça Sol'un düştüğü hâli hatırlıyorum. Gene aynısı olur. Bu Türkiye için bir süreç, inşallah çabuk geçer.

nicknametr

Asistan
Reaksiyon puanı
6
ah be arkadaş ttnet kadar kimse kıyak geçmedi bize o kadar laf ediyoz ttnet'e ama Allah'tan kotayı sınırlı tutmuyoda coşuyoruz..

yaşli çocuk

Müdavim
Reaksiyon puanı
11
Fiber internet güzel fakat Torrent kullanıcıları v.s için kötü.25 Gb bizler için hiç birşey ama normal bir profildeki kullanıcılar için ideal.

Dr.Yunus

Asistan
Reaksiyon puanı
0
yani adam diyor ki lan arkadaş milletten milyar dolar kaldırdın senelerce . bu yol dar burdan 20 araç geçince sıkıntı oluyor o yüzden 5 araca düşürüyor değil mesele o yol neden darrrrrrrrr

CieM

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Uydunet kullanıyorum kafam rahat :)..Ama şuan ttnetteyim memleketteki evde.(Kuşadasında uydunet yok).

-MuzaffeR-

Adult games: dating for spicy meetups
Reaksiyon puanı
4
yani adam diyor ki lan arkadaş milletten milyar dolar kaldırdın senelerce . bu yol dar burdan 20 araç geçince sıkıntı oluyor o yüzden 5 araca düşürüyor değil mesele o yol neden darrrrrrrrr

o kadar para alıyor ama sonuçta. devlet ne yapıyor ? eğer bir yerdeki yol o alanın trafiğini çekemyecek kadar küçük kalmışsa/eskimişse o yolu genişletiyor/ yeniletiyor değil mi ? ee o zaman ttnet yada sol yada hangi iss'yse neden bunuda yamıyor ?

Dr.Yunus

Asistan
Reaksiyon puanı
0
o kadar para alıyor ama sonuçta. devlet ne yapıyor ? eğer bir yerdeki yol o alanın trafiğini çekemyecek kadar küçük kalmışsa/eskimişse o yolu genişletiyor/ yeniletiyor değil mi ? ee o zaman ttnet yada sol yada hangi iss'yse neden bunuda yamıyor ?
aynı şeyi soruyoruz bende diyorum ya bu yol niye dar eyy TTNET paran mı yok !!! :D

oyungezgini

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bu fiber olayı bizim burada bağcılarda bir gerçekleşsede bizde kullansak şunu. 115 tl fatura ödüyoruz ama kağnı gibi nete giriyoruz.

muffle

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
en iyisi uydunet , tabi bulunduğunuz yerde varsa.

talyum

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
@muffle Uydunet TTNET'ten pahalı 5 mbps'e kadar 69 TL. TTNET'te 8 mbps'e kadar 60 TL

-MuzaffeR-

Adult games: dating for spicy meetups
Reaksiyon puanı
4
akn olmadan, ivir zivir problemler olmadan deger.

ktlpby

Doçent
Reaksiyon puanı
0
ben ttnetteyim 25gb ı geçtim :S hızım 1 mb e düştü :S sanırım ttnet te uygulamaya başladı bu ay :S:S bu ay görücem bakalım inş. o net kesintisinden dolayı hız düşmüştür :(

memomin28

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Aybaşında kimsenin akksi dolmuş olmuyor. O zaman her ayın 1 inde bütün abonelerin internetinin donması lazım. İnterneti donan varmı?

dahaka231

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Belli bir yerden sonra lanet olsun parası neyse verecem yeterki hizmet olsun diyorsun :D