"Driver Power State Failure" Hatası ve Usb Sorunu

Bu konuyu okuyanlar

oktaydinn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Yeni topladığım pcde bir sorun yaşıyorum. (Amd ryzen 2600, msi b450m pro m2 max, sapphire rx 570, rampage silence core-1) Kasanın ön kısmında 2 adet usb 3.0, 2 adet usb 2.0 girişi var. Usb 3.0 girişlerine flash disk taktığımda çalışıyor ancak usb 3.0 girişli toshiba marka 2,5 inçlik taşınabilir hard disk taktığımda öndeki bütün usb girişleri ve anakart üzerindeki usb 2.0 girişleri çalışmıyor(anakart üzerindeki usb 3.0 girişleri çalışmaya devam ediyor). Pcyi kapatmak istediğimde ise ekrandan görüntü gidiyor fakat kasa fanları çalışmaya devam ediyor. Power tuşuyla kapatıp yeniden başlattığımda bütün girişler normal bir şekilde çalışıyor. Taşınabilir harddiski ön kısımdaki usb 2.0 girişlerine taktığımda ise sorun olmuyor. Bu arada ön kısımdaki 2 adet usb 2.0 girişinden 1 tanesine taktığımda çalışıyor ancak windows uyarı sesi gelmiyor. Ve bir süre sonra mavi ekran driver power state failure hatası aldım. Pcye format attıktan sonra amd gpio controller, ekran kartı ve hatırlamadığım bir driverda daha soru işareti vardı sürücü güncelleştir dedikten sonra mavi ekran hatası almıyorum fakat usb girişlerindeki sorun aynı şekilde devam ediyor. Ön kısımdaki usb 3.0 girişlerinden kaynaklandığı için anakart üzerinden usb 3.0 kablosunu çıkarttım. Sormak istediğim bu kabloyu nasıl değiştirebilirim veya sorun anakart üzerindeki usb 3.0 girişinde mi? Öndeki usb 2.0 girişlerinden bir tanesini windows uyarı sesi vermemesinin sebebi usb 3.0 kablosunun verdiği bir zarardan kaynaklanıyor olabilir mi ve bu sorunu nasıl çözebilirim?
Biraz karışık oldu kusura bakmayın ama yaşadığım sorunu ayrıntılarıyla anlatmaya çalıştım :) Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.