Döviz kurları tarihi zirvelerini görürken A Haber: Türkiye atağa kalktı

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar Konu (Kayıtlı: 0, Misafir: 1)

Usain

Üyecik
Yönetici
Moderatör
Kurdaki tarihi artışı görmezden gelen A Haber, sosyal medya kullanıcılarının tepkisini aldı.
Yaklaşık 2 ay boyunca 6,85 seviyesine demir atan dolar/TL koronavirüs vakalarının yeniden yükselişe geçmesinin ardından tarihi zirveyi görerek 7 seviyesinin üstüne çıktı. A Haber'in ise aynı anlarda yayınladığı "Türkiye atağa kalktı" başlıklı haber, tepki çekti.
BirGün
 

CapScroLL

Profesör
Yasaklı
Döviz açısından problemler var fakat ekonomi sadece dövizden ibaret değil, geçenlerde bir konunun altına yabancı analiz şirketlerinin grafiklerini atmıştım gelişme olduğunu bir çok yabancı analiz şirketinin yayınladığı grafikte görebiliyoruz.
 

Mehmedxr

Asistan
Yasaklı
bu a mabere inanan çok kişi var acıyorum o kesime
Bende acıyorum insanlara hemde 🤐 gibi sağcı solcu , a haber izleyen fox izleyen , chp'li akp'li , doğu batı gibi insanları bölmeye Böl parçala yut sistemini ülkemizde uygulayan ve 🤐 gibi böyle forumlarda aciz aciz bu insanlara hizmet edip insanları ayrıştırıp çoğu zamanda haksız çıkınca küfür yalan gibi kötü işlere bulaşan ve hayatları boyunca tuttuğu partiler ve toplumda yaptığı ayrıştırma sonucunda ekteki gibi görünen insanlara acıyorum hemde çokkk...
 

Ekli dosyalar

xPhoenix06

Profesör
E doğru demiş şimdi futbolda mesela forvet atağa kalkınca kaleci dışında herkes atağa kalkar bakın dolar ve euro atağa kalktı (çift forvet :D) canım ülkem Türkiyem de ayağa kalktı şaşırılacak bir şey yok :)
 

Ata Ö.

Asistan
İşin komik tarafı dolar tüm dünyada şuan değersizleşiyor eskiden 1 euro= 1.10dolar idi şuan 1euro= 1.18 dolar.. Yani çok kötü şekilde dolar değersizleşiyor ama bizde dolar yükseliyor.. Bir de dolar değer kazanınca süz düşünün artık o andan itibaren 9-10’u bulur. Sonra Amerika’nın işi bunlar😂Bunun nedeni diğer tüm ülkelerin Türkiye ekonomisine güvenmemeleridir. Adamlar güvenmiyor haklı da ekonomi bakanı damat olunca zaten herkes şaşırmıştı diğer ülkeler. Nasıl ya damadı nasıl olur falan o zaman bunlarda iş yok kendi sözü olsun diye yapıyorlar falan. Yani bizim ekonomimize falan hiç kimse güvenmiyor yöneticilerin de güvendiğini düşünmüyorum zaten.
 

CapScroLL

Profesör
Yasaklı

Szayel

Profesör
Öncelikle selam,

Bir arkadaşın ekonomiyi artan ekran kartı fiyatlarıyla orantıladığını görüyorum. Büyük bilgisayar toptancıları covid esnasında birlikte hareket ederek, fiyat arttırma kararı aldı. Bu alanlarda çalışan abin, dayın varsa sor diyeceğim de tahminen yok. N11, Hepsiburada gibi küçük firmaların birleştiği ortak noktalarda da aynı şekilde. Adamlar vergiler dahil 900 liraya toptan aldığı kartları mevcut dolar kuru üzerinden satıyorlar. Halbuki kart rafta duralı 2 sene oluyor :) Öte yandan Piyasa da serbest açıkçası isterse 19000'e satar.

Diğer açıdan a haber izlemeyen biri olarak, taraflı haber sitesi izlemek sizi sadece tek bakış perspektifine yönlendirir. Tıpkı bir kanal sürekli birini övüyorken, diğerinin sürekli eleştiriyor olması gibi. Yani sizde birini eleştiriyorken diğerinin bağımlısıysanız sizin farkınız da kalmıyor finalde. Millileşmeniz lazım arkadaşlar, taraf olmanız değil.

İçtiğin su için dolar hesabı mı dönüyor arkada bilmiyorum. Aldığın su markası milli değilse evet, plastik üretimini, plastiğin kalıbını yurt dışına yaptırıyorsan evet. Bu kadar dolar hesabı yapıyorsan, millileş. Kendi geri dönüşüm firmanı kurabilirsin, heryerde vuruyorlar kazmayı tarlalarda oluk oluk su çıkıyor maşallah sonsuzmuş gibi kullanılıyor. Sende git su çıkan bir yere aç bir fabrika, paramız sana gitsin. Tabi sen de kazandığını yurt dışına gönderiyorsan orasını bilemiyorum.

Bu devlete katma değer üretmeden, işin bir ucundan tutamadan atılan oklar sadece kendimizi eskitir başka bir işe yaramaz. Vestel, Arçelik harici kaç tane büyük şirketimiz var yurt dışına satış yapıp yabancı döviz girişi sağlayan ? Sıfır aldığın yerli marka dolabın içinden meyve suyu çıktığını görünce, televizyon plastiğinin içinden elma sapı çıktığını görünce millet almıyor markanı. Varmı değer kazandırmaya çalışan fabrikasına ? Hadi birşey kuramadık, Türkiyenin markasında çalışıp meydancılığı tamı tamamına yerine getirenimiz var mı ?

Ha tamam devlet kursun bunları. İşçi sonunda kapıdan geçeni koysun içeriye, memuru da gitsin kpss ile seçsin. İçinizden bu kelimeyi duymadım diyeni var mı ? " devlete kapağı atayım ". Biz bu kapakları çok attık vaktiyle. Gidin vakıf kuruluşu fabrikalara iç düzenini görün. Adamların tamamı devlet memuru gibi rahat. Neden vakıf kuruluşu çünkü. Bir kişi yok başında kurul var ve kendi şirketleri değil. Gidin bir sendikalı bosch gibi bir devin fabrikasına, cücüğünü sıkarlar adamın. İstediği sürede istediği kalitede yapmazsan konarsın kapı önüne.

Yada boşver, dün suriye de olanlar için devlete yükleniyorduk, bugün lübnan için yüklendik, yarın dolar için. Sallayacak birşey bulunur sonuçta. Arkadaşlar hep birlikte bilinçlenmedikçe, milli duygularla birşeyi yapmadıkça, başta a 'dan z'ye kadar tüm partiler de olsa hiçbir yere varamayız.

Sonuç olarak hak ettiğin gibi yönetilirsin. Herkes kendini düzeltse bunları yaşamayız.
[Şunu da ekleyeyim. Yurt dışına satış yapan firmaların tamamı zaten yurt dışı üzerinden kur ile satış yaparlar. Maliyet çıkartırken de bu tarz artışlar ön görülür sözleşmeye eklenir. Maliyeti daha uygun olacaktır rakip ülkelerdeki üreticiye göre. Ama bilin bakalım bizim ülkemizde en çok ne üretiliyor ?]
 
Son düzenleme:

Strasza

Doçent
45-50 yaş üstü dayılar hariç bu haberleri yiyen kalmadı gözlemlediğim kadarıyla. Bu da umut verici.
 

OzkanK.

Profesör
Böyle yalan haber kanalları neden kapatılmıyor?
Neye göre kime göre yalan =?

Haber içeriğini okumanı öneririm. Hepsi Resmi bilgiler ve değerler üstünden kendilerince değerlendirme yapmışlar. ( Tabii siz sabah akşam öldük bittik battık denmesini isterseniz durum farklı. )
 

Yasiin

Profesör
Neye göre kime göre yalan =?

Haber içeriğini okumanı öneririm. Hepsi Resmi bilgiler ve değerler üstünden kendilerince değerlendirme yapmışlar. ( Tabii siz sabah akşam öldük bittik battık denmesini isterseniz durum farklı. )
Yine gelmiş.
 
Üst