Donma Sorunu

Bu konuyu okuyanlar

mehmet solak

Öğrenci
Reaksiyon puanı
17
Dün rust adlı oyunu oynarken bi anda PC'im dondu ve restart atmam gerekti. Donduğu zaman ise kulaklıktan drrrrrrr diye ses geldi. Dün akşam ise aynı olay yeniden oldu valorant oynarken ama bu sefer PC kendi kendine res attı. Bu olayı en son 2 ay önce yaşamıştım yani her zaman yaşadığım bi olay değil. Şöyle düşünüyorum eğer donanımsal bir problem olsa her zaman yaşardım ama 2 ya da ayda bir kere oluyor.

PC Özellikleri;
8 GB Ram Ballistix 3000 mHz
RX 580 Sapphire Pulse 8 GB VRam
AMD Ryzen 5 2600 3.4 Ghz işlemci
240 GB SSD
1 TB HDD
B450m pro m2v2 anakart
600Watt 80+Bronze PSU

formica

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
347
Merhaba, yaşadığınız sorun sonucunda herhangi bir mavi ekran hatasıyla karşılaşmış mıydınız? Eğer karşılaştıysanız "minidump dosyaları"nı paylaşın. Bunun dışında donanımlarınızın sürücülerini güncel tutmaya çalışın. Ayrıca aşağıya ekleyeceğim videonun rehberliğinde Memtest86 aracılığıyla test yapmanızı tavsiye ederim. Bahsettiğim adımları uyguladıktan sonra bana dönüş sağlayabilirsiniz.

mehmet solak

Öğrenci
Reaksiyon puanı
17
Merhaba, yaşadığınız sorun sonucunda herhangi bir mavi ekran hatasıyla karşılaşmış mıydınız? Eğer karşılaştıysanız "minidump dosyaları"nı paylaşın. Bunun dışında donanımlarınızın sürücülerini güncel tutmaya çalışın. Ayrıca aşağıya ekleyeceğim videonun rehberliğinde Memtest86 aracılığıyla test yapmanızı tavsiye ederim. Bahsettiğim adımları uyguladıktan sonra bana dönüş sağlayabilirsiniz.
Memtest86 testine yapacağım onun haricinde mavi ekran hatası almıyorum, sürücüler güncel.

Reaksiyon puanı
769
Thumbnail'a bak çıldırıyorum DADOHWQDHAPDWQ

mehmet solak

Öğrenci
Reaksiyon puanı
17
Birşey daha söylemek istiyorum. Memtest anladığım kadarıyla Rami test eder (bu işlerden anlamıyorum) peki ramimde bir problem var diyelim bu donma sorunu her zaman olmaz mı? bu sorun en son 2 ay önce de başımı ağrıtmıştı. Yani ram de ya da herhangi bir bileşen de problem olsa her gün yaşamazmıyım ben bu olayı ?

Assad Najjar

Profesör
Reaksiyon puanı
2,305
CrystalDiskInfo isimli programla bad sector var mı, yok mu diye bakmak lazım.

formica

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
347
Birşey daha söylemek istiyorum. Memtest anladığım kadarıyla Rami test eder (bu işlerden anlamıyorum) peki ramimde bir problem var diyelim bu donma sorunu her zaman olmaz mı? bu sorun en son 2 ay önce de başımı ağrıtmıştı. Yani ram de ya da herhangi bir bileşen de problem olsa her gün yaşamazmıyım ben bu olayı ?
Sorunun neden kaynaklandığını kestirmek zor bu nedenle RAM'lerinizi test etmenizde fayda var. Daha önce bir mavi ekran hatası almış mıydınız?

mehmet solak

Öğrenci
Reaksiyon puanı
17
Sorunun neden kaynaklandığını kestirmek zor bu nedenle RAM'lerinizi test etmenizde fayda var. Daha önce bir mavi ekran hatası almış mıydınız?
Hayır yani 1 yıl önce almıştım ama o da benim salaklığım dı işlemci çekirdeğini artırmıştım ama ondan sonra düzelltim onun haricinde hayır.

mehmet solak

Öğrenci
Reaksiyon puanı
17
MSI Anakart kullanıyorum f11 basıyorum ama boot menüsü açılmıyor
galiba dünya üzerindeki en problemli pc benim çünkü güvenli modda açılmıyordu
Mesaj otomatik birleştirildi:

Tarayıcıların bazen öyle saçma salak huyları oluyor, sıkıntı olmaz.
Ekran kartım güncel değilmiş ondan olabilir mi şuan farkettim ve iniyor

Assad Najjar

Profesör
Reaksiyon puanı
2,305
MSI Anakart kullanıyorum f11 basıyorum ama boot menüsü açılmıyor
galiba dünya üzerindeki en problemli pc benim çünkü güvenli modda açılmıyordu

Ekran kartım güncel değilmiş ondan olabilir mi şuan farkettim ve iniyor
Alakası yok.

mehmet solak

Öğrenci
Reaksiyon puanı
17

Ekli dosyalar

• 1.PNG
    1.PNG
    66.3 KB · Görüntüleme: 213
  • 2.PNG
    2.PNG
    66.4 KB · Görüntüleme: 216

mehmet solak

Öğrenci
Reaksiyon puanı
17
Harddiskin sağlam, o zaman donmanın sebebi başka bir şey olmalı.
Memtest ile rami test etmek istiyorum ama boot menu açılmıyor. Eski monitör de açılıyordu yenisinde olmuyor

Memtest ile rami test etmek istiyorum ama boot menu açılmıyor. Eski monitör de açılıyordu yenisinde olmuyor

Son düzenleme:

aimnil

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
961
Ayda bir ise sorun yok bence bir arıza olursa daha sık günde bir kackere olurdu. Olduğu zamanki şartlardan oluyordur. Elektrik, oyun vb işlemci sinyali anlık kesintiye ugruyordur.

mehmet solak

Öğrenci
Reaksiyon puanı
17
Ayda bir ise sorun yok bence bir arıza olursa daha sık günde bir kackere olurdu. Olduğu zamanki şartlardan oluyordur. Elektrik, oyun vb işlemci sinyali anlık kesintiye ugruyordur.
evet ben de öyle düşündüm. Herhangi bir bileşen de problem olsa belki hiç açılmayadabilir.