Domuz eti yedi delirdi!

amesfa

Dekan
Onursal Üye
Domuz eti yedi delirdi!

16 yaşındaki Xiao Ting adlı bir kızın, domuz etini yedikten sonra delirdiği kaydedildi.


Çin'in Zhejiang eyaletindeki yerel medyanın haberine göre, daha yumuşak olduğu için tam pişmemiş domuz eti yemeyi seven 16 yaşındaki Xiao Ting adlı bir kızın, yediği domuz etinin ardından delirdiği kaydedildi.
Haberde, normal bir halde iken birden başını ellerinin arasına alarak kendini yerlere atan ve beyaz köpükler kusan Xiao'ın acilen hastaneye kaldırıldığı belirtildi.

Deliren kızda ayrıca sara hastalığı belirtisi olduğunu söyleyen doktorların, Çinli kızın beyninde yaptıkları tetkiklerden sonra inanılmaz bir şekilde 10 adet kurtçukla karşılaştıkları ifade edildi. Doktorlar kurtçuların en uzununun 3, en küçüğünün ise 0.5 santimetre olduğunu dile getirdi. Hastaneden yapılan açıklamada, domuz etinden vücuda giren tenyaların bir süre sonra kan yoluyla beyinde kurtçuklar oluşmasına sebep olduğu bildirildi.

Doktorlar, özellikle tam pişmemiş etlerdeki bu tip tenyalardan dolayı insan beyninin büyük zarar görebileceğini vurgulayarak, medya yoluyla halkı uyardı. Doktorlar, etlerdeki tenyaların temizlenmesi için etlerin 54 derecenin üzerinde en az 10 dakika pişirilmesi gerektiğini hatırlattı. Tenyalar beyine karıştıkları takdirde delirme haricinde görme, dokunma, konuşma, felç, baş ağrısı ve kusma gibi bozukluklara neden oluyor.
Çin dünyada domuz etini en çok tüketen ülke olarak biliniyor. Binlerce kişinin ölümüne neden olan Akut Solunum Yetmezliği Sendromu (SARS - Severe Acute Respiratory Syndrome) ve Kuş gribi gibi öldürücü hastalıklar Çin'de ortaya çıkmıştı.

kaynak :

http://www.haberturk.com/haber.asp?id=44852&cat=220&dt=2007/11/20


 
Yok neden domuz eti değil sürekli olarak eti pişmemiş çiğ olarak tüketmesi.Bu olayın aynısı daha önceki yıllardada oldu yanlış hatırlamıyorsam.
 

seciL

Dekan
Onursal Üye

Ya deniyorki domuz pis olduğundan eti yenmez. Ama tavukta kendi pisliğini yer :^) >X< (A)
 
Buradaki zehirlenme vakasının etin cinsiyle değil pişirilme biçimiyle ilgili var. Başlık konuyu yansıtması için değil ses getirmesi için ayarlanmış. Ucuz habercilik örneği. Eti çiğ yerseniz hastalık riskini artırırsınız. Bu kadar. Domuz etiymiş, dana etiymiş; çok da fark etmez.

Diğer taraftan, domuz eti yemediğimiz için birşey kaçırmıyoruz.
 

Turab Garip

Dekan
Onursal Üye
Berkin hocam, üzülmeyin değiştirilen yeni tebliğlerle domuz Türkiye'de çiftlik hayvanları sınıfına alındı. Yani domuz beslemek, kesimini yapmak, satmak, yemek her türlü serbest bundan sonra. :D

Evet, hastalıklar etin türünden çok çiğ yenmesinden kaynaklanır. O yüzden eğer olaya din açısından bakılıyorsa, sadece domuz etini değil, her türlü çiğ eti yemek haramdır. İsteyen kendi inanışına göre fıkıh kitaplarına bakabilir.

Hem sonra domuz etinde çok vitamin var. Şaka değil. Kendi pisliğini yemesinin sebebi, domuzun sindirim sisteminin besinlerdeki tüm faydalı maddeleri bir seferde alamamasıdır. Dolayısıyla tekrar yedikleri zaman sindirim kaldığı yerden devam eder. Böylece yediği besinleri iliğine kadar sömürür domuzlar. Ondan ötürü de etleri çok vitanminlidir. Aynı şekilde tavşanlar da kendi pisliklerini yerler. (Ama tavuklar bu anlamda kendi pisliklerini yemezler, üzerine başka şeyler düşmüşse ağızlarına bulaştırabilirler.) Ayrıca domuzlar çamur da yerler onun da unutulmaması gerekir.

Peki çok vitaminli diye hemen dalalım mı? Hayır, bu anlamda bardağın sadece dolu tarafını görürsek çok tedbirsiz davranmış oluruz. "Sana içkiden sorarlar, de ki: onun zararı yararından fazladır." Biyolojik anlamda verdiği hasar bir yana, psikolojik anlamda verdiği zararlar *bilimsel* olarak göz ardı edilir. Çünkü henüz keşfedilememiş bir sürü şey var. Onun için tedbirsizlik daha da çok artıyor.
 

Son mesajlar

Üst