Dolar'a Bakip Türki̇ye Ekonomi̇si̇ Batmiş! Di̇yorlar

Bu konuyu okuyanlar

LalaPapa

Asistan
Reaksiyon puanı
117
Adamın kafa batmış daha nolsun. Ülkenin borçları tavan yapmış, ülkenin %40 ı nerdeyse asgari maaş çalışıyor, paran çöp değerinde, dünyada bırak korkmayı lafını dinleyen kimse yok(daha suriyeye lafını geçirecek gücün yok), köprülerin fabrikaların hepsi satılık, yap işlet devret Modeliyle kiralık halde. IMF borcunu bitirdin. iç borçlanma dış borçlanma tavana çıktı. Gittin toprakları fabrikaları katarlılara ona buna sattın. Hala dahi iyiyiz harikayız Amerika korkuyor... Yükselmek isteniyorsan önce battığını kabul edeceksin ona göre davranacaksın. Öyle boş boş youtube videoları çekip osmanlı fancılık yapayım boş boş artis konuşayım olmuyor o işler öyle. Medyayla şunla bunla anca ülkendeki kandırabildiklerini kandırırsın. ülke ekonomisi batmamış mı hemen bakalım abi oynat:
58578E47-CBAB-43E0-A3F9-99EE289926E8.jpeg

Son düzenleme:

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
2000-2001 yılını hatırlayan birisinin bugün kü duruma bakıp battık öldük bittik diyebiliyorsa gerçekten yazık. ( Diyebileceğinide gram sanmıyorum. Bu battık öldük naraları atanlar genelde Z kuşağı diye atlandırılar 1997 sonrası doğmuş o günleri bilmeyen nesil. )

Bizzat o günleri yaşamış birisi olarak 2001 de dolar 1.2-1.4 TL idi ama Real'de hayat nasıldı ? Ben hatırlarım sabah kahvaltıda peynir varsa zeytin olmazdı sofrada zeytin olsa peynir olmazdı pahalıktan parasızlıktan. Öyle bir dar boğaz vardı halkta devlet bırak ekonomiyi çevirmeyi halka hizmet götürmeyi kendini çeviremez memurun parasını ödeyemezdi.

Cüneyt Özdemir'in şu yorumuna sonuna kadar katılıyorum. ( Bu dolar yükselince sevinenlere gelsin. ) Bu tür başlıklar ile ülkeyi kurtarırsınız.

Not: @Usain şaşırtıyorsun beni :D Abdurrahman Uzun videosu paylaştığını gördüm ya şu forumda ölsemde gam yemem. ( Genelde aşırı muhalif uç kişileri paylaşırdın sen. )

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
Not: @Usain şaşırtıyorsun beni :D Abdurrahman Uzun videosu paylaştığını gördüm ya şu forumda ölsemde gam yemem. ( Genelde aşırı muhalif uç kişileri paylaşırdın sen. )
Karşıma çıktı. Ne diyeceksiniz diye paylaştım beğendiğimden değil. Mapavrili mesajımı beğendiyse inandırıcı oldum demek ki :). Ama attığım videodaki adam net saçmalamış.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Maaşlar ödeniyor. O kadar batmadık.
Esnaflar yazarkasa fırlatıyor. Çiftçi süt döküyor yola, yetiştirdiğini kar edemeden satıyor. Hastaneler, yollar vs güzel ama hepsi yap işlet devret. Yani müteahhitlere akan paralar ve borçlar demek. İlaç kuyruğu, ekmek kuyruğu bunlar eskide kalmış şeyler. 2020 yılında hangi ülkede var hala?
Herkesin kapısında çift araba demiş. Kendi çevresinden bahsediyor olmalı. ?
Biz 11 yaşında arabaya biniyoruz 100k ediyor. Bu hiç ekonomik değil. Bunu savunan saçmalıyor. Bu arabayı Avrupadaki işçi 3 ayda alıyor.
Test kitapları desen zaten aldı başını gitti. Hiç makul fiyatta değiller. Cep telefonu demiş. Bizim insanımız kıçına don almaz gider 4 asgari ücrete o telefonu alır ama 5 yıl önceki dolar kuru ile 1 asgari ücrete en kral telefon ediyor. Emeklisi vs maaş alıyorsa demiş kendi ödediği sigortadan vergiden alıyor bir zahmet ver adamların parasını. Yazlık beldeler genelde turistlere çalışıyor. Sırf bundan değil mi korona vaka sayısı tartışması...

Yani attığım videodaki adam tamamen yanlı bir şekilde at gözlüğü takmış etrafını görmüyor. Ekmek bulamıyorlarsa pasta yesinler kafasında memleketten bir haber yaşayan bir yandaş.

Son düzenleme:

Ekto02

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,326
Şimdi Şöyle Bir Durum Var Bak İngiltere Üzerinden Örnek Vericem Bunun İçin Ekonomi Profesörü Olmaya Gerek Yok Benim Ülkemdeki 1000 Lira İle Ben Onların Ülkesinde 100 Sterlin Alabiliyorsam Ve 100 Sterlin İle Ancak Orta Derece Bir Akşam Yemeği Yiyebiliyorsam O Kendi 100 Sterlini İle Benim Ülkeme Gelip 1000 Lira Alıyorsa Orta Halliyi Geçtim Lüks Yemek Yedi Diyelim Nusrette Tek Kişilik 600 TL Hesap Ödediğini Farz Edelim Buna Rağmen Bu Herifim Cebinde 400 TL Si Kalıyorsa Ne Halde Olduğumuz Zaten Bellidir.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
Karşıma çıktı. Ne diyeceksiniz diye paylaştım beğendiğimden değil. Mapavrili mesajımı beğendiyse inandırıcı oldum demek ki :). Ama attığım videodaki adam net saçmalamış.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Maaşlar ödeniyor. O kadar batmadık.
Esnaflar yazarkasa fırlatıyor. Çiftçi süt döküyor yola, yetiştirdiğini kar edemeden satıyor. Hastaneler, yollar vs güzel ama hepsi yap işlet devret. Yani müteahhitlere akan paralar ve borçlar demek. İlaç kuyruğu, ekmek kuyruğu bunlar eskide kalmış şeyler. 2020 yılında hangi ülkede var hala?
Herkesin kapısında çift araba demiş. Kendi çevresinden bahsediyor olmalı. ?
Biz 11 yaşında arabaya biniyoruz 100k ediyor. Bu hiç ekonomik değil. Bunu savunan saçmalıyor. Bu arabayı Avrupadaki işçi 3 ayda alıyor.
Test kitapları desen zaten aldı başını gitti. Hiç makul fiyatta değiller. Cep telefonu demiş. Bizim insanımız kıçına don almaz gider 4 asgari ücrete o telefonu alır ama 5 yıl önceki dolar kuru ile 1 asgari ücrete en kral telefon ediyor. Emeklisi vs maaş alıyorsa demiş kendi ödediği sigortadan vergiden alıyor bir zahmet ver adamların parasını. Yazlık beldeler genelde turistlere çalışıyor. Sırf bundan değil mi korona vaka sayısı tartışması...

Yani attığım videodaki adam tamamen yanlı bir şekilde at gözlüğü takmış etrafını görmüyor. Ekmek bulamıyorlarsa pasta yesinler kafasında memleketten bir haber yaşayan bir yandaş.

Keşke 17 yaşında dğeilde 27-37-47 yaşında oalydında şu 2000 li yıları bir görseydin. Şuan o beğenmediğin 11 yaşında arabda olmasaydı altında.

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
Şimdi Şöyle Bir Durum Var Bak İngiltere Üzerinden Örnek Vericem Bunun İçin Ekonomi Profesörü Olmaya Gerek Yok Benim Ülkemdeki 1000 Lira İle Ben Onların Ülkesinde 100 Sterlin Alabiliyorsam Ve 100 Sterlin İle Ancak Orta Derece Bir Akşam Yemeği Yiyebiliyorsam O Kendi 100 Sterlini İle Benim Ülkeme Gelip 1000 Lira Alıyorsa Orta Halliyi Geçtim Lüks Yemek Yedi Diyelim Nusrette Tek Kişilik 600 TL Hesap Ödediğini Farz Edelim Buna Rağmen Bu Herifim Cebinde 400 TL Si Kalıyorsa Ne Halde Olduğumuz Zaten Bellidir.
Hocam ciddi ciddi cevap vermeyin lütfen :D
Gülelim eğlenelim diye attım herkes ciddiye aldı. Açın benim mesajlarımı okuyun. :)

Ekto02

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,326
Hocam ciddi ciddi cevap vermeyin lütfen :D
Gülelim eğlenelim diye attım herkes ciddiye aldı. Açın benim mesajlarımı okuyun. :)
Hocam Haklisiniz Da Sinirlenmemek Mümkün Değil Nedense Bu Ülkenin Her Durumu Artık Hemen Hemen Umrumda Olmuyor Ama Ekonomi Denince Elim Ayağım Titriyor Hafif Sinir Geliyor Harbiden

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
Keşke 17 yaşında dğeilde 27-37-47 yaşında oalydında şu 2000 li yıları bir görseydin. Şuan o beğenmediğin 11 yaşında arabda olmasaydı altında.
18 bu arada. Bunu demek için 18 yıl bekledim ahahah. :)

Tamam 2002'den öncesini görmedim ama 2010'u gördüm. 2015'i gördüm. Hadi onu bırakalım 2017 2018 2019 yakın zamanlar, grafikler açık ve net. Dün bugünden iyi oluyor nedense?

Yasiin

Dekan
Reaksiyon puanı
3,968
Ozkan bey sakıncası yoksa yaşınızı öğrenebilir miyiz?

CtrlEnter

Doçent
Cezalı
Reaksiyon puanı
885
18 bu arada. Bunu demek için 18 yıl bekledim ahahah. :)

Tamam 2002'den öncesini görmedim ama 2010'u gördüm. 2015'i gördüm. Hadi onu bırakalım 2017 2018 2019 yakın zamanlar, grafikler açık ve net. Dün bugünden iyi oluyor nedense?
Keşke 2008 küresel ekonomik krizinin de farkında olabilseydin. Başbakan "kriz bizi teğet geçti" dediğinde bizim muhalefet gülmekten altına yaparken, o dönemlerde yapılan küresel bir toplantıda, başbakanımızla ve hatta dışişleri toplantısında Ahmet Davutoğlu'yla 5dk konuşabilmek, randevu alabilmek için koca koca yabancı devlet adamlarının sıraya girdiklerine de şahit olurdun. Bunu nasıl başardınız sorusuna cevap almak için.
Dolar'ın Londra operasyonuyla sırf ABD'nin köleliğine razı olmadığımız için yükseltildiğini yazmaya gerek yok, nasılsa haberiniz vardır.
Bir de hayatınızda kaç tane çiftçi gördünüz?? Süt dökmek falan? Burada sattıkları sütlerle kredi bile çekmeden Ankara'ya gidip ev alan var. Vallahi ben anlasam hayvancılık yaparım da sonradan olmuyor işte.
Dolar'ın şu anki seyrinin başlangıcı 2013 gezi isyanıdır, hani şu bütün devlet mallarının yakılıp yıkıldığı günler.

Doğukan S

Doçent
Reaksiyon puanı
266
Ben şu an da 20 yaşındayım. Bahsi geçen yıllar da ya çok küçüktüm ya da doğmamıştım yani o yıllara dair bir şey bilmiyorum ama benim anlam veremediğim bir şey var. Biz neden geçmişe takılı kalıp duruyoruz? Neden şu ülkenin ekonomisi çok iyi acaba neden biz de öyle değiliz diye düşüneceğimize eskiden durumumuz çok kötüydü ya diyoruz? Neden kendimizi küçük görüyoruz? Ülkenin ekonomisi kötü dendiğinde eskiye bakıp kendimizi kandırıyoruz? Biz şu an hangi yılda yaşıyoruz? 2020 yılında yaşıyoruz. Bakmamız gereken şimdi, şimdi ne yapacağımız. Diyorsun ki dolar, euro yükseldi, TL eriyor, değeri düşüyor diyor ki şu yıllarda şöyleydik. Diyorsun ki çiftçinin, hayvancılık yapanın durumu iyi değil, diyor ki şu yıllar şöyleydik. Diyorsun ki ülkede teknoloji üretemiyoruz, birçok şeyi dışarıdan alıyoruz diyor ki eskiden şöyleydik. Diyorsun ki kendine bir ürün alıyorsun verdiğin vergiyle bir tane de devlete alıyorsun olsun eskiden şöyleydik. Ben ekonominin iyi olmadığını söylüyorum ama doların veya euronun artmasına sevinmiyorum. Çünkü ben de bu ülkede yaşıyorum. Yurtdışında bir asgari ücretli bir telefonu bir ayda alabiliyorken burada çalışan bir asgari ücretli 2-3 ay da alabiliyorsa ekonomide bir sorun vardır diye düşünüyorum.

CtrlEnter

Doçent
Cezalı
Reaksiyon puanı
885
Ben şu an da 20 yaşındayım. Bahsi geçen yıllar da ya çok küçüktüm ya da doğmamıştım yani o yıllara dair bir şey bilmiyorum ama benim anlam veremediğim bir şey var. Biz neden geçmişe takılı kalıp duruyoruz? Neden şu ülkenin ekonomisi çok iyi acaba neden biz de öyle değiliz diye düşüneceğimize eskiden durumumuz çok kötüydü ya diyoruz? Neden kendimizi küçük görüyoruz? Ülkenin ekonomisi kötü dendiğinde eskiye bakıp kendimizi kandırıyoruz? Biz şu an hangi yılda yaşıyoruz? 2020 yılında yaşıyoruz. Bakmamız gereken şimdi, şimdi ne yapacağımız. Diyorsun ki dolar, euro yükseldi, TL eriyor, değeri düşüyor diyor ki şu yıllarda şöyleydik. Diyorsun ki çiftçinin, hayvancılık yapanın durumu iyi değil, diyor ki şu yıllar şöyleydik. Diyorsun ki ülkede teknoloji üretemiyoruz, birçok şeyi dışarıdan alıyoruz diyor ki eskiden şöyleydik. Diyorsun ki kendine bir ürün alıyorsun verdiğin vergiyle bir tane de devlete alıyorsun olsun eskiden şöyleydik. Ben ekonominin iyi olmadığını söylüyorum ama doların veya euronun artmasına sevinmiyorum. Çünkü ben de bu ülkede yaşıyorum. Yurtdışında bir asgari ücretli bir telefonu bir ayda alabiliyorken burada çalışan bir asgari ücretli 2-3 ay da alabiliyorsa ekonomide bir sorun vardır diye düşünüyorum.
Neden kendimizi küçük görüyoruz? Şu anda sen bunu yapıyorsun güzel kardeşim, hangi birini yazalım ki? ülkede teknoloji üretemiyoruz ne demek, bak bizim Bayraktar Sihalar karşısında bir işgalci devlet çaresizce dünyadan yardım dileniyor..
Helikopter üretir hale geldik 20 yılda diyoruz bizde. Bu teknoloji değil mi? 20 Yıl önce bana söyleselerdi güler geçerdim..

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060

Sen bizim bunları düşünmediğimizi veya bazı bu tarz konular ile dertlenmediğimi flan mı sanıyorsun ?
Dolar düşmesin Vergiler düşmesin maaşlara zam olmasın TL değer kaybetsin çifçi emekli sürünsün gebersin flan mı istiyoruz sanıyorsun ? Bazı konularda dik durmaya çalışırsan adamlar seni böyle cezalandırıyor böyle böyle sindirmeye ve boyuneğdirmeye çalışıyorlar. Tabii ki herkes refah içinde yaşamak kaliteli bir yaşam sürmek ister. Ama benim gözümde NEDEN- SONUÇ ilişkileri var çoğu olayda.

Suriye'de YPG-PYD'yi vururmusun devlet kurdurmazmısın al sana bir yaptırım. Sen Doğu AKdenizde hak mı istersin al sana bir ceza. Sen Libyaya asker mi çıkarırsın al sana bir ceza daha. Sen sağda solda çıkıp dünya 5 ten büyüktür mü dersin al sana bir yaptırım daha... Susup herkese abi desen dibinde PKK devlet kursa veya Doğu Akdenizden ben pay istemiyorum hepsi Yunan'ın olsun desen belki bunların hiçbiri olmayacak. Rusya ile arana mesafe koysan ona Nükleer Santral yaptırmasan S400 almasan iyi ilişkiler kurmasan. Her yönden Amerikaya bağlı kalsan seni istediği gibi sömürse daha önceleri olduğu gibi senden iyisi olmazdı. ( Lafta tabii canı sıkıldıkça tekmeyi basardı. Sürekli yaptığı gibi.)

Ama sen dersinki banane bunlardan ben yeni bir yönetim istiyorum bu saydıklarımı bana sağlayabikecek KALİTEDE ve DONANIMDA alternatif söyle bana okey diyeyim sana hak vereyim ? Bende destekleyim ben göremiyorum açıkçası...

Son düzenleme:

SmokeXD

Dekan
Reaksiyon puanı
1,877
Şu 30 yaş ve üstünün bizim zamanımız şöyleydi böyleydi demesinden bıktım usandım. 20 yıl geçmiş hala o zamanları görsen böyle demezdin diyor. Ben önüme bakarım geriye değil. Ürün alıcaz 10 katı para veriyoz bunu anlamanın nesi zor?

NESDelisi

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,294
Şu 30 yaş ve üstünün bizim zamanımız şöyleydi böyleydi demesinden bıktım usandım. 20 yıl geçmiş hala o zamanları görsen böyle demezdin diyor. Ben önüme bakarım geriye değil. Ürün alıcaz 10 katı para veriyoz bunu anlamanın nesi zor?
Anlamıyorlar, çünkü beyinleri fukara. Yahu bize ne sizin geçmişinizden, bizim derdimiz kalite! Ben daha oyunumu satamıyorsam bu ülkede, benim suçum ne?

LalaPapa

Asistan
Reaksiyon puanı
117
Şu yazar kasa vs muhabbetinde ben doğru bulmuyorum. O yazarkasa atan arkadaşımızı kınıyorum. 1530 larda yazarkasa dahi yoktu. Ekonomik kriz demişler m.ö 10000 lerde para diye bir şey yoktu. Ne yaptılar o dönem? Asgari maaş 320 tl idi. Bakın çok gitmiyorum 1900 lerde TL yoktu. Az şükretmeyi bileceksiniz. Geçmişe bakıp şükredecek, asla ama asla bu dönemdeki geri kalmışlığınızı veya yaptığınız hataları düşünüp üzülmeyeceksiniz. Bakın tekrardan söylüyorum halinize şükredin şundan 40 sene önce telefon yoktu. Şimdi diyorsunuz ki giriş seviyesi telefon alıyorum.. şükredin az şükredin.

NESDelisi

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,294
Şu yazar kasa vs muhabbetinde ben doğru bulmuyorum. O yazarkasa atan arkadaşımızı kınıyorum. 1530 larda yazarkasa dahi yoktu. Ekonomik kriz demişler m.ö 10000 lerde para diye bir şey yoktu. Ne yaptılar o dönem? Asgari maaş 320 tl idi. Bakın çok gitmiyorum 1900 lerde TL yoktu. Az şükretmeyi bileceksiniz. Geçmişe bakıp şükredecek, asla ama asla bu dönemdeki geri kalmışlığınızı veya yaptığınız hataları düşünüp üzülmeyeceksiniz. Bakın tekrardan söylüyorum halinize şükredin şundan 40 sene önce telefon yoktu. Şimdi diyorsunuz ki giriş seviyesi telefon alıyorum.. şükredin az şükredin.
Bu durumun nesine şükredeceğiz?

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
Neden kendimizi küçük görüyoruz? Şu anda sen bunu yapıyorsun güzel kardeşim, hangi birini yazalım ki? ülkede teknoloji üretemiyoruz ne demek, bak bizim Bayraktar Sihalar karşısında bir işgalci devlet çaresizce dünyadan yardım dileniyor..
Helikopter üretir hale geldik 20 yılda diyoruz bizde. Bu teknoloji değil mi? 20 Yıl önce bana söyleselerdi güler geçerdim..
Uçak fabrikamızı kim kapattı?