Dolar Rekor Üstüne Rekor Kırıyor!

Bu konuyu okuyanlar

defacerGLD

Profesör
1603789661560.png
 
Ülkemi seviyorum ama ülkemde yaşamak istemiyorum...
Mesaj otomatik birleştirildi:


Ben biliyorum sanırım o forumu konunun ismi ne?
Donanımhaber
Mesaj otomatik birleştirildi:

Zamanında Muharrem İnce'yi dinlesek bunların hiçbiri olmazdı :)

Birşeyle de dalga geçmeden doğruya doğru deseniz.
o emojinin başka bir anlamı yok çünkü
 

ozciceky

Profesör
Arkadaşlar yüksek faiz yüksek enflasyonu doğurur gibi bir önermeden yola çıkılarak ülke ekonomisine yön verilmeye çalışılırsa doğal sonuç böyle olur. Tabii ki ben de düşük faiz isterim o ayrı ama ekonomi gerçeklerinden uzak bir faiz politikası ile olacak budur.
Düşük faiz ile sanayiciye destek olduğunu ve aldığı krediyi de daha düşük faiz ile olarak sanayicinin kazandığını söyleyen zihniyet kurun bu şekilde artması ile sanayici esnaf ve vatandaşın katlandığı ve kurdan doğan enflasyonu hiç göz önüne almıyor sanırım. Ülkeye getirdiği belirsizlik havası da cabası.

Ek olarak hükümetin iddia ettiği gibi düşük faiz politikası izlenerek enflasyonun da düşmediği görülmüş oldu. Ayrıca kuru bir seviyede stabil tutabilmek amacı ile de kamu bankları üzerinden milyarlarca dolar TCMB kendi rezervini eritti. Şimdi ise ZK ile veya swap anlaşmaları ile kiralık döviz bulundurarak rezervlerini dolu göstermeye çalışıyor. Tabii ekonomi bilgisi sınırlı ya da yüzeysel olarak bakan vatandaşlarımıza bu inandırıcı gelebilir ama işin erbapları neyin ne olduğunu biliyor.

Ayrıca bir dış güç söylemi var. Dış güç tabii ki var ama aynı şekilde dış güç İngiltere için de Fransa için de var. Soros zamanında İngiltere Merkez Bankası (Bank of England) na diz çöktürmüştü. Eğer zayıfsan piyasa bunu senin aleyhine kullanır. Piyasanın dini imanı yoktur. Canına okur eğer politikalarını akılcı yapmazsan.

Türkiye olarak biz ise hala iktisat 101 dersini deneye yanıla öğrenmeye çalışıyoruz.
 
Son düzenleme:

OzkanK.

Dekan
Birşeyle de dalga geçmeden doğruya doğru deseniz.
o emojinin başka bir anlamı yok çünkü

Doğru olan ney mesela ?
Geçen hafta herkes Merkez bankasının faizleri arttırmasını bekliyordu hükümetinde telkinleri ile Onlar sabit tuttu. Bu süreçte üstüne bu Fransa restleşmesi . Birde dün 2 terorist bombalı saldırı planı bugün terör saldırısı amacıyla sızma girişiminde 6 terorist öldürülmesi pandemide rakamların artması hasta sayısının arması flan dahada artacak dolar buna alışmamız lazım kısa vadede...

Her gün aynı konuyu açıp aynı yorumları yapınca Dolar düşmeyecek...
 

SinHa

Doçent
Makara geçen arkadaşlara sormak istiyorum. Ülke bazında dolar yılda %0,2 hareket ederken bizde bu artışlar saatlik düzeyde. Bunun tamamen ekonomi ile alakalı olduğunu mu düşünüyorsunuz? Düşünceniz bu yönde ise nasıl olduğunu açıklarmısınız?
 
Doğru olan ney mesela ?
Geçen hafta herkes Merkez bankasının faizleri arttırmasını bekliyordu. Onlar sabit tuttu. Bu süreçte üstüne bu Fransa restleşmesi . Birde dün 2 terorist bombalı saldırı planı bugün terör saldırısı amacıyla sızma girişiminde 6 terorist öldürülmesi pandemide rakamların artması hasta sayısının arması flan dahada artacak dolar buna alışmamız lazım kısa vadede...

Her gün aynı konuyu açıp aynı yorumları yapınca Dolar düşmeyecek...
 

SDN Son Haberler

Son mesajlar

Üst