Dolar durdurulamıyor

Bu konuyu okuyanlar

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,324
dolar durduruldu, 2 tl'nin altına inmek üzere, az kaldı. eure'da 3 tl'nin altına indi, mesele kapanmıştır,
dağılabilirsiniz! :D

/xo/

Müdavim
Reaksiyon puanı
226
dolar durduruldu, 2 tl'nin altına inmek üzere, az kaldı. eure'da 3 tl'nin altına indi, mesele kapanmıştır,
dağılabilirsiniz! :D

Buna fırtına öncesi sessizlik diyoruz. Zaten millet alışık bunlara 2 adım ileri bir adım geri.

sdelta

Müdavim
Reaksiyon puanı
140
Kusura bakma da seninle tartışmak,fikir alışverişinde bulunmak gereksiz galiba.
Ne yorumumu doğru düzgün okumuşsun ne de verdiğim kaynağı incelemişsin.
Baştan savma,dogmalar üzerine şartlanmış şekilde bir tartışma kimseye bir şey kazandırmaz.

Ciddi ciddi fikir alışverişinde bulunmak,tartışmak istiyorsanız kaynaklarıma ve söylediklerime daha çok dikkat etmelisiniz.

Diyanet İşleri Başkanlığının bütçesi çok ya da az bir fikir beyan etmedim.
Kıstas olarak kullandığımı söyledim,tekrar söylüyorum.

Toplam bütçe ödemelerine göre bu yıl Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına ayrılan bütçe, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkere oranla azdır.
6 milyar liralık toplam bütçeye sahip olsa devlet bütçesinin sadece %1.25'i ayrılmış olur.
Gelişmekte olan ülkelerde oran %2-3 aralığındadır. Ki AR-GE çalışmaları için ayrılan ek ödenekler ülkemize oranla kat kat fazladır.

Ayrıca bütçe karşılaştırması yapılmamalı,Diyanet İşleri Başkanlığı gibi Döner Sermaye hakkına sahip değil Sanayi Bakanlığı.
Personel giderlerine ulaşmanız da pek mümkün değil,Sayıştay dahi Diyanet İşleri Başkanlığının mali tablosunu inceleyemedi.

Karamsar tablo ? Ülkemizde Tarım'a özen gösterilmiyor.
Her şeyi halk yapacak,kuracak,denetleyecekse zaten Devlet kurumlarına gerek yok !
Tarım Bakanlığı neden var ? Çiftçinin hakkını da çiftçi koruyacak,aracıları aradan çıkartacak olan da çiftçi, gerçekten çok iyi fikir.

Ülke Nüfusuna oranla Tarım alanı yetersiz,
Çiftçi sayısı yetersiz. Yeterli seviyeye çıkartacak olan halk ise eğer kapatalım devlet kurumlarını.
Boşuna ödüyoruz kurum giderlerini.Boşuna kurmuşuz Tarım Bakanlığını.

Sözleşmeyi 1 ülke bile imzalasa ortaya sunulmuş, madenciler istediklerini belirtmiştir.
Devlet Madencilerini korumaktan aciz.
TMMOB kayıtlarına göre;

Son 5 yılda TMMOB'un ulaşabildiği kayıtlara göre 416 işçi maden kazalarında yaşamını yitirmiş !

Üzgünüm dostum, Enerji ve Tabii Kaynaklar bakanı bu tabloya göre pek de başarılı görünmüyor.
Özel sektörü,taşeronları denetleme işi madencilerin görevi değil !
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının görevi.

Yerli oto meselesinde devlet şu şekilde teşvik versin demedim.
Bir teşvik vermeli,bir şeyler yapmalı ki birileri çıkıp yerli otomobil yapsın !
11 senede bir çalışma göremedik.Tepkim, itirazım buna !
11 senede "niye yapılmadı ?" diye soruyoruz sadece.

Çok güzel anlatmışsınız.

LittleMonster

Müdavim
Reaksiyon puanı
33
Dünya genelinde yatırımcıların güvenini sarstılar olacağı buydu zaten
Çok övündükleri ekonominin
Halktan aşırdıkları paraların
Sonucu böyle olacaktı zaten...!

obmann

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Bunların hepsi Amerikan oyunlarıyla ve illegal yollarla oluyor.

vaio

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Kusura bakma da seninle tartışmak,fikir alışverişinde bulunmak gereksiz galiba.
Ne yorumumu doğru düzgün okumuşsun ne de verdiğim kaynağı incelemişsin.
Baştan savma,dogmalar üzerine şartlanmış şekilde bir tartışma kimseye bir şey kazandırmaz.

Ciddi ciddi fikir alışverişinde bulunmak,tartışmak istiyorsanız kaynaklarıma ve söylediklerime daha çok dikkat etmelisiniz.

Diyanet İşleri Başkanlığının bütçesi çok ya da az bir fikir beyan etmedim.
Kıstas olarak kullandığımı söyledim,tekrar söylüyorum.

Toplam bütçe ödemelerine göre bu yıl Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına ayrılan bütçe, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkere oranla azdır.
6 milyar liralık toplam bütçeye sahip olsa devlet bütçesinin sadece %1.25'i ayrılmış olur.
Gelişmekte olan ülkelerde oran %2-3 aralığındadır. Ki AR-GE çalışmaları için ayrılan ek ödenekler ülkemize oranla kat kat fazladır.

Ayrıca bütçe karşılaştırması yapılmamalı,Diyanet İşleri Başkanlığı gibi Döner Sermaye hakkına sahip değil Sanayi Bakanlığı.
Personel giderlerine ulaşmanız da pek mümkün değil,Sayıştay dahi Diyanet İşleri Başkanlığının mali tablosunu inceleyemedi.

Karamsar tablo ? Ülkemizde Tarım'a özen gösterilmiyor.
Her şeyi halk yapacak,kuracak,denetleyecekse zaten Devlet kurumlarına gerek yok !
Tarım Bakanlığı neden var ? Çiftçinin hakkını da çiftçi koruyacak,aracıları aradan çıkartacak olan da çiftçi, gerçekten çok iyi fikir.

Ülke Nüfusuna oranla Tarım alanı yetersiz,
Çiftçi sayısı yetersiz. Yeterli seviyeye çıkartacak olan halk ise eğer kapatalım devlet kurumlarını.
Boşuna ödüyoruz kurum giderlerini.Boşuna kurmuşuz Tarım Bakanlığını.

Sözleşmeyi 1 ülke bile imzalasa ortaya sunulmuş, madenciler istediklerini belirtmiştir.
Devlet Madencilerini korumaktan aciz.
TMMOB kayıtlarına göre;

Son 5 yılda TMMOB'un ulaşabildiği kayıtlara göre 416 işçi maden kazalarında yaşamını yitirmiş !

Üzgünüm dostum, Enerji ve Tabii Kaynaklar bakanı bu tabloya göre pek de başarılı görünmüyor.
Özel sektörü,taşeronları denetleme işi madencilerin görevi değil !
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının görevi.

Yerli oto meselesinde devlet şu şekilde teşvik versin demedim.
Bir teşvik vermeli,bir şeyler yapmalı ki birileri çıkıp yerli otomobil yapsın !
11 senede bir çalışma göremedik.Tepkim, itirazım buna !
11 senede "niye yapılmadı ?" diye soruyoruz sadece.

Yazdıklarınızı hayretle okumaya devam ediyorum.

Konu "devlet bize bahmiiy" e gelmiş nerdeyse. Daha ne yapsın devlet, çiftçinin malını çiftçi adına pazara çıkarıp mı satsın? Alsın tarladan da, pazara tezgah mı kursun? Ne yapsın? Kusura bakmayın ama yazdıklarınızın ucu oraya gidiyor. Maalesef devlet her şeyi yapamaz. Çünkü devletin asli görevi sağlık, eğitim, güvenlik ve adalettir. Her şeyi yapamaz, neyin nasıl yapılması gerektiğini düzenler. Devlet yol gösterir, kanuni altyapıyı hazırlar, destekler ama dediklerinizi yapan bana bir tane devlet gösteremezsiniz. Çünkü devlet tabir edilen yapınin işi değildir bahsettikleriniz.

Tarım Bakanlığı ne yapar demişsiniz? Sizce ne yapmalı? Tarlayı da Tarım Bakanlığı mı eksin diksin? Sulasın, büyütsün. Gülüyorum. :)

Gerekli kanuni düzenemeyi hazırlamış işte devlet, hal kanununu çıkarmış. Çiftçinin yapacağı şey de kooperatifleşerek ürününden daha çok para kazanmak. Bu bu kadar da zor değil yahu. Tarım alanı da gayet yeterli. Hangi meyve sebzeyi mevsiminde aradınız da bulamadınız? Kışın ortasında domates yerseniz kusura bakmayın 3 liradan aşağı fiyata yiyemezsiniz. (Bkz. Lüks) Benim gibi yapın, yazın 50 kuruş 1 lira arası. Yazdan alıp kavanozlara doldurun.

Gelelim asıl konumuza, gelişmekte olan ve gelişmiş devletlerin bilim ve sanayii konularına ayırdığı bütçe oranının %2-3 bandında olduğunu gibi bir de cümleniz var. Bütçe uzmanı değilim ama lütfen kaynak verir misiniz? O tabloyu bir de ben incelemek isterim. Bakalım hangi devlet nereye ne kadar kayak ayırmış? Bilmiyorsam veya yanlış biliyorsam öğrenmiş olurum, fena mı?. :)

Madencilerle ilgili bahsettiğiniz sözleşme hakkında ise malumatım olmadığını belirtmiştim. Daha önce de söylediğim gibi devletimizin ve milletimizin menfaatine ise mutlaka imza edilir. Buna şüphem yok.

Yerli oto vardı bir de değil mi? Türkiye son 5-6 yıldır yeni yeni toparlamaya başladı kendisini. O kadar borcu ödemek kolay değil. Yerli oto yerli motor yapılacak diye devlet nasıl bir teşvik versin sizce devlet? Tüm mesarifi cebinden mi ödesin? Kendisi mi yapsın? Demek ki sanayiciler karlılık açısından rantabl bulmuyorlar yerli motor, yerli otomobil konusunu. Maalesef benim taban tabana karşı olduğum kapitalist sistemin bir çıkmaz sokağıdır bu da. Kârlılık.

Biraz geç oldu, kusura bakmayın, işlerim bu aralar yoğundu. Foruma pek uğrayamadım.

dgnklc

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Kasası dolarla dolu olan, İMF'ye borç veren bir MB hikayesi anlatılıyordu.
mr_rain kardeşim lütfen yorumlarımı silmekten vazgeç.Yaptığım yorum siyasi değildir.MB bankasının dolar rezervlerini hepimiz gördük zamanında.Doların yükselmesi siyasiden önce insani ve memleketteki herkesi ilgilendiren bir durumdur.Aynen Adanada durdulan tırlar gibi.Tamam siyaset yasak ama siyaset ibreniz bu kadar şaşmasın.

Aynen birader ve ayrıca şunu eklemek istiyorum
2002’de IMF’nin borcu dahi Türkiye’nin dış borcu 129,5 milyar dolar. Peki 2013’te ne? 337 milyar dolar. IMF’nin borcunu ödedin. Borcun adresi değişti. MF borcu geri ödenirken, alınan dış borçlar 2013 Nisan sonu itibariyle 340 milyar dolara yaklaştı. Yani AKP döneminde 210 milyar dolar yeni borç alındı, dış borçlar yüzde 162 arttı. IMF boyunduruğu gitti, daha ağırı, kısa vadeli ve toleranssız banka kredileri olarak geldi.
ve millet hala yanlış biliyor borç bittiyse,milli gelir arttıysa neden emeklilere,çalışanlara farklar verilmiyor.Neden enflasyon,benzin düşmüyor neden hayat pahalılığı devam ediyor?

kehfest

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Enerji bağımlılığı sorunu hallolmadıkça dışa bağımlı olacağız