Doktorlara yüzde 16 imama yüzde 100 zam

Bu konuyu okuyanlar

bilexsamet

Profesör
Reaksiyon puanı
2,415
Bu konu neden bu şekilde farklı bir yöne evrilmiş anlam veremedim ama şehitlerimiz (her birinin ruhu şad, mekanları cennet solun inşallah) ile COVID-19 ile mücadele eden ve bu yolda hayatını kaybetmiş olan kıymetli sağlık çalışanlarımızın sayılarının neden karşılaştırılma gereği görülüyor, bu yorumu şaşkınlıkla karşıladım, üzüldüm. :( Vefat sayıları ile bir mesleğin değerlendirilmemesi gerektiğini düşünüyorum. Ola ki yine merak edenler olursa, aralarında sadece %25'lik bir fark var.
Link 1, Link 2, Link 3
Ayrıca doktorlar ile imamların maaşlarının karşılaştırılarak acımasız yorumlara maruz bırakılarak -bir bakıma- bu meslek gruplarının itibarsızlaştırılması da benzer şekilde bana doğru gelmiyor. Selamlar.
Tek mücadele eden sağlıkçılar algısı oluştuğundan böyle bir karşılaştırma yaptım. İnanın 3 defa gittim Covid servisine umurlarında bile olmadım. Doktorların kendinin bile umrunda değildi. Ara sıra maskelerini açıyorlar falan. "Aslanlar gibi çalışıyorlar ve kendi hayatlarını riske atıyorlar" denilince böyle bir tepki verdim.

Hastanede temizlikçi olarak çalışan da risk taşıyor mesela. Ama kimse hastanede covid-19'a yakalanan temizlikçi sayısını söylemiyor. Bu işçilerin bir çoğunun sendikası yok. Haklarını bile arayamıyorlar.

Bana kalsa bu ek ödeme sadece Covid-19' olanlara bakan görevlilere verilmeli. Özellikle hemşirelere. Benim gördüğüm kadarıyla en riskli grup onlar. Çünkü sürekli fiziki temas var.

HÜDHÜD

Rektör
Reaksiyon puanı
6,555
Siyasal İslam'dan anladığım çıkar ve menfaatleri uğruna dini kullanan, makam ve mevki peşinde uydurma, göstermelik icraatler yapan, modern kölelik düzeyinde çalışma ve yaşama hakkı tanıyan kendilerini ise en maharetli münafıklar kadar temize çıkarabilen devlet ve kadroları ile yöneticileri aklıma geliyor... Ne yazık ki ülkeler daha çok bu şekilde yönetiliyor. Bu ülkenin bir suud krallığından veya arap emirliklerinden hiç bir farkı kalmadığını geç olmadan anlamak mümkün olmayabiliyor, yaşayarak öğrenilebiliniyor hayatta bazı şeyler...

bilexsamet

Profesör
Reaksiyon puanı
2,415
Bilgilendirme için teşekkürler.

Tamam o zaman. Burada %100, %16 vs. oran tartışmaya gerek yok. Doktorlar herhalükarda fazla alıyor o zaman. Şimdi haberde öyle bir algı yapılmış ki %100 alan daha fazla para alıyor zannediliyor.

Son düzenleme:

Optikiyaza

Profesör
Reaksiyon puanı
720
Asgari Maaş 14000 tl olmalı
2000 dolar ediyor.

bilexsamet

Profesör
Reaksiyon puanı
2,415
Bu arada kusura bakmayın.

Habercilerin yaptığı algı ile gaza geldim. Yüzde olarak fazla yazan fazla para alıyor zannettim. Hatta sadece ben değil herkes o şekilde yorum yaptı.

Konuya açıklık getirmeniz iyi oldu.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Şu Sözcü vs. gazetelerin algı haberlerine güvenilmemesi gerektiğini bir kez daha anladım.

Son düzenleme:

Akkara

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Tek mücadele eden sağlıkçılar algısı oluştuğundan böyle bir karşılaştırma yaptım. İnanın 3 defa gittim Covid servisine umurlarında bile olmadım. Doktorların kendinin bile umrunda değildi. Ara sıra maskelerini açıyorlar falan. "Aslanlar gibi çalışıyorlar ve kendi hayatlarını riske atıyorlar" denilince böyle bir tepki verdim.

Hastanede temizlikçi olarak çalışan da risk taşıyor mesela. Ama kimse hastanede covid-19'a yakalanan temizlikçi sayısını söylemiyor. Bu işçilerin bir çoğunun sendikası yok. Haklarını bile arayamıyorlar.

Bana kalsa bu ek ödeme sadece Covid-19' olanlara bakan görevlilere verilmeli. Özellikle hemşirelere. Benim gördüğüm kadarıyla en riskli grup onlar. Çünkü sürekli fiziki temas var.
Algı yaratmak pek çok alanda var. Belki başvurduğunuz hastanedeki covid-19 enfeksiyonu hasta servisindeki bazı hekimler o şekildedir, aralarında savruk, özensiz ve dikkatsiz davrananlar olabilir. Olabilir demem de bu durumu doğal karşılıyorum gibi görünmesin. Bu durumu eleştireceksiniz tabii ki. Bir şeyleri düzeltmek adına Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi (SABİM)'e konuyu bildirebilirdiniz. Nasıl ki şu an sokakta bile maske takmak zorunlu ve birtakım kural ve önlemler uygulanmaya çalışılıyorsa, herkes kurallara riayet etmek zorundadır. Nitekim genelleme yapmak da başka bir algı olur ve şehit sayılarının vefat eden sağlık çalışanı sayısından fazla olduğunu dile getirmek dediğim gibi doğru değil, tüm vefat eden sağlık çalışanları bir bakıma zan altında bırakılmış oluyor. Yani bunların da eşi dostu arkadaşı akrabası var. Emeği olanların da emeği değersizleştirilmiş gibi oluyor. Bunun dışında yazdıklarınıza katılıyorum.

Drogba39

Profesör
Reaksiyon puanı
381
Dini bi olay olduğunda bu solcuların neden bu kadar fazla sesi çıkıyor ki ? 3 bin lira maaş alan din görevlilerinin parasına mı gözünüzü diktiniz ? Özellikle Sözcü Gazetesi sürekli bu tarz yalan haberler yapıp, algı oluşturmaya çalışıyor ve siz de bunlara inanıp, algıya dahil oluyorsunuz. Şu taraflı gazeteleri okumayı, takip etmeyi bırakın artık.

epsilon06

Profesör
Reaksiyon puanı
2,077
Maaş adaletsizliği hep var.Var olmaya devam ediyor maalesef.Çözüm için ekonomik kalkınma gerekli.Yalnız şu milletin parasında gözü olanları da anlamak mümkün değil.Öğretmen çok alır,doktor çok alır,imam çok alır,polis çok alır...Vs vs...Milletvekillerinin aldıklarının yanında mesleklerin aldıklarında bir sorun yok Allah bereket versin herkese.Susmamalıyız tabi de.Asgari ücretle geçinen insanların bu saçma tartışmalara uzaktan gülüp hüzünlendiğine eminim...Öyle saçma bir tartışma yani.Herkes emeğinin karşılığını hakediyor.Emek terazisi milletin ağzı değil..