DNA diyeti nedir? Nasıl yapılır?

Bu konuyu okuyanlar

neet

Guru
Emektar
Uzmanlara göre, sağlıklı beslenme tarzının kişi özelinde belirlenmesinde DNA yapısı da etkili.
dna_diyeti_nedir_nasil_yapilir_1460529591_6938.jpg


Her sene yeni bir beslenme akımı ortaya çıkıyor ve birçok mucize olduğu söylenen besin gündeme geliyor. Peki bu beslenme akımlarından hangisi size uygun ve bahsi geçen mucize besinler sizin için gerçekten mucize mi? Sağlıklı beslenmenin ana kurallarına genetiğiniz ne diyor? Uzun ve kaliteli yaşamın sırrı DNA diyetinde ve müjde genleriniz doğumdan ölüme aynı yapıda kaldığından ötürü DNA diyeti aslında ömür boyu kuralları ve gerçekleri değişmeyen bir beslenme tarzı.

DNA diyeti öncesinde yapılan testin sonuçlarına göre; genlerimizin ne kadar şeker, yağ, kafein, alkol, karbonhidrat, glisemik yük ve egzersize evet veya hayır dediği ortaya çıkıyor.

DNA’mız yaşamımıza nasıl etki ediyor?

Mavi gözlü, esmer veya kıvırcık saçlı olmanızı sağlayan anne ve babanızdan aldığınız genler. Bunlar genlerimizin bizi birbirimizden ne kadar özel ve farklı kıldığının gözle görülen ispatları. Bir de görünmeyen birçok farklılığımız var. Enzimlerimiz, toksinlere karşı vücudumuzun verdiği cevaplar gibi.

Örneğin hepimiz kafeini veya alkolü vücudumuzda aynı şekilde kullanamıyor veya yok edemiyoruz. Yine vücudumuzu yaşlanmaya karşı koruyan enzimlerimiz başkasına göre yavaş veya hızlı çalışıyor olabiliyor. Kimimiz vücudunda yağları daha hızlı bir şekilde metabolize edebiliyor (kullanıyor) kimimize ise fazla yağ tüketimi kalp hastalıkları olarak dönebiliyor.

Detokstan sorumlu olan enzimlerin üretim hızı vücudumuzu toksinlerden ne hızda temizleyebildiğimizi belirliyor, inflamasyon (iltihap) oluşumundan sorumlu maddeler ise şeker, yüksek tansiyon gibi kronik hastalıklara yakalanma riskimizi ortaya koyuyor. İşte tüm bunlarda söz sahibi olan ve bu olayların içimizde nasıl gerçekleşeceğine kadar veren şey genlerimiz.

DNA diyeti hastalık eşiğini atlamanızı sağlıyor!

Günümüzün vebası olarak kabul edilen kompleks kronik hastalıklar olan şeker, yüksek kolesterol, yüksek tansiyon, kanser gibi hastalıkların oluşmasına genetik ve çevresel faktörler aynı anda söz sahibidir.

Genetik yatkınlıklarınıza göre çevresel faktörleri yönetmeniz bu hastalıklardan korunmak ve kaliteli bir yaşam için en kestirme ve güvenilir yoldur. Çevresel faktörlerin başında da sağlıklı beslenme yer alır.

DNA diyeti size en uygun egzersiz tipini de belirler!

Sağlıklı yaşamın sağlıklı beslenmeden sonraki en önemli parçası düzenli egzersizdir. Bu konuda birçok öneri yapılıyor olsa da aslında kişiye en uygun egzersizin ne olduğunu belirleyen faktör yine genleridir. Genlerinizin dili sizin için en özel ve yararlı egzersiz sıklığı, yoğunluğu ve süresini söyler.

DNA diyeti nasıl yapılır?

Yanak içi dokunuzdan alınan epitel hücre örneğinden elde edilecek genlerden DNA örneğiniz elde edilir. Bu DNA örneğinin sonuçlarına göre; genlerinizin ne kadar şeker, yağ, kafein, alkol, karbonhidrat, glisemik yük ve egzersize evet dediği ortaya çıkar. Sonuçlara göre gerçekten size özel ve ömür boyu güvenle uygulayacağınız beslenme programı ve sağlıklı yaşam önerileri hazırlanır.


haber7
 

SDN Son Haberler

Son mesajlar

Üst