Django

Bu konuyu okuyanlar

barisprlk0

Öğrenci
Reaksiyon puanı
19
Sizce Django ileriye dönük bir framework mü?
Şu an Django'da proje yapıyorum ve python yavaş bir dil. Web sitelerinin açılma hızına vs. Google dikkat ediyor. Siz ne düşünüyorsunuz?

Bilmeyenler için Django:
Python dili ile hazırlanmış mvt yapılı bir web frameworkü.

kmurat

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
3,711
Web dillerinin hepsi yavaş. Güçlü donanım kullanılıyor.

sedatistan

Asistan
Reaksiyon puanı
114
Hayır değil hacı bence. Öğreneceksen adam gibi bir frontend dili öğren.
Şu an girdiğim şirket DJango ile bişeyler yapmaya çalışmış olup, beceremeyince beni aldılar.
Kaldı ki ben angularcıyım.
Benim tavsiyem ilerisi için angular react yada vue dilinden birini öğrenmen.
DJango görünüşte basit olabilir ama kompleks şeyler isterlerse çakılıp kalırsın.

Reaksiyon puanı
5,172
Django seni bir kalıbın içine sokuyor. Özgürlüğünü kısıtlıyor. Bence tek başına işler yapacaksan ideal. Ama bir ekip için bilemiyorum...

Şuan javascript dünyasında hızlı bir vue.js rüzgarı esiyor. Yine react saçma syntax ına rağmen facebook sayesinde önemli bir yerlerde duruyor. Angular bence son zamanlarda ağır saçmaladı ama hala ciddi kullanıcıya sahip. Ben olsam html css javascript sonrası yukarıdakilerden birine yönelirdim.

sedatistan

Asistan
Reaksiyon puanı
114
Django seni bir kalıbın içine sokuyor. Özgürlüğünü kısıtlıyor. Bence tek başına işler yapacaksan ideal. Ama bir ekip için bilemiyorum...

Şuan javascript dünyasında hızlı bir vue.js rüzgarı esiyor. Yine react saçma syntax ına rağmen facebook sayesinde önemli bir yerlerde duruyor. Angular bence son zamanlarda ağır saçmaladı ama hala ciddi kullanıcıya sahip. Ben olsam html css javascript sonrası yukarıdakilerden birine yönelirdim.
Konuyla alakalı değil ama. Sadece birşeye takıldım angular neden saçmaladı yada bu kanıya nerden vardın? 2020'de github yıldızını 1 senede 2 katına çıkardı.
Benim gerçekde gördüğüm daha çok toparladığı.Özellikle versiyon 9 dan sonra?
Kaç yıllık deneyim üstüne böyle çıkarımda bulunuyorsun merak ettim.

kmurat

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
3,711
Çocuk o söylediklerinize bir anlam veremiyor. Avatarında görüldüğü gibi. Zaten Django'yu da anlayamadığı için bir kaçış yolu arıyoru ve artık Jinekolog olmaya karar verdi.

Reaksiyon puanı
5,172
Konuyla alakalı değil ama. Sadece birşeye takıldım angular neden saçmaladı yada bu kanıya nerden vardın? 2020'de github yıldızını 1 senede 2 katına çıkardı.
Benim gerçekde gördüğüm daha çok toparladığı.Özellikle versiyon 9 dan sonra?
Kaç yıllık deneyim üstüne böyle çıkarımda bulunuyorsun merak ettim.
Son zamanlardan kastım Angular 2 sonrası sapmadan sonra sürüklenmeye devam ettiği yoldur benim gözümde. Açıkcası angular vue ve react ı sürekli birbiri ile yarıştırıp fanatiklik yapmayı doğru bulmuyorum. Ancak şu zamanda vue.js in pozitif ayrıştığını ve Angular.js in ise diğer framework ve kütüphanelere göre biraz daha negatif ayrıştığını söylemek bence yalan olmaz.

Ki bence bu durum yukarıdada söylediğim gibi birini diğerinden asla üstün kılmıyor. Önemli olan geliştiricinin hangisinde kendini bulduğu bence.

hakancalis

Müdavim
Reaksiyon puanı
957
Bence PHP ya da NodeJS daha mantıklı hem hız hem de popülerlik açısından

Atakan.ç

Asistan
Reaksiyon puanı
80
ben şahsen django yu seviyorum yani instagram olsun youtube olsun bunlar pyhon kullanıyorlar youtube django kullanıyormu bilmiyorum ama instagram django ile yazıldı diye biliyorum. Netflix flask ile yazıldı. Bu büyük firmalar kullanıyor ve görünürde ben bir hızda yavaşlık sezmiyorum. Yukarda bir arkadaşın dediği gibi donanım yüksekliğinden kaynaklı olabilir. Ayrıyeten nodejs'e karşı bir sempati var ama PHP neden se hiç sevmiyorum sevemedim de :)

sedatistan

Asistan
Reaksiyon puanı
114
ben şahsen django yu seviyorum yani instagram olsun youtube olsun bunlar pyhon kullanıyorlar youtube django kullanıyormu bilmiyorum ama instagram django ile yazıldı diye biliyorum. Netflix flask ile yazıldı. Bu büyük firmalar kullanıyor ve görünürde ben bir hızda yavaşlık sezmiyorum. Yukarda bir arkadaşın dediği gibi donanım yüksekliğinden kaynaklı olabilir. Ayrıyeten nodejs'e karşı bir sempati var ama PHP neden se hiç sevmiyorum sevemedim de :)
:D ulan gülmeyim diyorum da. Verdiğin bütün bilgiler yanlış. Neyi neyle eşleştirdiysen hepsi yanlış.

Atmamak adına şöyle birşey söyleyebilirim.WhatRuns diye bir chrome eklentisi var onu yükleyerek girdiğin sitede ne kullanmışlar görebilirsin.

hakancalis

Müdavim
Reaksiyon puanı
957
Orası öyle ama bence çok büyük projeler olmadıkça Python kullanılmamalı ortalam bir proje için NodeJS daha küçük projeler için ise PHP kullanılabilir ama burada en iyi seçenek NodeJS
Mesaj otomatik birleştirildi:

:D ulan gülmeyim diyorum da. Verdiğin bütün bilgiler yanlış. Neyi neyle eşleştirdiysen hepsi yanlış.

Atmamak adına şöyle birşey söyleyebilirim.WhatRuns diye bir chrome eklentisi var onu yükleyerek girdiğin sitede ne kullanmışlar görebilirsin.
Bence yanlış bir şey yok Instagram,Youtube,Netflix hepsi Python ile yazılmıştır dediğinizin kanıtı olarak basit bir Chrome eklentisini göstermeniz ise garip

Atakan.ç

Asistan
Reaksiyon puanı
80

gülünecek bir tarafı yok ben instagram ekibinde çalışan bir kişiden direk duyduğum sözler bunlar biz tamamen python kullanıyoruz şeklinde açıklama yapıyolar ve ayrıyeten araşatırma yaptığınızda Netflix'in flask kullandığını da öğrenmiş olursunuz. Django örnek olarak instagram dedim, Spofity, new york times gibi çok büyük firmalarda django kullanıyor sizin o eklentiniz sorunlu galiba :)

sedatistan

Asistan
Reaksiyon puanı
114
Orası öyle ama bence çok büyük projeler olmadıkça Python kullanılmamalı ortalam bir proje için NodeJS daha küçük projeler için ise PHP kullanılabilir ama burada en iyi seçenek NodeJS
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bence yanlış bir şey yok Instagram,Youtube,Netflix hepsi Python ile yazılmıştır dediğinizin kanıtı olarak basit bir Chrome eklentisini göstermeniz ise garip
Basit bir chrome eklentisi mi :D Yani bir programın iş görebilmesi için kompleks mi olması gerekiyor?
Yani şu lafın bile "Bilgisizliğini" kanıtlıyor.

Ha illede bilmek istersen öncelikle hiç bir büyük sistem tek bir dil kullanılarak yazılmaz içinde bir çok şey kullanılır.

hangisi en çok kullanıldı dersen.
Instagram - React native,
Netflix - Angular,
Youtube'de -pyton arka tarafta ön tarafı bilmiyorum.Ama hiç sanmıyorum django olsun.

Atakan.ç

Asistan
Reaksiyon puanı
80
Basit bir chrome eklentisi mi :D Yani bir programın iş görebilmesi için kompleks mi olması gerekiyor?
Yani şu lafın bile "Bilgisizliğini" kanıtlıyor.

Ha illede bilmek istersen öncelikle hiç bir büyük sistem tek bir dil kullanılarak yazılmaz içinde bir çok şey kullanılır.

hangisi en çok kullanıldı dersen.
Instagram - React native,
Netflix - Angular,
Youtube'de -pyton arka tarafta ön tarafı bilmiyorum.Ama hiç sanmıyorum django olsun.
evet doğru haklısınız aynen bunlar kullanıldı geleceğin programlama dili ANGULAR'dır Angular bütün sistemlerde kullanılacaktır!!!

saçma fanatikliğinizden çıkın projenizde ne uygunsa onu kullanın ben kendi bildiklerimi aktardım. Tartışma çıkartmanıza gerek yok.

sedatistan

Asistan
Reaksiyon puanı
114
evet doğru haklısınız aynen bunlar kullanıldı geleceğin programlama dili ANGULAR'dır Angular bütün sistemlerde kullanılacaktır!!!

saçma fanatikliğinizden çıkın projenizde ne uygunsa onu kullanın ben kendi bildiklerimi aktardım. Tartışma çıkartmanıza gerek yok.
Şu an sadece ezilmekten kurtumak için saldırıyorsun ben hiç angular en iyisidir diye birşey demedim dememde iyi dil diye birşey yoktur.
Söylediğin şeylerin saçma olduğunun sende farkına vardın.yada eklentiyi yükleyip sitelere baktın sanırım.

Ben sana kanıt sunuyorum sen bakmaya bile tenezzül etmeden savuruyorsun.
WhatRuns'ı bilmeyen yazılımcıda ne bilim...

hakancalis

Müdavim
Reaksiyon puanı
957
Şu an sadece ezilmekten kurtumak için saldırıyorsun ben hiç angular en iyisidir diye birşey demedim dememde iyi dil diye birşey yoktur.
Söylediğin şeylerin saçma olduğunun sende farkına vardın.yada eklentiyi yükleyip sitelere baktın sanırım.

Ben sana kanıt sunuyorum sen bakmaya bile tenezzül etmeden savuruyorsun.
WhatRuns'ı bilmeyen yazılımcıda ne bilim...
Deneyelim deneyelimde bazı sitelerede çalışmıyor böyle bir hata veriyor
I feel lost, maybe there's nothing to be found.

ayrıca yazılımcılığı eklenti kullanmaktan ibaret sanıyorsanız yanılıyorsunuz öyle bir eklenti kullanınca yazılımcı olunmuyor :)

Reaksiyon puanı
5,172
Kısa bir özetle;

Öncelikle web ikiye ayrılır.

1)Ön taraf
Ön tarafda arayüz tasarlanır. Bu tasarlama html css ve javascript ile yapılır. Html css ve javascript i kolay yazmamızı sağlayan bazı kütüphaneler(framework'ler) vardır.

CSS kütüphaneleri: bootstrap vs vs...
JAVASCRİPT kütüphaneleri: Angular react vue vs vs

Yukarıda bahsettiğim kütüphaneler(*) birer dil değil bir dilin kullanımını hızlandıran kütüphanelerdir(*)

Bu kütüphanelerden react facebook tarafından geliştirilmiş ve instagram da kullanmak amacıyla piyasada bulunan son haline getirilmiştir. Dolayısı ile facebook ve instagram ın kendi teknolojileri olan react ı kullanmaları çok daha olasıdır.

Angular google tarafından desteklenmektedir.

Ve vue bir google çalışanı tarafındam geliştirilmiştir.

Django ön tarafta sadece küçük projelerde kullanılabilir.

2)Arka taraf

Arka taraf ise arayüz dışında kalan bölümü kapsar diyebiliriz.

Burada .net core , node.js , php gibi alternatifler kullanılır.

* işareti kütüphane mi framework mü tartışmasına girmemek için konmuştur.

sedatistan

Asistan
Reaksiyon puanı
114
Kısa bir özetle;

Öncelikle web ikiye ayrılır.

1)Ön taraf
Ön tarafda arayüz tasarlanır. Bu tasarlama html css ve javascript ile yapılır. Html css ve javascript i kolay yazmamızı sağlayan bazı kütüphaneler(framework'ler) vardır.

Css kütüphaneleri bootstrap vs vs
Javascript kütüphaneleri Angular react vue vs vs

Yukarıda bahsettiğim kütüphaneler(*) birer dil değil bir dilin kullanımını hızlandıran kütüphanelerdir(*)

Bu kütüphanelerden react facebook tarafından geliştirilmiş ve instagram da kullanmak amacıyla piyasada bulunan son haline getirilmiştir. Dolayısı ile facebook ve instagram ın kendi teknolojileri olan react ı kullanmaları çok daha olasıdır.

Angular google tarafından desteklenmektedir.

Ve vue bir google çalışanı tarafındam geliştirilmiştir.

Django ön tarafta sadece küçük projelerde kullanılabilir.

2)Arka taraf

Arka taraf ise arayüz dışında kalan bölümü kapsar diyebiliriz.

Burada .net core , node.js , php gibi alternatifler kullanılır.
Demeyim diyorum angularcı diyeceksiniz gene de bilgisizliğinizi düzelmek istiyorum.
Angular react'ın aksine bir kütüphane değil bir frameworkdür.
Lütfen kütüphane ile framework arasındaki farkı öğren.

React bir çekiç ve çivi ise, angular bir alet çantasıdır.

Reaksiyon puanı
5,172
Demeyim diyorum angularcı diyeceksiniz gene de bilgisizliğinizi düzelmek istiyorum.
Angular react'ın aksine bir kütüphane değil bir frameworkdür.
Lütfen kütüphane ile framework arasındaki farkı öğren.

React bir çekiç ve çivi ise, angular bir alet çantasıdır.
O yıldız işaretlerinin anlamı neymiş tekrar bak...

Süs olsun diye konmadı onlar oraya dipnot var diye kondu.

* işareti kütüphane mi framework mü tartışmasına girmemek için konmuştur.
Buna ek olarak react'ta web sitesindeki tanımın aksine bir framework dur. Vue ise bir kütüphane olarak diğer ikisinin framework olarak oluşturduğu sıkıntıları çözmeyi başaran çok başarılı bir kütüphanedir.

Son düzenleme:

Son mesajlar