Dizüstü Bilgisayar'da En Çok Neye Önem Verirsiniz ?

Bu konuyu okuyanlar

Tys23

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,229
Konu altında kullandığınız veya almak istediğiniz laptop'da en çok neye önem verirsiniz ? Ne sıklıkla bakım yaparsınız ?

Seyhoo

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
Dizüstü cihazlarda dikkat edilmesi gereken en önemli şey anakartın kalitesidir. Anakart kaliteli değilse her türlü sıkıntı yaşayabilirsiniz. Gün geçtikçe anakartın ve diğer parçaların kalitesi ciddi şekilde düşmekte. Laptop alırken her zaman Intel ve NVIDIA markalarını kullanan laptoplara yönelin. Mobil cihazlarda AMD ürünlerini asla kullanmayın. İlerde çip ve ısınma sorunları yaşamanız muhtemel. Dizüstü cihazlara bulunduğunuz ortama göre 6 ila 12 ay arasında bakım yapabilirsiniz. Laptop alacaksan maximum bütçe belirt sana en iyisini önerelim.

helpmert

Doçent
Reaksiyon puanı
31
Ağırlık ve tasarıma şıklığa önem veririm

Seyhoo

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
Ağırlık ve tasarıma şıklığa önem veririm
Önceliğiniz ağırlık ve tasarım olursa sürekli üzülürsünüz. Sorunsuz bir cihaz almak istiyorsanız uygun ve isabetli bir tercih yapmalısınız.

MrVolkan

Asistan
Reaksiyon puanı
12
Bi Oyuncu Olduğum İçin İlk Ekran Kartı Ve Anakartın iyi bir model olmasına önem veririm şıklık en sonda kalır benim için

wMwMw

Müdavim
Reaksiyon puanı
96
sessiz olsun ısınmasın kâfi

helpmert

Doçent
Reaksiyon puanı
31
Önceliğiniz ağırlık ve tasarım olursa sürekli üzülürsünüz. Sorunsuz bir cihaz almak istiyorsanız uygun ve isabetli bir tercih yapmalısınız.

hp 250G4 hediye geldi bana ağırlık konusunda cidden hafif ve gerçekten beni tatmin ediyor. Macbook'un yeni bilgisayarıda çok hafif çantada oldugunu hisetmiyorsun bile

tasarım konusu da dedigim gibi benim için önemli şıklığı ve kullanım açısı

ali159

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
21
1) Isınmaması.
2) Donanım kalitesi
3) Fiyat

Son düzenleyen moderatör:

Mekanik Kafa

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
1) Aldığım siteye
2) Sıfır olmasına
3) Casper olmadığına :)
4) Donanım (çok önemli)

utkuversus

Hondaşk
Emektar
Reaksiyon puanı
13,180
Ekran kartı
Ekran çözünürlüğü
Casper,Packard bell, acer, grundig ve Samsung markalarından biri olmaması
İşlemcisinin son nesil olması

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Her şeyin bir bedeli vardır derler. Benim bilgisayarım tamamen sessiz olmak zorunda. Sadece oyun makinemin ses çıkarmasını kabul edebilirim ama eğer ders çalıştığım ya da film izlediğim makinedeysem kesinlikle sıfır ses çıkarmalı.

1- Sessiz (Fansız) olması
2- Ekranı "MAT" olmalı çünkü ışığı ya da benim yansımamı ekranda görmek istemiyorum. Ayrıca mat ekran daha az göz yorduğu için tercih nedenimdir.
3- HDMI girişi olması, böylece bilgisayarımı 3D TV'ye bağlayıp filmlerimi dev ekrandan izleyebilirim :D
4- Kesinlikle taşınabilir ve batarya ömrü kısa olmalı
5- Mümkünse linux lisanslı ya da linux'ta sorunsuz çalışan bir şey olmalı.

Elbette bu tür bir cihaz fansız olduğu için biraz ısınacaktır. Şahsen bu bilgisayara gözümü diktim, alma niyetindeyim. Hayırlısı :D

Dell Inspiron 11 3162 Subnotebook Review

Kendisi 800TL ediyor ama 8 saat pil ömrünü veren makine bulmak zor. Bugün milyarlık cihazların veremediğini 800TL'ye bana verebilir :)

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
grundig ve Samsung ile casper'ı bir tutma da! bizde grundig var no problem...
Acer ve Packardbell de fena değildir. Samsung'un fiyatları olmasa onlar da alınabilir. Hiçbir markaya kötü demek doğru olmaz bence çünkü o zaman her kafadan bir ses çıkıyor. Asus'a en berbat laptop markası diyip casper bilgisayar ile mutlu olan ve uzun süredir (6 seneyi geçmiştir) de kullanan adamlar tanıdım. Teknoloji şans işi, eğer iyi bir ürün almak istiyorsan hangi marka olursa olsun ödevini iyi yapacaksın. Araştıracan, her markanın iyi ve kötü ürünleri vardır. Piyangoya gitmek istemiyorsan araştıracaksın. Yoksa hiçbir marka özellikle iyi ya da kötü değil. İyi ya da kötü olan o serinin ürünleridir.

utkuversus

Hondaşk
Emektar
Reaksiyon puanı
13,180
Acer ve Packardbell de fena değildir. Samsung'un fiyatları olmasa onlar da alınabilir. Hiçbir markaya kötü demek doğru olmaz bence çünkü o zaman her kafadan bir ses çıkıyor. Asus'a en berbat laptop markası diyip casper bilgisayar ile mutlu olan ve uzun süredir (6 seneyi geçmiştir) de kullanan adamlar tanıdım. Teknoloji şans işi, eğer iyi bir ürün almak istiyorsan hangi marka olursa olsun ödevini iyi yapacaksın. Araştıracan, her markanın iyi ve kötü ürünleri vardır. Piyangoya gitmek istemiyorsan araştıracaksın. Yoksa hiçbir marka özellikle iyi ya da kötü değil. İyi ya da kötü olan o serinin ürünleridir.
Packard aldımda böldü 200 TL masraf, kasa yamulması, tozlanma ısınmak. Başka işi yok. UFO bozulduğunda ısıtıcı niyetine kullanılabilir . gelelim acere hayatımda gördüğüm kasası en sağlam PC olmasına rağmen birazcık sıkıntılı onun dışında acerde iyi.aspire 6935g(zamanın efsaneleriyle dolu) 4 kere düştü maşallah sapasağlam.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Packard aldımda böldü 200 TL masraf, kasa yamulması, tozlanma ısınmak. Başka işi yok. UFO bozulduğunda ısıtıcı niyetine kullanılabilir . gelelim acere hayatımda gördüğüm kasası en sağlam PC olmasına rağmen birazcık sıkıntılı onun dışında acerde iyi.aspire 6935g(zamanın efsaneleriyle dolu) 4 kere düştü maşallah sapasağlam.
Dediğin gibi, packard bell'e kötü deyip, acer'a iyi diyen var, acer'a iyi diyip, packard bell'e kötü diyen var ama aslında packard bell acer'ın yan ürünüdür, kısaca packard bell'de acer'dır. Daha önce HP'nin, şu an ise (2008'den beri) Acer'ın yan ürünü.

Kasa yamulması eğer yeterice sert düşerse ya da kuvvet uygulanırsa her cihazda olabilir, cihazda kullanılan malzemeye göre dayanıklılığı değişir. Ama tabii ki de değil düşürmek sadece sarsmak bile hard disk'i çizebilir ve yeni bir hard disk almak zorunda kalabilirsin. Isınma tozlanmanın bir sonucudur ve her bilgisayarda olur. Her ay 1 kere kasanın içini açıp fön ile temizlersen bir nebze önüne geçmiş olursun. Bu söylediğin tamamen kullanıcının kullanımından kaynaklı sorunlar. Aynısı herhangi bir markada ya da üründe başına gelebilir. Benim şu zamana kadar "hiçbir" elektronik ürünüm kayda değer şekilde/kalıcı olarak bozulmadı ve bozulduysa da bir şekilde başa çıktım ve cihazı yine çalıştırdım.

Packard Bell - Wikipedia, the free encyclopedia

Acer Inc. - Wikipedia, the free encyclopedia

Uzun lafın kısası kötü olan marka değil, üründür. Aynısını bir sürü ASUS cihaz için de söyleyebilirim. ASUS'un da bir sürü çöp ürününü gördüm.

Son düzenleme:

Egosiesta

Doçent
Reaksiyon puanı
70
Bundan 5 sene önce dell inspiron laptop aldım bilgisayar da hala gram sıkıntı yok her şeyi takır takır açıp oynuyorum. Fazladan ram eklemesi yaptım sadece simdide ssd takmayı düşünüyorum

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Bundan 5 sene önce dell inspiron laptop aldım bilgisayar da hala gram sıkıntı yok her şeyi takır takır açıp oynuyorum. Fazladan ram eklemesi yaptım sadece simdide ssd takmayı düşünüyorum
Dell efsane markadır :)
En sağlam laptop'ları üreten markalar sırasıyla;
1- Apple
2- Dell
3- Asus
4- Lenovo
Best Laptop Brands for 2016 with Ultimate Buying Guide
Best & Worst Laptop Brands
Çoğu listede bu markaları en üstte görürüz. Dell'i ise genelde Apple'ın tam altında görürüz. Öyle diyim :)

root61

Müdavim
Reaksiyon puanı
459
SSD,1080p ekran,numerik aydınlatmalı pad, en az 4 usb, alttan erişebilen hdd,ram ve 2.hdd slot (msata da olabilir) Tabi belli bir fiyata kadar bunlara sahip laptop bulmak zor. Özellikle SSD'li. 5400rpm lik mekanik diske katlanmak için önbellek 8gb-32b ssd veya sshd hibrid hdd olması bence olmazsa olmazları. SSD takılabilmesi içinde kolay erişebilmeli garanti etiketi vs olammalı. (her ne kadar vidalar boyalı olsada) GPU 'yu oyun bakımından sadece değerlendirmeyeceğim ama GPU'nun Nvidia olmasının bir artısı CUDA özelliği ile grafik,video,3D editörlerde, render ve video convert yaparken en az varolan cpu kadar hatta daha fazla performansa etki etmesi. Bunların dışında birşeye değinmek istiyorum ucuz laptoplarda bir ara HDMI olmaz sadece vga olurdu. Şimdi HDMI var VGA portu yok. Buda birçok projeksiyonla bağlantı kurmayı zorlaştırıyor.