Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Ayasofya’daki bayram hutbesine de kılıç ile çıktı

Bu konuyu okuyanlar

Dilara Kaya

Profesör
Katılım
12 Mar 2020
Mesajlar
2,965
Reaksiyon puanı
3,815
Puanları
113
Yaş
22
(Herkese iyi bayramlarrrr)
Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın Ayasofya'daki ilk cuma hutbesini okurken minbere elinde kılıçla çıkması tartışmalara neden olmuştu. Kurban Bayramı hutbesini okuyan Erbaş yine elinde kılıçla minbere çıktı.
 

CtrlEnter

Doçent
Katılım
24 Ara 2011
Mesajlar
740
Reaksiyon puanı
703
Puanları
93
Bizim kılıcımız dosta güven verir, düşmanı korkutur. Korkmayın dostlar..
Bayram namazına gidemeyenler için kurban bayramı hutbesi:
...
(İmam Kevser suresini okur)
Muhterem Müslümanlar!
Okuduğum Kevser suresinde Yüce Rabbimiz şöyle buyuruyor: “Şüphesiz biz sana bitip tükenmez nimetler verdik. O halde, Rabbin için namaz kıl, kurban kes! Doğrusu sana kin tutan, soyu kesik olanın ta kendisidir.”

Okuduğum hadis-i şerifte ise Peygamberimiz (s.a.s), şöyle buyurmaktadır: “Bugün ilk işimiz, bayram namazı kılmak, sonra dönüp kurban kesmektir. Kim böyle yaparsa sünnetimize uymuş olur.”

Aziz Müminler!
Bugün imanımızı pekiştiren, yüreklerimizi buluşturan, şükrümüzü artıran Kurban Bayramı. Bugün kurban ibadetinin eda edildiği, dua ve gayretin takva ve teslimiyetle güçlendiği gün. Bizleri bu müstesna güne kavuşturan Cenâb-ı Hakk’a sonsuz hamd ü senalar olsun. Bayramları barış ve sevinç günleri ilan eden Sevgili Peygamberimize salat ve selam olsun.

Kıymetli Müslümanlar!
Bütün ibadetlerimizin olduğu gibi, kurbanlarımızın da en önemli gayesi Rabbimize kulluğumuzu, tazim ve muhabbetimizi sunmaktır. Takva şuuruna ulaşarak Rabbimizin razı olduğu kullar zümresine ilhak olmaktır. İnşallah bu bilinçle kurbanlarımızı keseceğiz. Hz. İbrahim’in sözüne sadık oluşunu, Hz. İsmail’in Rabbine teslim oluşunu kendimize örnek edineceğiz.

Değerli Müminler!

Bu bayram, temizlik konusunda her zamankinden daha fazla duyarlı olmaya ihtiyacımız var. Peygamberimizin “Temizlik imanın yarısıdır.” hadis-i şerifini hatırlamaya, mümine yakışır bir hassasiyetle hareket etmeye ihtiyacımız var. Korona salgınıyla mücadele ettiğimiz şu günlerde, tedbirlere uymaya, samimiyetle ibadet ederken kendimizi ve çevremizi korumaya mecburuz.

Kardeşlerim!
Kurbanlarımız bize emanettir. Onları incitmeyelim. Şefkatli ve özenli davranalım.
Bayramlar sevinç günleridir. Komşularımızı, akrabalarımızı, hasta, yaşlı ve yalnız kardeşlerimizi bu sevince ortak edelim. Mübarek günlerde dargınlıklara ve küskünlüklere son verelim. Bayramın huzurunu hep birlikte yaşayalım. Ancak hastalıkların yayılmasına sebep olarak bu kıymetli günleri hüzne çevirmeyelim. Maske ve güvenli mesafe kuralına riayet edelim. Bayram günlerinde ve salgın süresince tokalaşmaya, kucaklaşmaya ve musafahaya ara verelim. Ayrıca Arefe günü sabah namazıyla başladığımız ve bayramın dördüncü günü ikindi namazıyla birlikte tamamlayacağımız teşrik tekbirlerini unutmayalım.

Kıymetli Müminler!
Hutbemi bitirirken sizleri bayram süresince kurban kesiminde, ziyaretleşmede, bilhassa trafikte anlayışlı ve sabırlı olmaya davet ediyorum. Yüce Rabbimiz, bizleri her türlü kaza ve beladan muhafaza buyursun. Salgın hastalıklardan, savaş ve acılardan halâs eylesin. Nice bereketli bayramlarda buluştursun. Allah’ın selamı, rahmeti, ikram ve inayeti üzerimize olsun! Bayramımız mübarek olsun!
 

Usain

Dekan
Emektar
Katılım
17 May 2018
Mesajlar
9,287
Reaksiyon puanı
15,077
Puanları
113
Yaş
19

HÜDHÜD

Rektör
Katılım
5 May 2017
Mesajlar
10,126
Reaksiyon puanı
6,596
Puanları
113
Kılıç var ama bizde
Bazılarında da küre var (!) Acaba bu şahıslar küre ile niçin beraber poz vermiş olabilirler ki (?)
1596204237478.png
 
Katılım
8 Eki 2011
Mesajlar
52,691
Reaksiyon puanı
14,995
Puanları
113
büyü haram Allah (C.C.)'a havale etmek daha doğru olur silahla,büyüle olacak iş değil.
 

SmokeXD

Dekan
Katılım
4 Eyl 2014
Mesajlar
9,831
Reaksiyon puanı
1,853
Puanları
113
Şu din ile Diyanet ile ne alıp veremediğiniz var? Bırakın şu adamın yakasını artık?

Kılıç olayından önce Diyanet'in maaşlarına, sonra sigaraya, sonra Ayasofya'ya taktılar. Şimdi sıra kılıca mı geldi?
Yüksek bütçe alıp mercedeslere audilere binip bir de dini şov yapması benim şahsen zoruma gidiyor!
 

Son mesajlar

Üst