Diyanet, "21 Aralık kıyamet" söylentilerine son noktayı koydu

Bu konuyu okuyanlar

Reaksiyon puanı
10,324
Diyanet'ten kıyamet açıklaması

26981.jpg

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez son günlerde sıkça konuşulan '21 Aralık'ta kıyamet kopacağına' dair haberlerle ilgili açıklama yaptı

21 Aralık'a sayılı günler kala kıyamet kopacağına dair yapılan açıklamaların ardı arkası kesilmiyor.

Bazılarının inancına göre dünya yok olacak bir tek Şirince kalacak, bazılarının inancına göre ise yapılan hazırlıklar ve çıkan haberler tamamen yalandan ibaret.

Maya takvimine göre 21 Aralık'ta kıyamet kopacak söylentilerine bir açıklama da Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'den geldi.

Görmez, batıl, sahte, hurafe kıyamet senaryolarına itibar edilmemesini istedi.

''Gelen yoğun sorular üzerine derim ki batıl, sahte, hurafe kıyamet senaryolarına itibar etmeyelim. Ebedi aleme hazırladıklarımıza bakalım.''

Diyanet Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, Mehmet Görmez, Twitter'dan paylaştığı cuma mesajında, ''Öncelikle cumanız mübarek olsun, gönülleriniz ve haneleriniz sevgiyle, muhabbetle, güzelliklerle dolsun'' ifadesini kullandı.

EBEDİ ALEME HAZIRLIKLARIMIZA BAKALIM
Görmez, mesajında şunları kaydetti:
''Gelen yoğun sorular üzerine derim ki batıl, sahte, hurafe kıyamet senaryolarına itibar etmeyelim. Ebedi aleme hazırladıklarımıza bakalım.
Dünya ahiretin tarlasıdır. Cennet, tohumunu bu dünyada ektiğimiz bir bahçedir. Cehennem ise ateşini bu dünyadan götürdüğümüz bir ocaktır. 'Rabbimiz, bize dünyada da ahirette de güzellikler ver' diye dua edelim.''

KADERİ YAZAN ALLAH'TIR GELECEĞİ ANCAK O BİLİR
Erzincan İl Müftüsü Burhan İşleyen, başta sosyal medya olmak üzere, özellikle dış kaynaklı basın kuruluşları tarafından gündeme getirilen Maya takvimine göre 21 Aralık'ta kıyamet kopacağı söylentilerine Müslümanların itibar etmemesi gerektiğini söyledi. Müftü İşleyen, "Kaderi yazan Allah'tır. Geleceği ancak Allah bilir." dedi.

'Müminlerin, inanan insanların böyle yersiz endişeye kapılmalarına hiç gerek yok' diyen İl Müftüsü İşleyen, şu bilgileri verdi: "Maya takvimi ile ilgili düşünceler, beklentiler, korkular, endişeler İslam kültüründen kaynaklanmamaktadır. Dolayısıyla Müslüman ahalinin çoğunluğunu oluşturduğu bir toplumda bu tür söylentilere ya da endişelere yer vermenin isabetli olmadığı kanaatindeyim. Kur'an-ı Kerim'de çok açıktır ki gayb-ı, mutlak geleceği bilen yalnız ve yalnız Allah'tır. Allah'tan başka kimse geleceği bilemez. Onun için 'filan tarih de şöyle olacak, böyle musibetler olacak' şeklinde ifadeler kullanmak doğru bir davranış değildir."

KIYAMET İÇİN NE HAZIRLADIN?
Hem Kur'an-ı Kerim'de, hem de sahih sünnet kaynaklarında kıyametin zamanı ile sorulan sorulara cevap verilmediğini belirten Müftü İşleyen şöyle konuştu: "Peygamber Efendimize(sav), 'Kıyamet ne zaman kopacak?' diye sorulduğunda, 'Kıyamet için ne hazırladın?' cevabını vermiştir. Başka bir defasında ise 'Kişi öldüğü zaman kıyameti kopar' buyurmuşlardır. Kur'an-ı Kerim de de 'Kıyametten soruyorlar. Onun bilgisi Rabbimin katındadır', buyurmak suretiyle Cenab'ı Hak önemli olanın kıyametin zamanı üzerine tahminler yapmak, akıl yürütmek, fikir beyan etmek değil, Müslüman'ın üzerine düşenin, kıyamete, kıyamet sonrasına, ahiret hayatına yönelik hazırlık içerisinde olması, iyi bir kul, iyi bir insan ve iyi bir Müslüman olması olduğuna dikkati çekmiştir." şeklinde konuştu.

Kaynak

debir

Asistan
Reaksiyon puanı
2
cübbeli bugün tahliye oldu, yarın bir cevap verir elbet

-Hewal-

Dekan
Reaksiyon puanı
11
21 aralık cuma gününe denk geliyor diyen bir kaç akıllı var miladi takvime göre cuma hicri takvime göre hangi gune geliyor ona bir baksana ce akıllı .

Karlo

SDN Okuru
Reaksiyon puanı
0
Hahaha buna ciddi ciddi inanan insanlar bir elin parmaklarını geçiyor ya başka birşey demiyorum.

H SİZER

Doçent
Reaksiyon puanı
4
kendisine zerre kadar inanmayan zavallılar sürüsüne cevap verme zahmetinde bulunmuş cevap vermeye bile değmezmiş

AhmetYasir

Asistan
Reaksiyon puanı
1

Cübbeli hoca belki dalga geçer ama öyle gereksiz bir konuyu cemaatine izah etme gereği duymayacaktır. Kıyamet kopacakmı diye diyaneti arayanlar cahil insanlar.

michuozawa

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
493
inananların bu kadar fazla olması şaşırtıcı

Reaksiyon puanı
10,324

diyanetin açıklaması kesmedi mi sizi yoksa?

yahut şöyle diyelim, farzedelim ki cübbeli hoca şakacıktan -ama çok ciddi bir tavırla- "bu doğrudur, kıyamet 21 aralıkta kopacak" deyiverdi, inanacak mısınız?

pcwolf

Dekan
Reaksiyon puanı
33
Kim bilir gündem bu aptalca şeyle meşgulken arka planda neler oluyordur. Yemişim 21 aralığını, her gün kü gibi ömrümüz müsaitse sıradaki güne geçeriz, başka ne olacak.
Bir de aramışlar ya, hadi kıyamet kopacak diyelim erzak felan mı alacak bu insanlar, gününü gün mü edecek, oturup ağlayacaklar mı, günahları için af duası mı edecekler.
Daha kıyametin küçük alametlerini yaşıyoruz, ne aceleniz var sanki.

mustang

Dekan
Reaksiyon puanı
34
'ALLAH Var Gam Yok'.
Herşeyin Yaradanı Bilir.
Gerisi Safsata.

ByEGT

Profesör
Reaksiyon puanı
15
Kimse kusura bakmasın ama buna inanan gerizekalıdır. Sadece keyfini çıkarın ;)

debir

Asistan
Reaksiyon puanı
2
diyanetin açıklaması kesmedi mi sizi yoksa?

yahut şöyle diyelim, farzedelim ki cübbeli hoca şakacıktan -ama çok ciddi bir tavırla- "bu doğrudur, kıyamet 21 aralıkta kopacak" deyiverdi, inanacak mısınız?
inanmak mı güldürmeyin beni, işimiz hocalara kalsaydı onlar mayalardan önce kopartırdı kıyameti....

topalsolucan

Rektör
Reaksiyon puanı
555
bu olaya cidden inanan insanlar eğer 22 aralık günü toplu halde başka bir dine geçmezler ise adam değiller. gerçi adam olsalar bu kafayı yaşamazlardı.

Reaksiyon puanı
10,324
inanmak mı güldürmeyin beni, işimiz hocalara kalsaydı onlar mayalardan önce kopartırdı kıyameti....

ağır ol arkadaşım, ortaçağ'ın papazlarıyla karıştırıyorsun hocaları galiba.
hoca dediğin kur'an ve sünnet bağlısıdır... ki, kur'anda da, hadiste de kıyamet tarihi ile ilgili hiçbir bilgi verilmemiştir.
olmayan hakkında fetva veren zaten hoca değil, biz onlara şarlatan diyoruz.

belli ki siz hoca diye mezarlıklarda okunmuş yasinler satan hokkabaz benzeri kişiler tanımışsın.

administrator

Asistan
Reaksiyon puanı
47
maya takvimine göre değil Allah'ın takdirine göre yaşarız....

Reaksiyon puanı
10,324
bu olaya cidden inanan insanlar eğer 22 aralık günü toplu halde başka bir dine geçmezler ise adam değiller. gerçi adam olsalar bu kafayı yaşamazlardı.

sahi yav, bak hiç aklıma gelmemişti. 22 aralık günü gidip şirince köyünde o kişileri görmek isterdim.
onlarla konuşup ne düşünüp, ne hissetliklerini sorup öğrenmek isterdim.

umarım uyanık bir gazeteci bunu akıl eder de biz de merakımızı gidermiş oluruz böylece... :)

topalsolucan

Rektör
Reaksiyon puanı
555
sahi yav, bak hiç aklıma gelmemişti. 22 aralık günü gidip şirince köyünde o kişileri görmek isterdim.
onlarla konuşup ne düşünüp, ne hissetliklerini sorup öğrenmek isterdim.

umarım uyanık bir gazeteci bunu akıl eder de biz de merakımızı gidermiş oluruz böylece... :)

olay yerine hemen hocalarımızı sevk etmek gerek. binlerce boşa çıkmış insan olacak. :D

djvietnam

Profesör
Reaksiyon puanı
8
türbelerden medet umanlar elbette bunada inanırlar

topalsolucan

Rektör
Reaksiyon puanı
555
türbelerden medet umanlar elbette bunada inanırlar

günümüzde malesef öyle bir yanlış algı var. insanlar mübarek zatların türbelerine giderek ruhlarına dua edip, o zatların hürmetine Allah'tan şefaat dileneceğine, doğrudan o zatın kendisinden oğluna öss sınavında başarı, ev araba dileniyorlar.

BlackXr

Profesör
Reaksiyon puanı
32
günümüzde malesef öyle bir yanlış algı var. insanlar mübarek zatların türbelerine giderek ruhlarına dua edip, o zatların hürmetine Allah'tan şefaat dileneceğine, doğrudan o zatın kendisinden oğluna öss sınavında başarı, ev araba dileniyorlar.

Ne yazikki buna çok şahittt oldumm :/

debir

Asistan
Reaksiyon puanı
2
ağır ol arkadaşım, ortaçağ'ın papazlarıyla karıştırıyorsun hocaları galiba.
hoca dediğin kur'an ve sünnet bağlısıdır... ki, kur'anda da, hadiste de kıyamet tarihi ile ilgili hiçbir bilgi verilmemiştir.
olmayan hakkında fetva veren zaten hoca değil, biz onlara şarlatan diyoruz.
belli ki siz hoca diye mezarlıklarda okunmuş yasinler satan hokkabaz benzeri kişiler tanımışsın.
merak etme üstad, ben çok hacı hoca tanıdım, istisnalar dışında genelleme yaparsak hoca dendiği zaman çekilirim kenara...

kur'an sünnet bağlısıdır demişsin hoca dediğin, günümüzde bunlardan fazla yok,

mezarlıklara gelince orda da hocalardan uzak duruyorum....

Reaksiyon puanı
10,324
merak etme üstad, ben çok hacı hoca tanıdım, istisnalar dışında genelleme yaparsak hoca dendiği zaman çekilirim kenara...

kur'an sünnet bağlısıdır demişsin hoca dediğin, günümüzde bunlardan fazla yok,

mezarlıklara gelince orda da hocalardan uzak duruyorum....

yahu insaf et be arkadaşım, sanki bu ülkede yüzbinleri bulan bunca hacıyı hocayı tek tek tanımışsın gibi genelleme yaparak konuşuyorsun. ama kul hakkı var, unutmayın.

doğru değil bu yaptığınız, sahiden doğru değil.

doğru değil, çünkü tek bir tane bile sizin beğeninizi kazanmış hoca olsa yine de bu mesleği karalama hakkınız olamaz.

El Padrino

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
70
Çok sıkıldım artık bu muhabbetten.11 gün daha çekicez bu çileyi yapacak birşey yok.Çok üzülüyorum insanlığın haline...

tambjk

Profesör
Reaksiyon puanı
16
Diyanetin yoğun sorular üzerine böyle bir açıklama yapmak durumunda kalması bile içler acısı durumumuzu görmek için yeterli.