"Disk Partitioning"den Anlayanlar Rica Ediyorum Buraya

Bu konuyu okuyanlar

AlperShal

Profesör
Reaksiyon puanı
2,554
Fotoğrafı aşağıya bırakıyorum çok güzel çekemedim kusura bakmayın.
Hemen sdaları tanıtayım.
Sda1 - Windows rescue
Sda2 - Windows
Sda3 - Linux Sda
Sda3/Sda5 - Linux Swap
Sda3/Sda6 - Linux

Sorunum şu, ben Sda2 ve Sda6 den bir kısım kesiyorum ama oluşan FREE SPACE ler birleşmiyor. Sda2'den kestiğim HDDnin kendisine, Sda6'dan kestiğim Sda3'ün içine açılıyor ve başka bir işletim sistemi kurmak için istediğim ikisinin birleşimini yapamıyorum. Kısaca partition içine partition olduğundan ikisi birleşmiyor. Nasıl yeni oluşturduğum FREE SPACE i SDA1/2/3 yoluna çıkarabilirim?

Fotoğrafı 3 ayrı çözünürlükte çektim boyut fazla geliyor. İnternete yükleyip link atıyorum.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Mesaj otomatik birleştirildi:

Free Spaceden kastım unallocated.

Son düzenleme:

darkstar

Profesör
Reaksiyon puanı
1,481
Diskiniz biraz karışık olmuşboluklardan biri sda6 nın sağında diğeri solunda kalmış, bir de partition numara sıralaması dügün değil ancak sorun olmaz.. Yapmanız gerekenleri adım adım yazıyorum.

1 - sda6'yı yeniden boyutlandırmanız lazım ancak boşluk solda olmalı sda6nın önünde, sizinki sağında kalmış. Önce büyütüp sonra soldan yer açmalısınız. uygula demelisiniz. ( 9,76 gb veri taşıyacak uzun sürebilir)
2 - sda3'ü yeniden boyutlandırmanız gerekiyor, boşluk sda3'ün solunda ve diğer boşluğun yanında kalmalı. uygula demelisiniz.
3 - sda2'yi yeniden boyutlandırmanız gerekiyor. uygula demelisiniz.

bu arada sda2 yi genişletebilirsiniz sorun olmaz ancak ntfs olduğu için veri taşıma gerektirecek bir işlem yapmamanızı öneririm. ( Örnek sda1 i genişletmeye çalışmayın, sda1 ile ilgili işlem yapmanız gerekiyorsa sda2'yi genişlettikten sonraki işlemleri windows altında yapın. Ancak bu durumda da windows partition sıranızı düzeltir. sda5'i sda6 olarak adlandırır sda6'yı da sda5 olarak etiketler linuxunuz açılmaz kurulum usbsi ile grubu yeniden yüklemeniz gerekir).

sda1'i yeniden boyutlandırmanın en kolay yolu Linuxtaki verileri yedekleyip Windows altında Linux patitionlarını silip (sda5-6 ve sda3); sda1 ve sda2 yi ayarlamak ve sonrasında da Linuxu yeniden kurmak olur.

umarım bu adımlar işinizi görür.

Son düzenleme:

rise

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Bu hali ile o bahsettiğin iki bölümü ile birleştirme imkanın yok. Çünkü biri normal bölümleme altında, diğeri uzatılmış bölüm içinde..
Verilerinizi yedekledikten sonra tüm bölümleri sileriz; ihtiyacınıza göre uygun bölümlendirme önerisi sunarız.

AlperShal

Profesör
Reaksiyon puanı
2,554
Bu hali ile o bahsettiğin iki bölümü ile birleştirme imkanın yok. Çünkü biri normal bölümleme altında, diğeri uzatılmış bölüm içinde..
Verilerinizi yedekledikten sonra tüm bölümleri sileriz; ihtiyacınıza göre uygun bölümlendirme önerisi sunarız.
Diğer işletim sistemini küçük bir depolama alanında kullanacağım. 27.5GB yeterli olur herhalde çok büyük bir şey değil zaten. Yardımınız için teşekkürler.