Dışarı Çıkarım, Tedbir Alırım ve Virüs Bulaşmaz, Virüsleri Abartmayın!

Bu konuyu okuyanlar

Dora

Dekan
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
9,728
Dışarı bu tedbirler ile çıkıyorum ve "bana bir şek olmaz, virüs bulaşmaz" :
Haklı olduğumu kanıtlayacağım, sonuna kadar okuyun!

Tek kullanımlık maske,
Yanıma bir kaç tane tek kullanımlık eldiven alıyorum,
Mümkün olduğunca hiç bir yere temas etmiyorum,
Dezenfektan taşıyorum,
Sigara aldığımda da bunu iyice dezenfekte ediyorum,
Yemeği evde yiyorum, dışarıdan kesinlikle yemek yemiyorum.
Paraya eldivenle elliyorum.
Elime yüzüme ellememeye dikkat ediyorum.
South-Korea-experts-recommend-anti-HIV-anti-malaria-drugs-for-COVID-19.jpg

Diyor olabilirsiniz, elinizde eldiven olsa bile elinizi cebinize, telefonunuza, cüzdana, kredi/banka kartına, sigaraya, çakmağa değiyorsunuz. Üstünüze elinizi sürüyorsunuz. Eve giderken eldiveni elinizden çıkarıp atarken, içinden tutup katlasanız bile eldiven ile temas imkanı var. Dışarıda, kapalı alanlarda, banklarda otururken banktaki virüsün üzerine oturup bulaştırabilirsiniz.

Elinizi dezenfekte ederken iki elden birini kullanmak zorundasınız ve alkol içerikli dezenfektanı sıkarken virüs bulaşmış elinizle diğerine sıkabilir ve virüsü şişeye bulaştırıp dezenfekte ettiğiniz elinizle diğerine sıkmak için tekrar aynı şekilde diğer elinize verirken şişedeki virüs ele bulaşabilir.

Eve vardınız, hata soğuk ve montunuzu, kabanınızı askılığa veya dolaba asıyorsunuz. Orada 75 yaşında anneannenizin kullandığı şeyler asılı olabilir, babanız, eşiniz geliyor aynı yere asıyor. Eve gelip odanızda pantalonu çıkartıp rahat şeyler giyiyorsunuz ve virüsü bulaştırıyorsunuz. Virüsler ve başta koronavirüs (kovid-19), plastik ve çelik üzerinde en uzun süre yaşar ve 72 saate kadar hayatta kalırlar. Aynı şekilde paralarda da en az 24 saat yaşarlar (kağıt paralar). Kıyafetlerde ne kadar süre yaşıyor net bir bilgi yok!

Haydi diyelim ki virüs bulaşmadı, eve geldiniz banyoda üstünüzü çıkartıp kirli çamaşır kutusuna attınız. Eşiniz veya anneniz geldi ve yatmadan 1-2 saat önce makineye atarken temas etti ve ense kaşıdı. Yattı uyuyor, yastıkta dönüyor, virüsü ağzına yüzüne temas ettiriyor.
Telefonunuzun her tarafını iyice dezenfekte edemezsiniz, çünkü bozulabilir. Dezenfektan ve alkol sıkarsınız. Fakat altına da bulunan hoparlör ve mikrofon delikleri/kulaklık delikleri gibi yerlere bozulmasın diye sıkmayabilirsiniz. Eliniz yumuşak bir yapıya sahip, hoparlör deliğine bulaşmış bir virüs ses açıldıktan sonra basınç ile dışarıya bile çıkabilir. Kulaklığı takabilirsiniz, çıkartırken eliniz kulaklıkta bulunan jak kısmına temas edebilir.

Aynı şekilde bir kaç mikron boyutundaki bir sıvı içerisinde virüs 185CM'den aşağı atıldığında 30 dakikada yere ulaşıyor, havada da virüs bulunabilir!

Kısaca virüs den korunmanın en iyi yolu evden çıkmamak! #evdekal

AnyLock

Akkara

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Virüs de neymiş, vız gelir tırıs gider. :cool:

(Dip not: Bu yazıyı yazan kişiden haber alınamadı.)

Dilara Kaya

Profesör
Reaksiyon puanı
3,756
Başlığı görünce ufak çaplı bir şok geçirdim?

Semih10

Doçent
Reaksiyon puanı
840
Çok doğru ve can alıcı noktalara değinmişsiniz ?

Mtn S

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
15,356
Yemek ve temizlik ihtiyaçlarını almak dışında dışarı kesinlikle çıkmamak gerekiyor.