Diş macunu değil, fırçalama çürüğü engelliyor

Bu konuyu okuyanlar

ANNE

Profesör
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
75
Diş macunu değil, fırçalama çürüğü engelliyor

dis_bakimi.jpg

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Diş Hekimliği Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. İnci Devrim, ağız ve diş sağlığında doğru bilinen yanlışları anlattı.

Yrd. Doç. Dr. Devrim, "Dişlerinizi fırçalarken diş macunu olmazsa olmaz bir şey değildir. Dişleri temizleyen aslında mekanik temizliktir. Yani dişlerin üzerinde siz sadece mekanik sürtünme kuvvetiyle fırçayı dolaştırsanız, aralarını iple temizleseniz, macuna hiç gerek yok. Temizlik yapılmış olur. En yanlış bilinen gargaranın ve macunun ağızda kullanımının sanki çürükleri önleyen birincil etkiymiş gibi sunulması. Gargara ve diş macunu tek başına çürüğü engellemez. Macun olmazsa ağız diş sağlığı olmaz diye birşey yok" dedi.

Diş macunlarının ağızda hoş koku ve ferahlatıcı bir etki oluşturmak için kullanıldığını söyleyen Devrim, "Macunsuz da ağız temizliği çok rahat yapılabilir. Sadece diş macunu diş çürüğünü önler ifadesi de yanlış. Fırçalama ile diş üzerinde bulunan mikrobiyal dental plağın temizlenmesiyle dişler temizlenir ve bu sayede diş çürümesinin önüne geçilir" diye konuştu.

Kaynak

SwateR

Rektör
Reaksiyon puanı
662
Katılıyorum gerek yok ama ağıza hoş bir koku veriyor.Ayrıca sade fırçalamaktansa macunla fırçalamak daha iyi temizlik sağlar...

mc92001

Doçent
Reaksiyon puanı
16
bir yerde diş macunlarının ağızdaki yararlı ve zararlı bütün bakterileri öldürdüğünü ama misvak'ın sadece zararlı bakterileri öldürdüğünü okumuştum.

kendimce bir istatistik çıkardım. çocukluktan beri dişini fırçalayan arkadaşlarımın hepsinde birden fazla çürük-çekilmiş-dolgu var. yani hiçbirinin bütün dişleri sağlam değil.

dişini hiç fırçalamamış ama uzun süre misvak kullanmış bir kaç kişi de ise (aralarında bende varım) hiç çürük veya dolgu yok.

bu bulgularımı paylaştığım çoğu arkadaşım diş macununu bırakıp misvak kullanmaya başladı. :)

cengaver51

Dekan
Reaksiyon puanı
169
misvak kullanın bence en yaralısı ve birçok yararı var. diş macunumu vardı 150 yıl önce bunlar ticari işler yalan dolan sadece diş macunu genelde nane aramalı olduğundan güzel koku veriyor sakız çiğne daha iyi çene kasların kuvvetlenirr felçe karşı iyidir

spybot

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Aynen katılıyorum.

ByEGT

Profesör
Reaksiyon puanı
15
O kadar fırçalıyorum da ne oluyor. 18 yaşındayım ve arka dişlerimin hepsinde az da olsa çürük var.

engerex

Dekan
Reaksiyon puanı
26
Haberi biraz hızlı okudum. Benim anladığım "diş macunu kadar fırçada diş çürümesini engeller" biçimindeydi. Kusura bakmayın.
Başlık içeriğe uymuyor.

winstoncash

Profesör
Reaksiyon puanı
18
Başlık içeriğe uyuyor ama bence konu sağlık bölümüne açılsa daha mantıklı olurdu.Gündemle pek ilgisini göremedim ben.

ANNE

Profesör
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
75
Başlık içeriğe uyuyor ama bence konu sağlık bölümüne açılsa daha mantıklı olurdu.Gündemle pek ilgisini göremedim ben.

Dediğiniz gibi içerik başlıkla uyumludur. Arkadaş neden öyle yazmış, anlayamadım ve anlam veremedim.

Belirttiğiniz gibi her şeyin gündem bölümüne açılması hiç uygun değil. Konular gündemdeki başlıklar arasında kaynıyıp, gidiyor. Yönetimin biran önce sağlık kategorisi açması lazım. Buna gereksinim var. Neden açmazlar buna da anlam vermek bir hayli zor.

Bu başlığı " kültür/Sanat " bölümündeki " diğer " kategorisine açtım. Ancak yönetim konuyu tekrar gündem bölümüne taşımış. Ee, burada bir gün içinde kaybolup gidecek. Millete ne yararı oldu. Niçin bunu paylaşıyoruz.

emubaltaci

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
129
üreticiler ne diyecek bakalım

desperado64

Rektör
Reaksiyon puanı
104
eskiden macun mu?? var mış :D katılıyorum :)

eray045

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
250
beslenme faktörünüde unutmamak lazım :)