Yardım Diş Kırılması

Bu konuyu okuyanlar

Baysiyah

Asistan
Reaksiyon puanı
83
Arkadaşlar dolaptan sert bir çikolata alıp yerken en arka dişimde çiğnerken birden "Çıtt" diye bir ses geldi o an sanki kurşun yemiş gibi acı çektim kan yoktu ama dişime baktığımda dişimin içi görünüyordu en arka alt diş. Bunu ne yapmalıyız? Dolgu mu yapmaları lazım yoksa başka bişey mi daha önceden dişlerimde çürük vardı onlari alıp dolgu yaptilar ama baya acimişti ve kan akmisti ayni kan göruntusunu bidaha görmek istemiyorum ne yapicam?

SwateR

Rektör
Reaksiyon puanı
662
En doğru bilgiyi diş hekiminden alabilirsin. Yarın bir doktora görünmeni tavsiye ederim. En azından diş çürük vs ise dolgu ile kurtarabilirsin.

Constantin87

Profesör
Reaksiyon puanı
1,933
Arkadaşlar dolaptan sert bir çikolata alıp yerken en arka dişimde çiğnerken birden "Çıtt" diye bir ses geldi o an sanki kurşun yemiş gibi acı çektim kan yoktu ama dişime baktığımda dişimin içi görünüyordu en arka alt diş. Bunu ne yapmalıyız? Dolgu mu yapmaları lazım yoksa başka bişey mi daha önceden dişlerimde çürük vardı onlari alıp dolgu yaptilar ama baya acimişti ve kan akmisti ayni kan göruntusunu bidaha görmek istemiyorum ne yapicam?
Kuvvetle muhtemel dişinin kırılması ile sinir açığa çıktı o an yediğin şey, kırılan diş veya dilinin değmesi ile beyninden vurulmuşa döndün bende yaşamıştım. Kırılan dişin eğer dolgu için uygunsa yaparlar değilse çekilir herhalde

Necla123??

Asistan
Reaksiyon puanı
199
Bence bir dis hekimine görünmen lazım onlar sana napıcaklarını söylerler zaten

Baysiyah

Asistan
Reaksiyon puanı
83
Kuvvetle muhtemel dişinin kırılması ile sinir açığa çıktı o an yediğin şey, kırılan diş veya dilinin değmesi ile beyninden vurulmuşa döndün bende yaşamıştım. Kırılan dişin eğer dolgu için uygunsa yaparlar değilse çekilir herhalde
Evet sinir açığa çıkmış
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bence bir dis hekimine görünmen lazım onlar sana napıcaklarını söylerler zaten
Siz diş hekimi değil misiniz?

lordare

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
1,753
Farkında olunmayan bir çürük genelde kırıkları tetikler. Diş içten çürümeye başladıysa bu tür durumlarda kendiliğinden kırılması normal ve beklenendir. Benim de patlamış mısır yerken mısır yuvarlağı dişimin arasına girip kırmıştı. Meğer içinde çürük varmış.
Gittiğim bir diş hekiminin sözü hala aklımda: Diştir bu kırılır.
Sırf işten kaytarmak için önüne geleni hiçbir işlem yapmadan röntgen çekip yollayan, dolgu gibi basit buldukları şeyleri de asistanına yaptırarak para alan o kadar çok diş doktoru var ki...
Arka dişse sıkıntı. Benim hala o dişim kırık.
O dişe yapılacak olan şey kanal tedavisi yani diş etinin uyuşturularak oyulup ardından içindeki sinirlerin alınması ve yemek yerken gelebilecek ağrının önlenmesidir. İyi bir diş doktoruna denk gelinirse bir saatte ufak çaplı acılarla ve bol kan görmeyle halledilecek bir işlemdir.

Dişin tamamen düzeltilmesi için ise özelde önceden araştırılarak gidilmiş kaliteli bir diş doktoruna dünya para basıp implant kadar acılı ve zor bir işlemi yaptırmak gerekiyor. Evet kanal tedavisi falan implantın yanında hiçbir şey :)
Geçmiş olsun siz yine de diş doktoruna görünün muhtemelen dediklerimi yapacaktır.

serj

Profesör
Reaksiyon puanı
2,871
Arkadaşlar diş hekimine gitmenizi önermiş, öyle yapın. :) Eli hafif birini bulursanız çok iyi olacaktır. Dişçi neye karar verirse versin, pek takmayın. Çekebilir bile. Zaten uyuşturduktan sonra hiçbir şey hissetmezsiniz. Eğer kendinizi çok kasarsanız uyuşturucu ilk iğnede etki yapmayabilir. İkinci iğneyi isteyebilirsiniz, çünkü uyuşmadığı sürece ağlayacak derecede acı verir bunlar. Dudağınızın uyuşmasına kadar bekleyin, sonra başlarsa çok daha iyi olacaktır. Geriye kalan hiçbir şeyi hissetmezsiniz zaten. Dişçiye değil de tavana bakıp yağmurlu bir günde otobüs seyahati yaptığınızı düşünün.

lordare

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
1,753
Arkadaşlar diş hekimine gitmenizi önermiş, öyle yapın. :) Eli hafif birini bulursanız çok iyi olacaktır. Dişçi neye karar verirse versin, pek takmayın. Çekebilir bile. Zaten uyuşturduktan sonra hiçbir şey hissetmezsiniz. Eğer kendinizi çok kasarsanız uyuşturucu ilk iğnede etki yapmayabilir. İkinci iğneyi isteyebilirsiniz, çünkü uyuşmadığı sürece ağlayacak derecede acı verir bunlar. Dudağınızın uyuşmasına kadar bekleyin, sonra başlarsa çok daha iyi olacaktır. Geriye kalan hiçbir şeyi hissetmezsiniz zaten. Dişçiye değil de tavana bakıp yağmurlu bir günde otobüs seyahati yaptığınızı düşünün.
Yağmurlu günde otobüs seyahati yaptığını düşün ? iyiymiş

serj

Profesör
Reaksiyon puanı
2,871
Yorumları beğenmişsiniz, durum nedir? Gittiniz mi dişçiye?
@yunuskandemirr