Dış Basında Türkiye: Apple, TL'nin çökmesinin ardından Türkiye'de satışları durdurdu.

Bu konuyu okuyanlar

magnify

localhost
Katılım
10 Kasım 2021
Mesajlar
189
Reaksiyon puanı
112
Puanları
43
apple-logo.jpg


Global basın bültenlerinde TL'nin diğer tüm para birimleri karşısında değer kaybedişinin yankısı sürüyor.

Hindistan'ın en büyük haber kanalı, TL para biriminin çökmesinin ardından Apple'ın satışları durduğu yönünde haber yaptı.

Türk Lirası'ndaki düşüş devam ederken Apple, Türkiye'deki müşterilere ürün satışını geçici olarak durdurdu. CNBC'ye göre, Türk Lirası Salı günü dolar karşısında rekor seviyede değer kaybetti.

Apple Store, diğer ülkelerdeki müşterilerin kullanımına açıkken, Apple Türkiye'de yeni sipariş kabul etmiyor ve alışveriş yapanların dijital alışveriş çantalarına herhangi bir ürün eklemesine izin vermiyor. Web sitesi neredeyse tüm cihazları kullanılamıyor olarak bildiriyor.

Apple, satışların resmi olarak durdurulduğunu açıklamadı. Türk lirasının değeri yıl boyunca ABD dolarına göre yüzde 45 düştü. 1 Türk Lirası, cari oranda yaklaşık 0.075$'a eşittir ve değeri geçen haftadan bu yana istikrarlı bir şekilde düşmektedir.

Türkiye'nin Para Birimi olan TL, Batı Dünyası ile jeopolitik gerilimler, cari açıklar, daralan döviz rezervleri nedeniyle 2018'in başından bu yana düşüşte. Apple'ın Türkiye'deki satışlarına ne zaman devam edeceği konusunda henüz bir bilgi yok.
 
Üst