Dinlediğimiz Müziğin Ne Kadarı Korsan?

Alengirli

Dekan
Fiyatlar ne kadar cazip tutulursa tutulsun korsanın önüne geçilemiyor. IFPI'nın yıllık raporundan acı gerçekler burada.

International Federation of the Phonographic Industry kurumunun yıllık dijital müzik raporu, sanal alemde dinlenen müziklerin %95'inin korsan olduğunu öne sürdü. Müzik piyasasının geçirdiği zor dönemi, doğrudan yasal olmayan indirmelere bağlayan başkan John Kennedy, kanuna aykırı dosya paylaşımlarının tüm müzik sektörünün ekmeğine kan doğradığını ifade etti.

Sanatçılar da Tehlikede

Kennedy ayrıca, albümlerin çıkışı öncesi hit parçaların internete sızdırılmasından da dem vurarak, böyle durumların sanatçıların kariyerine balta vuracak kadar büyük etkiye sahip olduğunu belirtti. IFPI rakamlarına göre, 2007'de yarım milyon yasa dışı müzik bağlantı kaldırılmışken, 2008'de bu sayı 3 milyona ulaşmış.

:: Konuyla ilgili görüşlerinizi forumda paylaşın.

Bilgi için : IFPI
Yazan: Erhan Kahraman
SDN - http://shiftdelete.net

Bagcivan

Doçent
sanal alemde dinlenen müziklerin %95'i korsan
İnanırım hiç abartısı yok :)Bence korsanın önüne geçmeleri çok zor ama kullanıcılarla uzlaşma konusunda bir adım atarlarsa müzik şirketleri belki belli bir kullanıcı kitlesini kendilerine çekebilirler.

seyyah26

Üyecik
Beleşe alışan bir topluluğa ucuza versen bile burun kıvırırlar,
bedavası varken ucuzlasa bile faydasız (maalesef acı gerçekler)

iyi oluyor aslinda bunlara,önümüze müzik diye ses kalabaligi getirip sonra sanat yapiyoruz diyorlar, ya adam gibi sanat olacak müzik yapsinlar ,yapmazlarsa daha da beter olsunlar,nerde simdi türk sanat müzigi sanatcilari,bizim dünyada esi benzeri olmayan bir türk sanat müzigimiz var ve halkimiz bu müzigi fazla bilmiyor ve dinlemiyor,tabiki bunda kendini sanatci zanneden ama zerresinden de anlamayan insanlarin rolü büyük.

musvir

Asistan
Belki de korsan sayesinde sanat; paradan, şöhretten ve menfaatten arınabilir. Böyle bir ortam oluşursa gerçek sanatçılar daha ön plana çıkar.
Korsanı övmek için söylemiyorum. Ama gidişat bu tarafa doğru gidiyor gibime geliyor.

antilove

Profesör
benimkilerin de hepsi korsan
paara verip cd aldığımı hatırlamıyorum
filmlerde de aynı şeyler söz konusu

Elbruz46

Rektör
%95 az bile...
Bir albümde 1 şarkı güzelse diğer 10 taneye niye para ödesin millet?
İnternetten yasal mp3 indirmeye gelince...
Format atınca dinleyemediğin parçadan ne hayır gelir?
Başka bilgisayarına taşıyamadığın?
Cep telefonunda dinleyemediğin parçadan ne hayır gelir?
Zorla insanları korsana itenler korsandan şikayet etmesinler...

DogukanDogu84

Profesör
sonuna kadar katılıyorum, şu DRM belası yüzünden insanlar yasal müzik almıyor ki... Hata müzik şirketlerinde, hem çok güzel amatör parçalar da var internette . :)

Frespo

Doçent
korsan korsan da bir yere kadar eğer bir grubun yada tek bir kişinin hayranıysanız veya sadece müziklerini çok seviyorsanız azcık da destek yapmalı ya. valla ayıp oluyo adamlara ama çıkıp da serdar ortaça para yedirmeyin o da kalsın.

bi sanatçının albümünü almadan önce sitesine girer demolarına bakarım hoşuma giderse gerçketen emek sarfedilmişse gider orjinalini alırım ama siteye girer ve karşımda koca albümden tek bir demo konduysa hiç acımam anlarımki özenilmemiş ya da 2 şarkıya 10 remix denilen zavazingoyu uygularlarsa gene acımam indiririm bi de konser kısmı var bu işin v.s v.s. abudik kubidik şarkı sözleri aynnnı tempo %100 pcden hazır müzik motifleri önce sanatçı denilen (en azından kendi öyne sananlar) kişiler kendi yaratıcılıklarını ve becerilerini karıştırıp ortaya güzel bir eser çıksınki bizde santçıya sahip çıkalım yok öyle 3 kuruşa 5 köfte ;)

honline

Profesör
tamam katılıyorum korsan iyi birşey değil, ama bilgisayarımdaki mp3 lerin %1000 i korsan daha doğrusu bu yaşıma kadar orjinal aldığım kaset yada cd lerin toplamı bir elin parmaklarını geçmez neden para verip alayımki ben o kadar zenginmiyim gerekirse hepsini silerim yinede 5 kuruş vermem ve gerekirse radyo dinlerim,
Ama yinede sevdiğim sanatçılara bu emeklerinin karşılığında destek olmak isterdim ama destek maddi yönde olması imkansız,
örnek: kendi sitelerine reklam alsınlar biz sevenlerde daha çok ziyaret ederek daha çok reklamdan gelir sağlamaları konusunda yardımcı olalım