Dinamik diskten temel diske çevirim problemi-format atamama problemi

Bu konuyu okuyanlar

muhammed.karan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Öncelikleherkese merhabalar arkadaşlar, bu foruma yeni üye oldum, yoğun bir yardım eden sayısını görünce epey sevindim. Bir aydır halletmeye çalıştığım; fakat bir türlü halledemediğim bir sorunla karşı karşıyayım. Kendimin bilg.seviyesi; daha çok office kullandığım için, donanım hakkında basit düzeyde bilgilerim var, onun ötesinde, detaylı bilgi sahibi değilim, bunu önceden belirtmek istedim.

Problemimin ana başlığı: (araştırmam sonucu: dinamik disk ten basit diske çevirme problemi)
ASUS N56V (64bit)laptomumda; orijinal Windows 7 Home Pre türkçe yüklüydü geçen sene, full formattan sonra, recovery falan uçtu gitti bilindiği gibi. Daha sonrasında hard diski değiştirmek zorunda kaldım başka bir sebepten, ve 1 tb lığı laptop un arkasını açıp kendim, çıkarıp taktım. Sonrasında int.ten Win 7 Home Pre(64bit) un ingilizce olanını indirdim, ve bilgisayara kurdum, laptobun altındaki key i de girdiğim için kendi orijinal halinde olmuş oldu(prensiben de orijinal olanını kullanmayı tercih ederim). Daha sonrasında yıl içinde yaklaşık 5 kez format attım, ve bu birkaç aydır format atmak için; format dvd sini takıyorum ve disk bölümlerinin olduğu kısma geliyorum; mevcut yüklü olan( c) sürücüne format(biçimlendir) atabiliyorum. Fakat daha önceleri yapabildiğim, şimdi yapamadığım oradaki c sürücüsünün haricindeki d ve e sürücülerine aynı işlemi yapamıyorum. Yani “format” tuşu aktif olmuyor d ve e sürücüleri için. Fakat c ye de format attığım halde; aşağı kısımda “ileri” tuşu yani; windows u yükleme tuşu aktif olmuyor, daha önceleri böyle bir sorun olmuyordu. Bu anlattıklarım Windows 7 Home Pre (64bit)ingilizce dvd sinde oluyor.

Bende duruma geçici çözüm üretmek için; elimde Win 7 ultimate türkçe(32 bit) dvd si vardı, 30 günlük için onu yükledim, 2 aydır. Fakat bu dvd de de format atma aşamasında; mevcut disklerin olduğu kısım geldiğinde, yine sadece c ye format atabiliyorum, diğer d ve e lere atamıyorum; fakat neyseki c ye format attıktan sonra; “ileri” tuşu aktif oluyor ve yükleme yapılıyor. Yukarıda bahsettiğim gibi; Win7 home pre (64 bit)ingilizce dvd sinde c ye sadece format atılıyor, yükleme yapılamıyor; aynı zamanda d ve e ye de format atılamıyor. Ama türkçe win7 ultimate(32bit) dvd sinde en azından c ye format atıp, yükleme yapıldı.

çok uzattım, detaylı anlatmaya çalıştım. Fotoğraflarla da destek vermeye çalıştım. D ve e ye neden format atılamadığı noktasında bir açıklama vardı, hem ing de hem de türkçe dvd lerdekini koydum.

ayrıca; internetten araştırdığım kadarı ile bu durum; dinamik disk den kaynaklanan bir olaymış. Command ta gerekli yolu izledim, orada da bir sonuç alamadım, onun da fotosunu koydum.

Bana bu konuda yardımcı olabilecek olan var mı arkadaşlar? İnanın usandım, bıktım. En son ihtimal; gidip bir hard disk alıp, tekrar laptop un arkasını açıp, takmak olacak. Ama 150 kağıt gidecek en az. Bu da ayrı bir durum. Nihai sözüm; amacım bilgisayarıma Win 7 Home Pre ingilizce yi yüklemek ve laptop un arkasındaki key i girerek orijinal halini sağlamak, fakat bunu yapmak isterken de disklerden kaynaklanan bir sorun var, onu çözmek istiyorum. Kurtarılacak verim yok disklerde, en büyük avantajım.

bu arada fotoğraf nasıl yükleyebilirim? ekran görüntüsü aldım jpeg formatında, görmeniz için.

muhammed.karan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Aşağıda göndermiş olduğum fotolarda;

1-diskin şu anki halini belirten 1 nolu fotoğraf
2-Disk Yönetimin yardım seçeneğini kullanarak, izlediğim yol 2 nolu fotoğraf
3-Ms-dos ta 2 nolu fotoğrafta yer alan komutları girerek, istenilen neticeye yine varamadığım ms-dos ekran görüntüsünün bulunduğu 3 nolu fotoğraf
4-Format atma aşamasında, disklerin ekrana gelmesi durumunda, karşılan problemi içeren yazılar

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Jd1pdj.jpg

onvAY7.jpg

3209Nj.jpg

bQ3l5Y.jpg

cokyurur

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Harddiskini yeniden temel diske dönüştürmek istiyorsan ilk önce bütün verilerini yedekle...
Verilerini yedekledikten sonra bilgisayarını windows 7 dvd'siyle başlat. "Windows'u Nereye Yüklemek İstiyorsunuz?" bölümüne gelince Shift+F10'a bas. Karşına komut satırı gelecek. Şu komutları yaz;
Diskpart --> enter
list disk --> enter
sel disk * --> enter buradaki yıldız snn hdd'nin nosu olacak
list vol --> enter
----------------------------------------------------------------------------
sel vol * --> enter buradaki yıldızda silmek istediğin bölümün nosu olsun
delete vol --> enter
Üstteki işlemleri diğer bölümler içinde yap... yani bütün bölümleri bu şekilde sil
Bütün bölümleri sildikten sonra komut istemini kapa yeniden aç shift f10 ile
diskpart yaz enterla
list disk yaz enterla
sel disk * (* hddnin nosu)
convert basic yaz ve enterla
artık hdd*n temel disk

Yıllar önce almıstım bu yazıyı demekki sana lazım olacakmıs:)

muhammed.karan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Harddiskini yeniden temel diske dönüştürmek istiyorsan ilk önce bütün verilerini yedekle...
Verilerini yedekledikten sonra bilgisayarını windows 7 dvd'siyle başlat. "Windows'u Nereye Yüklemek İstiyorsunuz?" bölümüne gelince Shift+F10'a bas. Karşına komut satırı gelecek. Şu komutları yaz;
Diskpart --> enter
list disk --> enter
list vol --> enter
delete vol --> enter
Üstteki işlemleri diğer bölümler içinde yap... yani bütün bölümleri bu şekilde sil
diskpart yaz enterla
list disk yaz enterla
artık hdd*n temel disk

çok teşekkür ederim "cokyurur". kime niyet kime kısmet durumu. hangi bilginin kime, ne zaman faydalı olacağı belli olmuyor. tekrardan teşekkür ederim, Allah razı olsun.

fakat durumu da şöyle özetlersem. en son convert basic dedikten sonra; "Virtual disk ... error: The operation is not allowed on a disk that is offline."yazısı çıktı(...kısmını hatırlayamadım)
eyvah dedim olmadı, fakat sonrasında; diski tekrar listelediğimde, dyn kısmının altında (*) simgesi vardı, yani anlaşılan hala dynamic ti, bir de gbt diye bir kısım vardı, artık ne denir işin rast gitmesi falan mı deriz convert GBT falan yazdım 2 kere, sonrasında tekrar, convert basic yazdım, artık ekranda, başarılı bir şekilde yapıldı ifadesi geldi. o an süperdi, illallah dedim artık çünkü. en son halinin fotoğrafını aldım disklerin aşağıda.

M97aNM.jpg

şu an Win 7 yi(home pre)ing yi kurdum ve driverler i da yükledim. 931 gb lık c yi de Disk Yönetiminden ayrıca 2 ye böldüm. onlarda primary olarak bölündü, anladığım kadarı ile "disk yönetimi" den bölündüğünde şayet dynamic olarak özellikle kendimiz yapmaz isek, primary şeklinde bölünüyor. fakat win7 format atılacağında disklerin ekrana geldiği kısımda bölme yapar isek, dynmic olarak kendi bölüyor, böyle bir sonuç çıkardım. yanlış da olabilir yorumum. ama nihai neticeye ulaştım. ayrıca burada soruma cevap bulma imkanımı sağlayan forum.shiftdelete ekibini de teşekkür ederim.

Y30g6Z.jpg

falcon291

Müdavim
Reaksiyon puanı
45
Bilgisayarı açıp bakmam lazım, yardımcı olabilmek için ama bunu sormak istiyorum: Neden bilgisayarı 1 yılda 5 kez formatladın? Bu açıkcası çok fazla, gereksiz ve hatta aşırı geldi.

Tşk.
İYi günler,

muhammed.karan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bilgisayarı açıp bakmam lazım, yardımcı olabilmek için ama bunu sormak istiyorum: Neden bilgisayarı 1 yılda 5 kez formatladın? Bu açıkcası çok fazla, gereksiz ve hatta aşırı geldi.

Tşk.
İYi günler,

falcon291 bey, problem çözüldü, sağolsun bir arkadaş yardımcı oldu, fakat ben " bilgisayarı açıp bakmam lazım, yardımcı olabilmek için" cümlesini pek anlamadım, sorunumla alakalı, çözülecek problem bu şekilde kolayca halledildiği halde, laptop u açıp bakmak ne alaka demeden edemeyeceğim. yazılımsal açıdan çözüm bulunamazsa ya da yazılımın donanımsal bir hatayı işaret etmesi durumunda, laptop u açıp bakmak gerekir, acizane bilgimle, neyse. bu yanlış bir alışkanlık haklısınız, babylon gibi birkaç sıkıntılı program kullanıyordum, format atarak temize çıksın istedim, aksini savunamam. selam ile.

cokyurur

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
@muhammed.karan allah senden de razı olsun işine yaradıysa ne mutlu
dedigim gibi işlem yapmadım sadece bir gün lazım olursa diye almıstım bu konuda Bir bilgiye sahip degilim
Kolay gelsin

rakibalboga

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhabalar,

Konuyu hortlatıyorum ama bir kaç gün önce DOS sisteminde ihtiyaç duyarak aynı sorunu gidermiştim fakat bu sırada boot için takmış olduğum Flash Diske de aynı işlemi uyguladım yanlışlıkla ve şuan flash disk görüyor ama boyut yok hatası veriyor eski haline nasıl getirebilirim yardımcı olabilir misiniz.

---- Mesajlar birleştirildi ----

Diskpart --> enter
list disk --> enter
list vol --> enter
delete vol --> enter
diskpart yaz enterla
list disk yaz enterla
artık hdd*n temel disk

Son düzenleme: