'Din çocukça bir efsane' - Albert Einstein

Bu konuyu okuyanlar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

croft

Doçent
Reaksiyon puanı
0
bilim adamları allahın yaratıtığını keşvedince sanıyolarki kendiler yaptı ozaaman allah ı ikar edip bizde yapıyoruz ne var demek gibi bş büyük gaflete düşüyolar ne acı bilselerki sadece yaratanın verdiklerini yıllarca arastırıp okuyup binlerce deneme yanılma yolu ile sadce bi kısmına ulaşıyolar

braveheart.fb

Müdavim
Reaksiyon puanı
92
Bence Albert Einstein İnanıp inanmaması önemli bir ölçü. Elbeteki tek ölçü değil ama önemli ölçülerden beri. Nasıl ki inandığında "bir ölçü" kabul edip İnanmayanlara "Bak Albert Einstein bizden" diye biliyorsak, Aynı şekilde inanmayan birininde biz İnananlara onu "bir ölçü" olark sonmasını kabul etmeliyiz.

Ama göründüğü kadarıyla konuyu açan arkadaş
Albert Einstein inanıp inanmamasını "tek ölçü" kabul etmiş ve yine bizede "tek ölçü" olarak sunmaya çalışmakta.

sivaspor

Profesör
Reaksiyon puanı
2
Olmus adamla seytan ugrasmayi birakirmis bos verin,:yes:

:w00t:/|sDn|
/▌
/ \

webrettin

Müdavim
Reaksiyon puanı
49
Bana göre bilimle uğraşan kişilerin bilemediklerini, bulamadıklarını yok diyerek inkar yolunu seçmeleri ahmaklık ve çocukça bile değil kasıtlı yapıldığına inanıyorum. Bir tablodaki fırça darbesinin ahengini bulabilen kişiler kendilerini sanatçı veya daha da üstün bir varlık olarak görüyorlar. Halbuki sanatçı kendileri değillerdir; bir olguyu eleştirebilmek için konuya hakim olmak gerekir Bulunamayanlarlada hakim olunumaz.Bulamayınca da Sanatçı yok değildir.

aydogdu

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Sağlıklı tartışabilmeniz için Richard Dawkıns' ın Tanrı Yanılgısı kitabını okumanızı tavsiye ederim.

braveheart.fb

Müdavim
Reaksiyon puanı
92
Sağlıklı tartışabilmeniz için Richard Dawkıns' ın Tanrı Yanılgısı kitabını okumanızı tavsiye ederim.

Eğer sözünü ettiğin kitabı okuduysan birde Bu kitap hakında yazılmış ŞU güzel cevabı okumanı tavsiye ederim..

Makaleden bir kesit:

Richard Dawkins’in son kitabına koyduğu isim “Tanrı Yanılgısı” ( The God Delusion) oldu. Çıkar çıkmaz en çok satan kitaplar listesinde yer aldı. Yurt dışında olduğu gibi bu kitap ülkemizde de bir çok baskı yaptı. Dinlere getirilmiş ciddi bir eleştiri olarak lanse edildi.
Daha önceki kitaplarında ağırlıklı olarak Evrim Teorisi’nin savunmasını seçen yazar, bu defa dinleri eleştirmeyi seçmiş.. Bunu yaparken somut deliller yerine, kelime oyunları ve aldatmalar ile okuyucu yanıltmaya çalışmış.

Yazar Kitapta Tanrı’nın olmadığı ve sosyal yaşam içinde insanların Tanrı inancına aslında ihtiyacı olmadığını anlatamaya çalışmakta.
HAYAL EDİN

Kitabın girişinde yazar “Hümanist” düşüncenin “milli marşı” olarak kabul edilen İmagine (Hayal edin) isimli şarkıdan esinlenerek, bir hayal Kurmuş. Bu hayalini Dawkins şöyle ifade ediyor:

John Lennon ile birlikte dinin olmadığı bir dünya hayal edin. İntihar bombacılarının, 9/11’in, 7/7’nin, Haçlı seferlerinin, cadı avlarının, Barut Komplosunun, Hintlilerin ve Pakistanlıların ayrılmalarının, İsrail- Filistin savaşlarının, Sırp- Hırvat- Müslüman katliamlarının, “İsa katilleri” yakıştırmasıyla Yahudilere yapılan eziyetlerin, Kuzey İrlanda sorunlarının, “namus cinayetlerinin”, saf insanların paralarını ellerinden alarak onları soyup soğana çeviren parlak takım elbiseli kabarık saçlı televanjelistlerin olmadığını hayal edin. ( Richard Dawkins, Tanrı Yanılgısı, Aralık 2007, 4.baskı, Kuzey Yayınları, sf. 10)

Bu listeyi uzatan Dawkins dinin olmadığı bir dünya hayal edildiğinde hiçbir sorunun olmayacağı ve insanların barış içinde mutlu yaşayacağını sonucuna varıyor.
Gerçekten böyle olabilir mi? Dinler olmasaydı insanlar mutlu olur, hiç savaş olmaz mıydı?
Tabi ki bu sadece bir hayal, üstelik çıkış noktası da gerçeklerden oluşmayan bir yalan.
Yazar çok ciddi bilgi eksikliği ile bu yorumları yapmış, daha doğrusu okuyucuyu eksik bilgi ile yanıltmaya çalışmış.

Dünya savaşları hakkında kısa bilgisi olan bir kişi bu hayalin çıkış noktasının yanlış olduğunu kolaylıkla anlayabilir. . Örneğin1. dünya savaşı gibi, 2. Dünya Savaşının da motivasyon kaynağı kesinlikle din değildir. Aksine din karşıtı olan Hitler gibi, Stalin gibi, Musolini gibi liderlerin çıkarttığı ve komünizm, Faşizm gibi ideolojilerin neden olduğu savaşlardır. Sadece bu savaşta kıta Avrupa’sında 50 milyondan fazla insan ölmüştür.
2. Dünya savaş sonrasında Stalin, Mao, Pol Pot gibi ateist liderlerin yaptığı katliamlarda ölen insanların sayısı hala belirsizdir.

Richard Dawkins “Bazı ateistler kötü eylemler sergileyebilir ancak bu kötülükleri ateizm adına yapmazlar” ( a.g.e sf. 262) diyerek konuyu kapatmaya çalışsa da, aynı hoşgörüyü neden din için göstermediği anlaşılamamaktadır.

Ayrıca kurduğu mantık da yanlıştır. Gerek Hitler olsun gerek Stalin olsun, Sosyal Darwinzmi kendisine bilimsel temel alarak ideolojilerini kurmuş ve bu kanlı eylemlerini gerçekleştirmiştir.

....Devamı>>>

balcis

Doçent
Reaksiyon puanı
0
burada arkadaşları görüyorum, temelde iki hata sıkça yapılıyor, inanç tercihinden bahsetmiyorum mantık ve yaklaşım hatası:

1.si genelde bilimadamlarının çoğu inançsızmış gibi davranılıyor, ki inançlı veya inançsız bilimadamları vardır, birbirleriyle inançlarını sebep gösterip çatışmazlar.

birisi bir şey keşfeder "şu güzelliğe bak tanrı ne güzel yaratmış" der.
diğeri bir şey keşfeder "şu güzelliğe bak kainat ne güzel varolmuş" der.

Ve inanın bunların içinde birbirlerinin bu sözlerine gülüp geçerler, birbirini sırf inancı için hor görmeyenler çoğunluktadır. Ya da en azından azınlıkta değildir diyelim. Oldum olası, bilim-tekniği, bilim adamlarının kimi biyografilerini, bilim-tenik yayınlarını ve bulabildiğim belgesel-otobiyografi filmlerini seyreden biri olarak söylüyorum. Bu arada Einstein-Eddington seyrettim geçenlerde, gayet beğendim, tavsiye ederim.

2.si ise bence daha da vahim bir hata. Deizm'le ateizmi karıştırmayın arkadaşlar. deizm dinlere inanmayan ancak YARATICI'YA İNANAN bir inanç biçimidir. Ateizm ise bildiğiniz gibi hiç bir şeye inanmaz (kesinlikle saygı duyuyorum, kimse bir şeye inanmak zorunda değil, zaten İNANÇ İÇTEN GELEN BİRŞEYDİR) Einstein burada dinlere karşı konuşmuş; ki fikirlerini kısmen paylaşıyorum. Tanrıya inançsızlığından bahsetmemiş.

Köken olarak kendisi yahudidir, ancak dindar değildir ve hayatta gerek kökeninden, gerekse dininden gelen baskıları kendi özgürlüğüne ters olarak görmüştür.

Şimdi biliyorum bu yazdıklarımı bile "inancımıza küfrediyorlar", "din elden gidiyor" tavrıyla karşılayacak arkadaşlar olacaktır :) Niye çünkü burası SDN :) diğer elektronik-bilgisayar-bilişim forumlarına benzemiyor :)

sivaspor

Profesör
Reaksiyon puanı
2
....
Şimdi biliyorum bu yazdıklarımı bile "inancımıza küfrediyorlar", "din elden gidiyor" tavrıyla karşılayacak arkadaşlar olacaktır :) Niye çünkü burası SDN :) diğer elektronik-bilgisayar-bilişim forumlarına benzemiyor :)

Iyi yazmissin guzel yazmissin da
SDN'e niye laf ediyorsun?
Kimse sana birsey demez korkma, kapak alti laf yerlestirmeyelim.

Once saygi duyalim sonra saygi bekleyelim!!

/▌
/ \

braveheart.fb

Müdavim
Reaksiyon puanı
92
balcis arkadaşım Aslında durumu çok güzel özetlemişsin . Ama en sonda söyledğin "şimdi biliyorum bu yazdıklarımı bile "inancımıza küfrediyorlar", "din elden gidiyor" tavrıyla karşılayacak arkadaşlar olacaktır. Niye çünkü burası SDN . diğer elektronik-bilgisayar-bilişim forumlarına benzemiyor ." Bu söz gerek bu formu, gerek üyelerini iyi tanımadığının bir göstergesi.

Juggernaut

Müdavim
Reaksiyon puanı
41

SDN, teknoloji forumu olmasına rağmen siyaset ve din ile ilgili konular teknoloji ile ilgili konulardan daha fazla ilgi görüyor.

Az önce bir güvenlik yazılımı ile ilgili bir konu açtım. Konuya olan ilgi çok az. Fakat şuan mesaj yazdığım din konusu çok fazla ilgi görüyor. Bazı arkadaşlar söylediklerimizin aksini savunmuşlar. Ama durumun böyle olduğunu kendileri de biliyorlar. Bilmiyorlarsa asıl kendileri SDN'yi tanımıyorlar.

Ana sayfada bulunan "Forumda Son Başlıklar" bölümüne baktığımda çoğu konunun teklonojiden uzak olduğunu görüyorum. Kendime ben neredeyim diye sorduğum bile oluyor.

Bu durum yüzünden SDN'nin imajı çok kötü. Bir site ya da kurum hakkındaki görüşleri öğrenmek için Ekşi Sözlük'e bakarım. Ekşi Sözlük'teki " shiftdelete.net " hakkındaki yorumlar benim fikrimi tamamen destekliyor.

SDN Forum yöneticilerinin bu durum hakkında çalıştıklarını umuyorum. SDN'ye teknoloji için girenler elbet olacaktır ama SDN Foruma teknoloji için giren kimse kalmayacaktır.

sivaspor

Profesör
Reaksiyon puanı
2
Ben anlamiyorum bu mantiginizi,
Kafaniza gore SDN'e ayar mi vermeye calisiyorsunuz?
Hafiften yoneticileri gazlayarak.
Derdiniz konu disi degil dini konular uzerinde yazilan basliklar.
Bu kadar mi rahatsizsiniz dinden?
Bu kadar mi karsisiniz?
Zaten Turkiye'de hersey yasak birakin bari sanal dunya da insanlar bu tip konulari konusabilsin.

Ayrica birde SDN'e laf atiyorsunuz?
Alniniza silah mi dayiyorlar ille de gireceksiniz diye.
Neymis teknoloji basligi oldugunda ilgi yok mus.
Hadi ordan diyesi geliyor insanin.
Bu forumda yayinlanan konu ve yazilar baska sitelere alinti yapiliyor ve bunlar teknolojik konular.

Siz merak etmeyin, yonetim ve site sahibi ( leri ) ne olup bittigini biliyor ve koyduklari kurallarin arkasindalar.
Varsa bir sikayetiniz,
Bir suru oneri basligi oldugu gibi,Moderator, Super Moderator ve Adminlere aninda ulasabiliyorsunuz.

Reklam yapmayin, acik olun, icten olun.
En onemlisi...
Sizin gibi dusunmeyenlere saygili olun.

/▌
/ \

Juggernaut

Müdavim
Reaksiyon puanı
41
Ben anlamiyorum bu mantiginizi,
Kafaniza gore SDN'e ayar mi vermeye calisiyorsunuz?
Hafiften yoneticileri gazlayarak.
Derdiniz konu disi degil dini konular uzerinde yazilan basliklar.
Bu kadar mi rahatsizsiniz dinden?
Bu kadar mi karsisiniz?
Zaten Turkiye'de hersey yasak birakin bari sanal dunya da insanlar bu tip konulari konusabilsin.

Ayrica birde SDN'e laf atiyorsunuz?
Alniniza silah mi dayiyorlar ille de gireceksiniz diye.
Neymis teknoloji basligi oldugunda ilgi yok mus.
Hadi ordan diyesi geliyor insanin.
Bu forumda yayinlanan konu ve yazilar baska sitelere alinti yapiliyor ve bunlar teknolojik konular.

Siz merak etmeyin, yonetim ve site sahibi ( leri ) ne olup bittigini biliyor ve koyduklari kurallarin arkasindalar.
Varsa bir sikayetiniz,
Bir suru oneri basligi oldugu gibi,Moderator, Super Moderator ve Adminlere aninda ulasabiliyorsunuz.

Reklam yapmayin, acik olun, icten olun.
En onemlisi...
Sizin gibi dusunmeyenlere saygili olun.

/▌
/ \

Yaptığın asılsız sallamak olmuş. Benim din ile ilgili bir sorunum olsa din konularını kendi çıkarıma göre kullanırdım. Bu konuya bile din ile ilgili mesaj yazmadım. Fakat yazdığım mesajı o kadar üstüne alınmışsın ki, asılsız sözlerle beni yargılıyorsun.

Elbette din derin bir şekilde konuşulmalıdır. Ama din konuşmanın yeri SDN gibi bir teknoloji forumu değildir. SDN'de de din konuşmalıyız ama bu kadar fazla değil. İnternette din ile ilgili konuşulacak bir sürü forum var zaten.

SDN'ye laf atan yok. Tüm haberleri baştan sona okuduğum. İnternette zamanımı geçirdiğim bir teknoloji sitesi. Benim derdim SDN Forum'un teknolojiye ilgisiz kalması. Teknoloji forumu olmasına rağmen din ve siyaset konularının teknoloji ile ilgili konulardan daha fazla ilgi görmesi.

Sen, yazdığım mesajı çok üstüne alınmışsın. Yoksa bu kadar kükremezdin. Önemli olan sakin kafa ile düşünmek. Sakin kafa ile düşünsen söylediklerime hak verirdin.

İnananlar ve inanmayanlar siz bu konuda olduğu gibi birbirinizi yemeye devam edin.

sivaspor

Profesör
Reaksiyon puanı
2
Bak yine saldirgan yaziyorsun,
Burada kukreyen yada baska birsey yapan var ise o ben degilim.

Uzerime alindigim birsey yok,
Toplum muhendisligi yapip kapak altindan Yonetime seslenmek, yok gereken yapilacak falan demek mantiksizliktir.
Ayrica yazdigin mesajlari ya okumuyorsun yada oylesine yaziyorsun.

Tutup Eksi sozluk'un dediklerine katiliyorum diyorsun sonra da kalkip aksama kadar SDN'deyim diyorsun, bu biraz tursu olayina dondu....

Ana sayfada bulunan "Forumda Son Başlıklar" bölümüne baktığımda çoğu konunun teklonojiden uzak olduğunu görüyorum. Kendime ben neredeyim diye sorduğum bile oluyor.

Simdi bu mesaj da art niyet yok diyorsun?

Yada bunlarda

Bu durum yüzünden SDN'nin imajı çok kötü. Bir site ya da kurum hakkındaki görüşleri öğrenmek için Ekşi Sözlük'e bakarım. Ekşi Sözlük'teki " shiftdelete.net " hakkındaki yorumlar benim fikrimi tamamen destekliyor.

SDN Forum yöneticilerinin bu durum hakkında çalıştıklarını umuyorum. SDN'ye teknoloji için girenler elbet olacaktır ama SDN Foruma teknoloji için giren kimse kalmayacaktır.

O an hangi baslik aktifse o baslik anasayfa da goruntulenir, demekki ilgi var bu konulara cevap yaziliyor.
Aslinda ilginin sebebi surekli basligi karistiranlar, tipki burada sen ve balcis'in yaptigi gibi.
Sonra da kenara cekilip gulmek kaliyor size.

Bu hep boyle oldu ve bir cok baslik kilitlendi.
Bir basligi begenmiyorsunuz ve o baslik kilitlensin diye elinizden geleni yapiyorsunuz, nitekim bu baslikta ayni sona maruz kalacak.

Oyun basliginda sayfalar doluyor yada magazin basliklarinda onlara neden ses etmiyorsunuz?
Ornek bulabilirim size.
Resim, fikra ve diger bir suru baslik var burda ilgi goren,
Ama yok...
Din varya, insanlar konusuyor ya.
Yasaklansin arkadas.
Isterseniz foruma basortulu de girilmesin?:4:

Ne dusunuyorsaniz dusunun ama bunu SDN'e mal etmeyin.

/▌
/ \

keyloger

Müdavim
Reaksiyon puanı
233
Einstein'in inanması ya da inanmaması neyi değiştirir ki?

Bizim inancımızı belirleyen bir otorite mi Einstein?

Eğer bilim benim inancımı etkiler diyen varsa buyursun bi de buna baksın.Einstein'in 35 yılını verip tatminkar bir sonuca ulaşamıdığı konuyu Pakistanlı Müslüman bir bilim adamı olan Prof.Abdüsselam gerçekleştirmiştir.Ki kendisi bilimi "Allah'ın sanatını anlama gayreti olarak tarif eder"

Prof.Abdüsselam'ın biyografisi:Kim Kimdir? Biyografi Bankası - FORSNET

valla 3 sayfa yazı okudum demek istediğim tam olarak buydu..

einstein'ın neye inandıgından bize ne =)

einstein'ı böyle bir konuya nasıl otorite olarak seçtiniz anlamak mümkün değil, allah ile kul arasına kul sokmaya çalışanlar benim bildiğim papazlar falan yapıyor bunu müslüman mahallesinde salyangoz satmak bu yaptıgınız...

Juggernaut

Müdavim
Reaksiyon puanı
41
Isterseniz foruma basortulu de girilmesin?

Ben başörtüsüne karşı değilim. Üniversitelere başörtüsüyle girilmesine de karşı değilim. İsteyen başörtüsüyle girsin isteyen çıplak girsin.

Bu forumda din ya da siyaset konuşulmasın demiyorum. Din ve siyaset teknolojiden daha fazla konuşulmasın diyorum. Beni din düşmanı gibi sıfatlamayı bırak. Din düşmanı olsam bu konuya din ile alakalı mesaj yazardım. Konuyu açan kişiye destek verirdim. Senin tek yaptığın konuyu değiştirmek.

Ben Shiftdelete.net anasayfasında vakit geçiriyorum dedim. Siyaset ve din konuları yüzünden forumda vakit geçiremiyorum dedim. Din konularına inançlının açtığı da inançsızın açtığı da girer.

Ve yazdıklarımda hiçbir kasıt yok. Ben sadece SDN Forum'um teklonoji forumu haline gelmesini istiyorum.

Diğer konularıda konuşacağız ama teknolojiden fazla değil.

TheNightFox

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar tamam ben çok dindar bir insan değilim fakat Einstein'de öyle sanıyorumki kendi alanı da dahil bir çok noktada eskimiş düşüncelere sahiptir.

Biraz Maradona ve Pele zamanına benziyor.
Soru : Bunlar çok iyi futbolcular mıydı?
Cevap : Geçmişte evet fakat şu ankilerin yanına bile yaklaşamazlar.
Soru : Peki neden?
Cevap : Çünkü futbol oynadıkları zaman karşılarında futbol anlayışını bugünkü kadar iyi benimsemiş rakipler yoktu. İnsanlar futbol oynamayı bilmiyorlardı...

Bu durumu Albert Einstein için de düşünebiliriz. Bu adam aslında (söz meclisten dışarı) birçoklarının düşündüğü kadar zeki bir adam olduğuna inanmıyorum. Sadece alanında rakibi yoktu. Bugüne dönüp baktığımızda bayrağı devraldıktan sonra Einstein'den daha büyük bir ivme ile taşıyan çok kaliteli, değerli bilim adamları olduğunu görebiliriz.

ŞAHSİ KANAATİM (lütfen bu konuda saçma cevaplar yazılmasın. sadece şahsi kanaatimdir) olarak Einstein'in sadece Michael Jordan gibi bir reklam malzemesi olduğudur.

Ayrıca ilk sayfadaki mesajların arasında bir sınıf diyalogu okudum. Yanımda psikoloji üzerine doçentlik yapmış değerli bir arkadaşım ile okuduğum bu metinde ikimizinde gözüne çarpan bazı şeyler oldu. Çok uzatmak istemiyorum. Sözümün özü şudur ki o metindeki bir çok cümle ve örnek doğaçlama olarak çıkartılabilecek nitelikte değildir. Ancak ve ancak Einstein'in "Acaba hoca böyle birşey söylermi?" diyerek günlerce örnek düşünmesi sonucu ortaya çıkabilecek cevaplardır.

Şahsi kanaatim olarak tutarsız olduğu görüşündeyim.

Siz sayın forum üyelerine de üzerime gelmemeniz için ayrıca bir not daha düşmek isterim. Ben bu konu üzerinde TARAF değilim. Çok dindar olmamakla beraber Einstein'in tutarsızlığını savunuyorum. Bu da beni iki tarafa da eşit derecede uzak, yani tarafsız yapar.

Hepinizi saygı ile selamlıyorum.

Not : Arkadaşlar hepinizden ricam biraz daha saygılı konuşmalar içerisinde bulunmanız.
Kimisi "Kapak oldu mu?" kimisi "Senin aptallığın buradan belli oluyor" gibi konuşmalar içerisine giriyor. Bunlar ne size yakışıyor ne de okuyan diğerleri arasında ciddiye alınıyor. Lütfen saygı çerçevesinde bilimsel değerlere bağlı, şahsi kanaatlere saygılı yazılar üzerinde adınız yazsın. Tekrar hepinize saygılarımla.

sivaspor

Profesör
Reaksiyon puanı
2
Asilarimizi olduk merak etmeyin saldirmayiz.
Tovbe yarabbim.
Sizi secip secip mi yolluyorlar buraya anlamadim ki?

/▌
/ \

amesfa

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
150
Değerli yorumlarınız için teşekkür ederiz. Konu gereksiz gerginliklere neden olduğundan yoruma kapatılmıştır.

Sevgilerle.

KİLİT

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...