'Din çocukça bir efsane' - Albert Einstein

Bu konuyu okuyanlar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

BaRY

Profesör
Einstein atesitmiş veya deistmiş umrumda değil, ama bildiğim ve emin olduğum tek şey o hikayenin çakma olduğu.Hatta kimisi Einstein olmadan anlatır bunu.

whiteleon

Asistan
Din konusunda bir konu açıldı mı sayfalar uzayıp gider. Herkes bir anlam yükleyebilir ama sonunda kimsenin fikri değişmez. "Ne desem de lafı koysam" düşüncesi her zaman hakim olan düşüncedir.
Bana göre Cat Stevens'ın Müslüman olması da Antony Flew'in tanrı inancına dönmüş olması da Einstein'in Teist olmaması da benim için zerre kadar önemli değil.
Ben inancın kaynağına (Teizm,Ateizm) inerim AKLIMI ve KALBİMİ kullanıp kararımı verir ve peşinden giderim arkadaş...

croft

Doçent
Gollum, bir kez daha aptallığını ortaya koydun; çünkü okumadan yazıyorsun. Nedenselliğin var olması tanrısallığa bir engel değildir. Bak daha önce ne yazmışım:

Siz sanıyorsunuz ki bir şeyin nedeni varsa o şey tanrısal olamaz. Ya da herşeyin tek nedeni olmak zorunda size göre. Bu sadece sizin iddianız, çünkü biz tam tersine inanırız; yaratıcının herşeyi bir nedene bağladığına inanırız. Onun için bilimin açıklayamadığı herşeyin bilimsel bir cevabı olduğuna inanırız. Ama sanırım sen tersine inandığımızı zannettiğin için afalladın bu kadar? Ezberden konular açıp yazılan cevaplara bakmadan ezberden mesajlar yolluyorsun. Yeter bu maskaralık!
boşwer kardeşim buların amacıda bu değilmi zaten sen istediğin kadar delil sun onu yap bunu yap ne olursa olsun düşünceleri değişmice gibi şekilleri değişiyo dişleri uzayıp salyaları aka aka nasıl yapsam nerden bulsamda laf soksam diye çırpınır dururlar karşılıığnı alıncada hakarete başlarlar bunların seviyesi bu
seninde dediğin gibi kısaca maskaralık :mad:

zootechnist

Doçent
Einstein'in inanması ya da inanmaması neyi değiştirir ki?

Bizim inancımızı belirleyen bir otorite mi Einstein?

Eğer bilim benim inancımı etkiler diyen varsa buyursun bi de buna baksın.Einstein'in 35 yılını verip tatminkar bir sonuca ulaşamıdığı konuyu Pakistanlı Müslüman bir bilim adamı olan Prof.Abdüsselam gerçekleştirmiştir.Ki kendisi bilimi "Allah'ın sanatını anlama gayreti olarak tarif eder"

Prof.Abdüsselam'ın biyografisi:Kim Kimdir? Biyografi Bankası - FORSNET

pusluvadi

Asistan
eisntein kendi alanında bir numara olabilir, sözleri kanun hükmünede geçebilir ama şuda varki din meselesi einsteinin katagorisine girmiyor, dolayısıyla sözleride sadece kendi kanaatidir, başka birisinin yanında değeri hiç hükmünde bile olabilir.
örnek: inşaat mühendisine bir hastayı götürüp tedavi ettirebilir misiniz?
yada bir doktora, doktor bey bizim şu plazanın bir projesini çiz?
aynen öylede hayatında dinin yeri olmayan "belki bir kaç kitap okumuştur bilemem" bir adamdan din adına bir söz beklemek, hatta müftüymüş gibi vaazlerini dinlemek, hastayı doktora değilde mühendise götürmek gibi birşeyden farklı değil.
onun için şahsi kanaatleri hiç umrumda bile değil, ki yüzbinlerce ömrünü din yolunda geçirmiş ve hayatını bu ugurda feda etmiş, kitaplar yazmış din alimleri varken.

sdmh

Profesör
Sadece 1 saat Discovery Channel kanalında evren ile ilgili belgesel izleme bile Tanrının varlığına inanmaya yeterlidir. Evrenin ne kadar hassas bir denge ile oluştuğunu ve oturduğunu bilmek insanları ürpertecektir. Herşeyin kendi kendine rastgele oluşması ihtimali kattrilyonlarca yazı-tura atıp bunların hepsinin yazı gelmesi kadar bile değildir. Hangi dinde olursa olsun Tanrının sureti bilim ile görünür.

Einstein'ın bilim ile uğraşıp bu sureti göremediğine inanmıyorum...

croft

Doçent
bilim adamları allahın yaratıtığını keşvedince sanıyolarki kendiler yaptı ozaaman allah ı ikar edip bizde yapıyoruz ne var demek gibi bş büyük gaflete düşüyolar ne acı bilselerki sadece yaratanın verdiklerini yıllarca arastırıp okuyup binlerce deneme yanılma yolu ile sadce bi kısmına ulaşıyolar

braveheart.fb

Profesör
Bence Albert Einstein İnanıp inanmaması önemli bir ölçü. Elbeteki tek ölçü değil ama önemli ölçülerden beri. Nasıl ki inandığında "bir ölçü" kabul edip İnanmayanlara "Bak Albert Einstein bizden" diye biliyorsak, Aynı şekilde inanmayan birininde biz İnananlara onu "bir ölçü" olark sonmasını kabul etmeliyiz.

Ama göründüğü kadarıyla konuyu açan arkadaş
Albert Einstein inanıp inanmamasını "tek ölçü" kabul etmiş ve yine bizede "tek ölçü" olarak sunmaya çalışmakta.

webrettin

Profesör
Bana göre bilimle uğraşan kişilerin bilemediklerini, bulamadıklarını yok diyerek inkar yolunu seçmeleri ahmaklık ve çocukça bile değil kasıtlı yapıldığına inanıyorum. Bir tablodaki fırça darbesinin ahengini bulabilen kişiler kendilerini sanatçı veya daha da üstün bir varlık olarak görüyorlar. Halbuki sanatçı kendileri değillerdir; bir olguyu eleştirebilmek için konuya hakim olmak gerekir Bulunamayanlarlada hakim olunumaz.Bulamayınca da Sanatçı yok değildir.

aydogdu

Asistan
Sağlıklı tartışabilmeniz için Richard Dawkıns' ın Tanrı Yanılgısı kitabını okumanızı tavsiye ederim.

braveheart.fb

Profesör
Sağlıklı tartışabilmeniz için Richard Dawkıns' ın Tanrı Yanılgısı kitabını okumanızı tavsiye ederim.

Eğer sözünü ettiğin kitabı okuduysan birde Bu kitap hakında yazılmış ŞU güzel cevabı okumanı tavsiye ederim..

Makaleden bir kesit:

Richard Dawkins’in son kitabına koyduğu isim “Tanrı Yanılgısı” ( The God Delusion) oldu. Çıkar çıkmaz en çok satan kitaplar listesinde yer aldı. Yurt dışında olduğu gibi bu kitap ülkemizde de bir çok baskı yaptı. Dinlere getirilmiş ciddi bir eleştiri olarak lanse edildi.
Daha önceki kitaplarında ağırlıklı olarak Evrim Teorisi’nin savunmasını seçen yazar, bu defa dinleri eleştirmeyi seçmiş.. Bunu yaparken somut deliller yerine, kelime oyunları ve aldatmalar ile okuyucu yanıltmaya çalışmış.

Yazar Kitapta Tanrı’nın olmadığı ve sosyal yaşam içinde insanların Tanrı inancına aslında ihtiyacı olmadığını anlatamaya çalışmakta.
HAYAL EDİN

Kitabın girişinde yazar “Hümanist” düşüncenin “milli marşı” olarak kabul edilen İmagine (Hayal edin) isimli şarkıdan esinlenerek, bir hayal Kurmuş. Bu hayalini Dawkins şöyle ifade ediyor:

John Lennon ile birlikte dinin olmadığı bir dünya hayal edin. İntihar bombacılarının, 9/11’in, 7/7’nin, Haçlı seferlerinin, cadı avlarının, Barut Komplosunun, Hintlilerin ve Pakistanlıların ayrılmalarının, İsrail- Filistin savaşlarının, Sırp- Hırvat- Müslüman katliamlarının, “İsa katilleri” yakıştırmasıyla Yahudilere yapılan eziyetlerin, Kuzey İrlanda sorunlarının, “namus cinayetlerinin”, saf insanların paralarını ellerinden alarak onları soyup soğana çeviren parlak takım elbiseli kabarık saçlı televanjelistlerin olmadığını hayal edin. ( Richard Dawkins, Tanrı Yanılgısı, Aralık 2007, 4.baskı, Kuzey Yayınları, sf. 10)

Bu listeyi uzatan Dawkins dinin olmadığı bir dünya hayal edildiğinde hiçbir sorunun olmayacağı ve insanların barış içinde mutlu yaşayacağını sonucuna varıyor.
Gerçekten böyle olabilir mi? Dinler olmasaydı insanlar mutlu olur, hiç savaş olmaz mıydı?
Tabi ki bu sadece bir hayal, üstelik çıkış noktası da gerçeklerden oluşmayan bir yalan.
Yazar çok ciddi bilgi eksikliği ile bu yorumları yapmış, daha doğrusu okuyucuyu eksik bilgi ile yanıltmaya çalışmış.

Dünya savaşları hakkında kısa bilgisi olan bir kişi bu hayalin çıkış noktasının yanlış olduğunu kolaylıkla anlayabilir. . Örneğin1. dünya savaşı gibi, 2. Dünya Savaşının da motivasyon kaynağı kesinlikle din değildir. Aksine din karşıtı olan Hitler gibi, Stalin gibi, Musolini gibi liderlerin çıkarttığı ve komünizm, Faşizm gibi ideolojilerin neden olduğu savaşlardır. Sadece bu savaşta kıta Avrupa’sında 50 milyondan fazla insan ölmüştür.
2. Dünya savaş sonrasında Stalin, Mao, Pol Pot gibi ateist liderlerin yaptığı katliamlarda ölen insanların sayısı hala belirsizdir.

Richard Dawkins “Bazı ateistler kötü eylemler sergileyebilir ancak bu kötülükleri ateizm adına yapmazlar” ( a.g.e sf. 262) diyerek konuyu kapatmaya çalışsa da, aynı hoşgörüyü neden din için göstermediği anlaşılamamaktadır.

Ayrıca kurduğu mantık da yanlıştır. Gerek Hitler olsun gerek Stalin olsun, Sosyal Darwinzmi kendisine bilimsel temel alarak ideolojilerini kurmuş ve bu kanlı eylemlerini gerçekleştirmiştir.

....Devamı>>>

balcis

Doçent
burada arkadaşları görüyorum, temelde iki hata sıkça yapılıyor, inanç tercihinden bahsetmiyorum mantık ve yaklaşım hatası:

1.si genelde bilimadamlarının çoğu inançsızmış gibi davranılıyor, ki inançlı veya inançsız bilimadamları vardır, birbirleriyle inançlarını sebep gösterip çatışmazlar.

birisi bir şey keşfeder "şu güzelliğe bak tanrı ne güzel yaratmış" der.
diğeri bir şey keşfeder "şu güzelliğe bak kainat ne güzel varolmuş" der.

Ve inanın bunların içinde birbirlerinin bu sözlerine gülüp geçerler, birbirini sırf inancı için hor görmeyenler çoğunluktadır. Ya da en azından azınlıkta değildir diyelim. Oldum olası, bilim-tekniği, bilim adamlarının kimi biyografilerini, bilim-tenik yayınlarını ve bulabildiğim belgesel-otobiyografi filmlerini seyreden biri olarak söylüyorum. Bu arada Einstein-Eddington seyrettim geçenlerde, gayet beğendim, tavsiye ederim.

2.si ise bence daha da vahim bir hata. Deizm'le ateizmi karıştırmayın arkadaşlar. deizm dinlere inanmayan ancak YARATICI'YA İNANAN bir inanç biçimidir. Ateizm ise bildiğiniz gibi hiç bir şeye inanmaz (kesinlikle saygı duyuyorum, kimse bir şeye inanmak zorunda değil, zaten İNANÇ İÇTEN GELEN BİRŞEYDİR) Einstein burada dinlere karşı konuşmuş; ki fikirlerini kısmen paylaşıyorum. Tanrıya inançsızlığından bahsetmemiş.

Köken olarak kendisi yahudidir, ancak dindar değildir ve hayatta gerek kökeninden, gerekse dininden gelen baskıları kendi özgürlüğüne ters olarak görmüştür.

Şimdi biliyorum bu yazdıklarımı bile "inancımıza küfrediyorlar", "din elden gidiyor" tavrıyla karşılayacak arkadaşlar olacaktır :) Niye çünkü burası SDN :) diğer elektronik-bilgisayar-bilişim forumlarına benzemiyor :)

sivaspor

Profesör
....
Şimdi biliyorum bu yazdıklarımı bile "inancımıza küfrediyorlar", "din elden gidiyor" tavrıyla karşılayacak arkadaşlar olacaktır :) Niye çünkü burası SDN :) diğer elektronik-bilgisayar-bilişim forumlarına benzemiyor :)

Iyi yazmissin guzel yazmissin da
SDN'e niye laf ediyorsun?
Kimse sana birsey demez korkma, kapak alti laf yerlestirmeyelim.

Once saygi duyalim sonra saygi bekleyelim!!

:w00t:/|sDn|
/▌
/ \

braveheart.fb

Profesör
balcis arkadaşım Aslında durumu çok güzel özetlemişsin . Ama en sonda söyledğin "şimdi biliyorum bu yazdıklarımı bile "inancımıza küfrediyorlar", "din elden gidiyor" tavrıyla karşılayacak arkadaşlar olacaktır. Niye çünkü burası SDN . diğer elektronik-bilgisayar-bilişim forumlarına benzemiyor ." Bu söz gerek bu formu, gerek üyelerini iyi tanımadığının bir göstergesi.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

SDN Son Haberler

Son mesajlar