• OPPO Watch Free inceleme!

    AMOLED ekranlı ve nispeten daha uygun fiyatlı akıllı saat OPPO Watch Free modelini inceledik. İşte özellikleri!

Dikkat! Bu böcekler tehlikeli

Bu konuyu okuyanlar

mila12

Dekan
Emektar
Katılım
5 Kasım 2007
Mesajlar
9,864
Reaksiyon puanı
255
Puanları
83
Havalar ısındıkça piknik alanlarına koşuyoruz. Böcek ısırmaları da arttı. Peki sizi ısıran böceklerin zararlarını biliyor musunuz?

Baharın gelmesi ve havanın ısınması ile birlikte insanların en çok rağbet ettiği yerler piknik alanları gibi yeşilliklerin bol olduğu mekanlar olmaya başladı.

Bahar aylarında böceklerin de çok sevdiği bu mekanlardaki çeşitli böcek ısırmaları da dolayısıyla arttı. Sizlerin sağlığınıza zararlı olabilecek bazı türlerin açıklamalarını hazırladık.

Huzur bulduğunuz yeşillikler içinde yaşayan böcekleri ve bu böceklerin sizi ısırdığındaki etkilerini biliyor musunuz? Bunları öğrenmek belki daha dikkatli olmanız için sizlere yardımcı olabilir.

KENELER

Zehirli örümcekler, pireler, arılar ve bitler gibi birçok böcek bizleri rahatsız eder. Fakat bunlardan bazıları(örneğin kene) derimizin altına girebilir. Eğer dışarıda bir yerlerde eğleniyorsanız kenelere karşı dikkatli olun; çünkü bunlar çalılıklardan, çimenlerden, ağaçlardan kısacası birçok yerden saldırabilir. Keneler her zaman hastalık bulaştırmazlar ve birçok ısırık çok ciddi değildir.

Fakat daha önce bir çok kez bahsettiğimiz kenelerin sebep olduğu Kırım Kongo Kanamalı Ateş hastalığı son yıllarda oldukça korkutan bir durum olmaya başladı. Bunun yanında keneler Laym Hastalığı da bulaştırabilirler.

Kene ısırıkları

Keneler kanı emdiği yerde derinin içine doğru tutunur.

Kene deriye tutunduğunda, genellikle kanla beslenerek ve taşıdığı hastalığı aktararak derinin altına doğru ilerler. Ayrıca kene ısırığı alerjik bir reaksiyonu da tetikleyebilir. Kenenin sizi ısırdığı durumda onu uygun bir şekilde çıkarmak çok önemlidir. Kene ısırığından korunmak için dış mekanlarda kollarınızı, bacaklarınızı ve kafanızı kapalı bir şekilde tutarak koruyun.

Kene ısırığına karşı üretilen spreyleri kullanabilirsiniz. Yeşillik, çimenli ve ağaçlık alanlarda zaman geçirdikten sonra kene ısırığı olup olmadığını kontrol edin.

Keneler “bull’s eye” rahatsızlığına(daire şeklinde deri kızarıklığı) sebep olabilen Laym hastalığını oluşturabilir.

Bu keneler genellikle deriye tutunduklarından en az 36 saat sonra bu hastalığı bulaştırırlar. Enfeksiyonun ilk işareti dairesel deri kızarıklarıdır. İlk belirtiler ateş, baş ağrısı ve yorgunluğu da içerebilir. Tedavi edilmeyen Laym hastalığı kaslar, eklemler, kalp ve sinir sistemi gibi vücudun diğer bölümlerine yayılabilir. Laym hastalığının birçok türü antibiyotiklerle başarılı bir şekilde tedavi edilebilir.

l59boxla31vppx7zphyn.jpg


KARADUL ÖRÜMCEKLER VE ZARARLARI

Karadul Örümcekler: Zehirlidir!

Odun yığınları ve ağaç kökleri zehirli dişi karadulların saklandığı yerlerdir. Bunlar, uzun bacaklı, parlak siyah renkte ve alt kısımlarında tipik, turuncu, kırmızı ya da sarı renkte “kum saati” şekli olan örümceklerdir. Çoğu yaklaşık 5cm genişliğindedir fakat bazıları daha küçüktür.

Küçük kırmızı sivri diş izleri karadul örümceği ısırığını gösterir. Dişi karadul alt kısmında parlak renkli bir “kum saati” şekline sahiptir.

Karadul Örümceği Isırıkları

Karadul örümceği ısırığı kol ve bacaklarda keskin ve sızlamayla birlikte olan bir ağrıya neden olur, fakat bu ağrısız da olabilir. Isırığın olduğu bölgedeki bir ya da iki tane kırmızı sivri diş izine, kızarıklığa, hassasiyete ve şişliğe bakın. Bunları ciddi kas krampları, mide bulantısı, kusma, nöbet ve kan basıncında artma izleyebilir. Böyle bir durumda hemen bir sağlık merkezine başvurun. Panzehir ilaçları da mevcuttur. Eğer mümkünse daha kolay ve doğru bir tanımlama için örümceği de yanınızda götürün.

Kahverengi keşiş örümceğinin vücudunun bacakların bağlandığı üst kısmı bir keman şeklindedir.

2.20090523203118..jpg
3.20090523203158..jpg


KAHVERENGİ KEŞİŞ ÖRÜMCEĞİ VE ZARARLARI

Kahverengi keşiş örümceği ölümcül olabilir.

Çatıda, tavan arasında ve dolaplarda saklanan bu örümcek türü özellikle Orta Batıda ve orta ülkelerin güneyinde bulunmaktadır. Vücudunun renginden daha koyu bacaklara sahip olan bu örümcekler sarıdan koyu kahverengiye kadar olabilmektedir. Salgıladıkları sıvı aşırı derecede zehirlidir ve ısırıkları çok ciddi yaralara ve enfeksiyonlara yol açabilir. Ama ısırdığını hissetmeyebilirsiniz.

Kahverengi keşiş örümceğinin ısırığı aşağıda görüldüğü gibi doku ölümüne neden olabilir.

Kahverengi Keşiş Örümceği Isırığı

Kahverengi keşiş örümceği ısırdığında, genellikle acı olmaz. Daha sonra deri kızarır, beyaza döner, kırmızı dairesel şekillerde su toplar ve ağrımaya ya da acımaya başlar.

Bu ısırık ölümcül olabilir. Böyle bir durumda hemen bir sağlık merkezine başvurun. Eğer mümkünse daha kolay ve doğru bir tanımlama için örümceği de yanınızda götürün.

4.20090523203253..jpg
5.20090523203319..jpg


BİT VE BİTİN ZARARLARI

Bit: Kaşınmaya sebep olur!

Bit grimsi beyazlıkta olan ve susam tohumundan büyük olmayan bir böcek türüdür.

Bitler saçlarda bulunan böceklerdir. Bunlar boyunda ve kulakların arkasında saklanmayı severler. Bitlendiyseniz, bunu biti olan biriyle paylaştığınız bir şapkadan, saç fırçasından ya da başka bir aletten almış olabilirsiniz. Bitler kaşıntıya sebep olur ve kaşımak da iltihaplanmaya yol açabilir. Ciddi durumlarda saçlar dökülebilir.

Kafa derisinde kaşımaktan dolayı deri iltihaplanması olur ve bit yumurtaları saça yapışır.

Bitten kurtulma çareleri

Bitleri ve yumurtalarını(sirke olarak adlandırılır) öldürmek için eczaneden eczacının önerisiyle ya da doktor reçetesiyle alınmış losyon, krem ya da şampuan kullanabilirsiniz.

Yayılmasını engellemek için kıyafetlerinizi, yatak örtüsü, yorgan, yastıklarınızı ve fırçalarınızı yıkayın. Bütün ev halkını kontrol edin ve bit ya da sirke olan herkesi tedavi edin

6.20090523203419..jpg


PİRE VE PİRENİN ZARARLARI

Pireler: Yalnızca evcil hayvanlar için değildir.

Pireler kendilerini misafir edenlerin kanıyla beslenerek yaşayan küçük, kanatsız, atik böceklerdir. Yalnızca kedi köpek gibi hayvanları ısırmakla kalmaz insanları da ısırabilirler.

Pire ısırıkları ortasında delik bulunan kabarık ve kaşınan beneklere yol açar.

Pire ısırıkları:

Bazı insanlar pire ısırıklarına karşı çok hassastır fakat kaşıma yaraya ve iltihaplanmaya neden olabilir. En iyi çözüm evinizdeki ve evcil hayvanlarınızdaki pirelerden kurtulmaktır. Evcil hayvanlarınızı yatağınızdan uzak tutun ve halıları her gün süpürün. İstila edilmiş alanlara böcek ilacı sıkın. Evcil hayvanınızda ayda bir kez böcek ilacı kullanmayı düşünün.

7.20090523203537..jpg


ARI VE ARININ ZARARLARI

Arı, Eşek Arısı, Büyük Eşek Arısı, Yaban Arısı

Gövdesi sarı ve siyah bu yaban arısı, eşek arısı gibi birçok kez sokabilir. Bir arı soktuğunda, iğnesini kaybeder ve ölür. Fakat eşek arısı, büyük eşek arısı ya da yellow jacket adı verilen yaban arısı birden fazla kez sokabilir çünkü iğnelerini kaybetmezler. Bu iğneler alerjisi olan insanlarda ciddi reaksiyonlara yok açabilirler.

Arı, Eşek Arısı, Büyük Eşek Arısı ve Yaban Arısı Sokması

Eğer alerjiniz yoksa iğneyi kolayca çıkarın, o bölgeyi temizleyin, buz uygulayın, kaşıntı için ağız yoluyla antihistamin alın ve ağrıyı hafifletmek için de ibuprofen ya da asetaminofen alın. Eğer ciddi anafilaktik bir tepki olduysa uzanın iğneyi dikkatli bir şekilde çıkarın. Eğer varsa bir adet epinefrin kullanın.

Zehrin emilmesini azaltmak için iğnenin üstünde sargı bezi kullanın. Hemen bir sağlık merkezine başvurun.

8.20090523203706..jpg


ATEŞ KARINCALARI VE ZARARLARI

Ateş Karıncaları

Ateş karıncaları daha çok normal karıncalara benzerler ve genellikle güneydoğu ülkelerinde bulunurlar. Açık alanlara çok büyük tepecikler oluştururlar ve rahatsız edildiklerinde kızarlar. Saldırı sırasında, Ateş karınca çenesiyle deriye tutunur ve daha sonra karnında bulunan iğnesiyle sokar. Birçok zaman zehrini de salgılar.

Unutmayın! Acısız ateş karınca ısırıkları çabukça iltihapla kaplanır.

Ateş karınca Isırıkları:

Ateş karıncası sokmaları yanan ve kaşınan kovana benzer kırmızı yaralara neden olur. Acısız iltihap kaplı yaralar da oluşabilir. Soğuk sargılar, ağrı kesiciler ve antihistaminler verdiği rahatsızlığı hafifletmeye yardımcı olabilir.

Sokmaların büyük bir kısmı zehirli ya da hayatı tehdit eden ciddi alerjik reaksiyonlara yok açabilir. Böyle bir durumda acilen bir doktora başvurun.

9.20090523203813..jpg
10.20090523203837..jpg


İNSAN PİRESİ VE ZARARLARI

İnsan piresi(chigger): Kaşıntıya sebep olur.

İnsan piresi(chigger) genellikle mikroskop olmadan görünemeyen böceklerdir.

İnsan piresi çimenlerin ve yabani otların arasında görülen küçük böcekçiklerdir. Pençeleriyle deriye tutunur ve cilt hücreleriyle beslenirler. Isırıklar acısız olur fakat yaralar kaşıntılıdır.

Kaşıntılı kırmızı izler insan piresinin ısırması sonucu oluşur.
İnsan Piresi Isırığı

Deriye tutunduktan birçok gün sonra insan pireleri kaşıntılı kırmızı lekeler bırakarak dökülür. Reçetesiz ilaçlar da kaşıntıyı geçirmeye yardımcı olabilir. Eğer derinizde iltihaplanma ya da bu izlerin yayıldığını görürseniz doktorunuza başvurun.

Uyuz(Scabies) cildinizde oyuklar açan küçük böceklerdir.

11.20090523203935..jpg
12.20090523204005..jpg


GİZLİ HAŞERELER VE ZARARLARI

Gizli Haşereler

Uyuz(Scabies) cildinizde oyuklar açan küçük böceklerdir.

Uyuz böcekleri derinize girdiğinde büyük bir cilt problemine neden olabilir. Böcekler enfeksiyonlu insandan cilt temasıyla ya da aynı havluyu, yatak örtülerini ya da diğer nesneleri kullanarak bulaşabilir.

Birkaç hafta sonra da kaşıntılar ve cilt acıları oluşabilir.
Uyuzu tedavi etmek

Aşırı kaşıntı ve cilt acıları böceklerin cilde girmesinden sonra birkaç haftaya kadar açığa çıkmaz. Kaşıntı çok şiddetlidir ve genellikle geceleri daha da şiddetlenir.

Parmakların, bileğin, dirseklerin, cinsel organların ve kalçaların etraflarında ve dokularında kızarıklık görünür. Uyuzdan kurtulmak için reçeteli losyon ya da ilaç kullanmanız gerekir. Bütün kıyafetleri, havluları ve yatak eşyalarını çok sıcak suda yıkamalısınız.

13.20090523204102..jpg
14.20090523204142..jpg


TAHTAKURUSU VE ZARARLARI

Tahtakurusu

Tahtakurusu çok küçüktür ve çoğu zaman ancak mikroskop yardımıyla görülebilir.

Tahtakurularının ismi bir hikaye anlatır ve bu küçük böcekler yataklarda saklanır. Bunlar genellikle otellerde, barınaklarda ve apartmanlarda bulunur ve evinize bir bavul, evcil bir hayvan ya da bir kutuyla gelebilir.

Tahtakurusu ısırıkları genelde tedavi gerektirmez.

Tahtakurusu ısırıkları

Tahtakurusu deride ve genellikle de kol ve omuzlarda kırmızı, kaşıntılı ısırıklar bırakır.

Sağlık tehlikesinden çok rahatsızlık veren bir şey olan bu yaraları kaşıyarak enfeksiyon kapılabilir.

Eğer alerjik bir deri reaksiyonunuz varsa kortekosteroid içeren krem kullanın ve ağız yoluyla antihistamin alın.

Böyle durumlarda doktorunuza başvurun.

15.20090523204234..jpg
16.20090523204316..jpg


KEDİ GÜVESİ TIRTILI VE ZARARLARI

Kedi güvesi Tırtılı: Sıcakların iğneli böceği

Bilinen en zehirli tırtılllardan olan kedi güvesi tırtılı, karaağaç, meşe ve çınar gibi ağaçlarda beslendiği sıcak Güney ülkelerinde bulunur. Zehir ise saçlarının arasındaki iğnelerde gizlidir.

Kedi güvesi tırtılıyla temas etmenin kanıtını sol tarafta görebilirsiniz.

Kedi güvesi tırtılı sokmaları

Kedi güvesi tırtılı soktuğunda dalgalar halinde şiddetli bir ağrı, kızarıklık, ateş, kusma ve kas krampları oluşabilir. Kopuk iğneleri seloteyp kullanarak çıkarın ve doktorunuzu arayın.

17.20090523204422..jpg


AKREPLER VE ZARARLARI

Akrepler: Ölümcüldür!

Bütün akrepler zehirli değildir fakat zehirli olanları ölümcüldür. Akrepler genellikle sıcak iklimlerde bulunur.

Akrep sokmasının belirtileri acı, şişme, kaşıntı, kusma, artan terleme ve görme problemleridir.

Hemen bir sağlık merkezine başvurmanız gerekir. Unutmayın, akreplerinin zehri hafife alınmayacak kadar tehlikelidir.

18.20090523204535..jpg


AT SİNEKLERİ VE ZARARLARI

At sinekleri: Acı verir.

Bu ısıran sinekler bataklıklarda, ormanlarda ve diğer nemli bölgelerde yaşarlar.

İltihaplanmayı önlemek için acıyan ısırık bölgesini alkolle temizleyin. At sinekleri karasineklerden daha büyüktür ve kanatlarında desen vardır.

At sinekleri Tularemi adı verilen ve medikal bir dikkat gerektiren iltihaplı bakteri hastalığını bulaştırır.

Bazı böcek spreyleri ve korumalı kıyafetler at sineğinden korunmaya yardımcı olabilir.

19.20090523204630..jpg


SİVRİSİNEKLER VE ZARARLARI

Sivrisinekler Batı Nil virüsü ve Dang hastalığı gibi hastalıkları taşırlar.

Sivrisinekler: Rahatsız etmekten çok daha ötedir.

Sivrisinekler sadece sinir bozucu değildir. Isırılan bölgeyi kaşımak deri iltihaplanmasına neden olabilir.

Ülkemizde de sık görülen sivrisinekler ayrıca, Batı Nil hastalığını, Dang virüsünü ve diğer hastalıkları bulaştırabilirler.

Kendinizi sivrisineklerden korumak için böcek kovucu uygulayın ve dışarıya çıkarken korunmaluı kıyafetler giyin. Pencere teli kullanın ve bahçenizde ya da evinizin yanında bulunan su birikintisinden kurtulun.

20.20090523204726..jpg


KALORİFER BÖCEKLERİ VE ZARARLARI

Kalorifer Böceği: Çirkin belalar

Bunlar yalnızca çirkin ve sizi gecenin bir yarısı mutfağa kalktığınızda rahatsı eden yaratıklar değildir.

Salmonella gibi hastalıkları taşır. Öldüklerinde cesetleri alerjik reaksiyonları ve astımı tetikler.

Eğer ılık iklimli bir yerde yaşıyorsanız kalorifer böceklerinden kurtulmak zor olabilir.

Böcek ilaçları, mutfağı temiz tutmak, duvarlardaki ve tabandaki delikleri ve boşlukları tamir etmek bu böceklerden korunmaya yardımcı olabilir. (Realage)

21.20090523204821..jpg


Kaynak
 

Mai Nai

Guru
Emektar
Katılım
23 Ağustos 2008
Mesajlar
21,629
Reaksiyon puanı
148
Puanları
63
Örümcekler hariç diğerlerini görünce tek hamlede tost yapıyorum.Bizdeki örümcekler zararsız kendi halinde takılan türlerden:)
Daha geçen gün akrep öldürdüm:D
Birde şu ateş karıncalarının ısırığını merak ediyorum.Onca karınca ısırdı beni bi o zavallılar kaldı beni ısırmadık:D
 

ExCeLLeNT

Dekan
Katılım
20 Şubat 2009
Mesajlar
5,775
Reaksiyon puanı
16
Puanları
38
Valla örümceklerden, böceklerden vs hepsinden korkuyorum ya kardeş birde böceğide yanınızda götürün diyorsunuz küçük örümceği tutmaya korkuyorum hani şu tuvaletlerde ip gibi olan zararsız örümceği tutmaya korkuyorum birde evden hamamböceği kara fatma çıkıyor ama bilgiler iyi oldu sağol kardeş.
 

berckai

Profesör
Katılım
17 Mayıs 2008
Mesajlar
2,394
Reaksiyon puanı
9
Puanları
0
KALORİFER BÖCEKLERİ VE ZARARLARI

Kalorifer Böceği: Çirkin belalar

Bunlar yalnızca çirkin ve sizi gecenin bir yarısı mutfağa kalktığınızda rahatsı eden yaratıklar değildir.

Salmonella gibi hastalıkları taşır. Öldüklerinde cesetleri alerjik reaksiyonları ve astımı tetikler.

Eğer ılık iklimli bir yerde yaşıyorsanız kalorifer böceklerinden kurtulmak zor olabilir.

Böcek ilaçları, mutfağı temiz tutmak, duvarlardaki ve tabandaki delikleri ve boşlukları tamir etmek bu böceklerden korunmaya yardımcı olabilir. (Realage)

21.20090523204821..jpg


bu haşereden malesef kurtulamıyoruz ilaçlasak da

hele bi de o anteni yok mu titretiyor titretişimlerle çevresini algılıyor fil hortumu gibi upuzun gel beniş öldür diyor illa
 

GİGABYTE2

Asistan
Katılım
9 Mayıs 2009
Mesajlar
246
Reaksiyon puanı
0
Puanları
0
Akşam akşam içimi rahat ettin nasıl uyuyucam ben şimdi :(((((
 

sdelta

Profesör
Katılım
23 Nisan 2008
Mesajlar
4,198
Reaksiyon puanı
117
Puanları
63
Iyy miğdem kalktı, bakamadım hepsine :D
 

yaseta

Profesör
Katılım
20 Şubat 2006
Mesajlar
2,842
Reaksiyon puanı
63
Puanları
48
ılgıler yeterınce faydalı. ama gozum korkmadı da degıl yanı
 

zeroaxa

Profesör
Katılım
1 Nisan 2009
Mesajlar
1,644
Reaksiyon puanı
6
Puanları
38
bu kadar küçük ve bu kadar korkutucu başka ne olabilir
 

muratx

SDN Okuru
Katılım
21 Mayıs 2009
Mesajlar
4
Reaksiyon puanı
0
Puanları
0
selam kardeş bizim evde de örümcekler kendi halinde iyi çocuklar.Ama bu kene nasıl bir kene şekli ne zehirlişsini fotosu var mı
 

desende_asi

Doçent
Katılım
15 Nisan 2009
Mesajlar
624
Reaksiyon puanı
7
Puanları
18
AKREPLER VE ZARARLARI

Akrepler: Ölümcüldür!

Bütün akrepler zehirli değildir fakat zehirli olanları ölümcüldür. Akrepler genellikle sıcak iklimlerde bulunur.

Akrep sokmasının belirtileri acı, şişme, kaşıntı, kusma, artan terleme ve görme problemleridir.

Hemen bir sağlık merkezine başvurmanız gerekir. Unutmayın, akreplerinin zehri hafife alınmayacak kadar tehlikelidir.

18.20090523204535..jpg

http://www.internethaber.com/news_detail.php?id=193327&page=1

Arkadaşlar aklınızda bulunsun... Allah göstermesin akrep falan sokarsa, sağlık merkezine gidecek zamanınız pek olmayabilir zehirlilik durumuna bağlı... Fakat akrepin zehiri de panzehiri de kendisidir... Sokan akrebi hemen ezip içinden çıkan beyaz renkli sıvı ısmını soktuğu yere koyarsanız zehirden kurtulursunuz... Ve bir diğer yol da, amonyak varsa akrebin soktuğu yere amonyak basabilirsiniz...
 

Son mesajlar

Üst