Digitürk dizi ve film sektörüne girecek

Darknes$

Rektör
Emektar


Digitürk
, 1.3 milyar dolara Katarlı BeIN Sports’a satıldı, ama para henüz yatmadı. Çünkü, 60 günlük itiraz süresinin bitmesini bekliyor Katarlı grup. Bu sürede mahkemeye başvurup itiraz eden olmazsa şirket 3 Ağustos’ta parayı yatırıp, Digitürk’ün tek sahibi olacak.

3.5 milyon abonesi olan Digitürk, üç yıldır yatırım yapılmayan bir platformdu. Digitürk’ün Yönetim Kurulu Murahhas Üyesi ve İcra Kurulu Başkanı Ümit Önal, digital platformun yeni patronajla birlikte yapacağı ilk işin, müşteri memnuniyeti olacağını söyledi. Önal, Digitürk’ün orta vadede yapacaklarını ise şöyle sıraladı:

“Spor dışı içeriğimizi daha da geliştireceğiz. Hedeflerimiz arasında ortaklaşa yapımlarda dizi ve film sektörüne girmek, bunun için Digitürk’te kanal ya da kanallar açmak var. Game Of Thrones gibi birçok dizinin Amerika’yla aynı anda Digitürk’te yayınlanması için gerekli anlaşmalarımızı yaptık.”

‘İhale için çok istekliyiz’
Digitürk’ün önündeki en büyük sınav, Süper Lig maçlarının yayın hakkı ihalesi olacak. 2016-2017 futbol sezonunun yayın hakkını da elinde bulunduran Lig TV, kasımdaki ihalenin en heveslisi. Önal, “Şimdiye kadar Türk futboluna 4 milyar dolar kaynak aktaran bir platform olarak ihale için en hazırlıklı, istekli, arzulu ve en konsantre grubuz” dedi.
Kasım’da yapılacak ihalenin başka talipleri, hatta “TV haklarıyla internet ve mobil hakları ayrı ayrı ihale edilsin” diyeni bile var.

Cine 5 ve Teleon’dan biliyoruz, maçların yayın hakkını alıp zarar etmeyen platform yok. Digitürk karda, ama Lig TV, az da olsa zararda. RTÜK’ün maç yayını sırasında hareketli bant reklamına getirdiği yasağın bu zarara etkisi büyük. Önal, o yasağın Lig TV’ye faturasının yüzde 30 gelir kaybı olduğunu söyledi.
 
Üst