Didim yanıyor!sıcak haber Didimde büyük yangın

Bu konuyu okuyanlar

ashabulyemin

Müdavim
Reaksiyon puanı
20
Didim yanıyor!
Aydın'ın Didim ilçesinde makilik alanda başlayan yerleşim alanlarına sıçrayan yangını kontrol altına alma çabaları devam ediyor. Araçlar ve otobüslerle tahliye işlemlerinin tamamlanmasının ardından 2 villaya sıçrayan yangın diğer konutları da tehdit ediyor.

Videoyu İzlemek İçin Tıklayınız
Bugün öğle saatlerinde Didim ile Akbük Beldesi arasında bulunan makilik alanda henüz belirlenemeyen bir nedenle yangın çıktı. Rüzgarında etkisiyle, bölgede hızla yayılan yangın bölgede bulunan Konya Kültür Sitesi ve Zonguldaklılar Sitesi'ni tehdit etmeye başladı.

Bölgedeki tehlikenin artması nedeniyle yaz aylarında her iki sitede yaşayan 230 tatilci kendi araçları ve Didim Belediyesi tarafından temin edilen otobüslerle Didim İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin anonsları ve kontrolü altına tahliye edildi. Tahliye işlemlerinin tamamlanmasından kısa bir süre sonra makilik alanda başlayan yangın konutlara sıçradı. Ormanlık alana en yakın olan 2 yazlık villada başlayan yangın, bölgedeki diğer konutları da tehdit etmeye başlayınca söndürme çalışmalarına bu bölgede ağırlık verildi.

Bölgede korku ve paniğe nenden olan yangının ardından bölgeye gelen yetkilileri yangın söndürme çalışmalarını yerinde izledi. Aydın Orman İşletme Müdürlüğü'ne ait arazözler ile Didim Belediyesi, çevre ilçe ve beldelerden gelen itfaiye ekiplerinin müdahale ettiği yangını kontrol altına alma çalışmaları devam ediyor.

Makilik alanda başlayarak konutlara sıçrayan yangında evlerinin gözleri önünde yandığını gören tatilciler, söndürme çalışmalarını korku dolu bakışlarla izledi. Yangının devam ettiği bölgede bulunan bir tesiste tatillerini geçiren engelli öğrenciler de, yangın nedeniyle büyük bir panik yaşadı. Alevlerin yerleşim alanına yayılması ve söndürme çalışmalarını izleyen engelli çocuklar, gözyaşlarına hakim olmadı.

KONTROL ALTINA ALINDI

Didim'de makilik alanda başlayan yerleşim alanlarına sıçrayan yangın kontrol altına alındı. Didim-Akbük yolu üzerinde bulunan Konya Kültür Sitesi ile Zonguldaklılar Sitesi çevresinde çıkan makilik yangının da söndürme çalışmaları sürüyor. Yangın söndürme çalışmalarına başta Didim Belediyesi olmak üzere çevre ilçe ve beldelerden toplam 10 İtfaiye aracı, Orman İşletme Müdürlüğüne ait 10 arasöz, 5 kepçe ile karadan müdahale edilirken havadan ise 2 yangın uçağı ve 2 helikopter ile müdahale edildi.

Sitedekilerin tamamının tahliye edildiği öğrenilirken, Didim Kaymakamı Ali Katırcı ve Didim Belediye Başkanı Mümin Kamacı yangın söndürme çalışmalarını yerinde inceledi. Site sakinleri ise söndürme çalışmalarını korkulu gözlerle izlerken, yakınlarıyla telefon görüşmesi yaptıkları görüldü.
Didim Kaymakamı Ali Katırcı yangınla ilgili olarak gazetecilere yaptığı açıklamada ““Herhangi can kaybı yok, sitedekiler tahliye edildi. Havadan ve karadan müdahale edildi. Durum kontrol altına alındı. Buraya gerekli takviye yapıldı. Valiliğimizle görüştük, her konuda destek sağladılar. Şu an durum kontrolümüz altında. Aynı saatler de Akyeniköy beldemize bağlı Rüzgar güllerinin bulunduğu alanda da küçük çaplı yangın vardı; bu yangına da müdahale edildi ve kontrol altına alındı. Şu an yangın kontrolümüz altında. “ifadelerine yer verdi.

Yaklaşık 5 saat süren çalışmalar sonucu kontrol altına alınan yangında yaklaşık 120 dekar makilik alanla irlikte 2 ayrı yazlık villanın çatı kısımları zarar gördü. Yangın söndürme çalışmaları havadan ve karadan sürdürülüyor.
http://www.iha.com.tr/haber/detay.aspx?nid=181443&cid=11