Devlet Tiyatroları 1 Ekim'de ‘perde’ diyecek

mazruf

Guru
Onursal Üye
Yeni tiyatro sezonuna ilk turda 28 yeni oyun ile hazırlanan Devlet Tiyatroları, 1 Ekim'den itibaren sanatseverlerin karşısına çıkmaya hazırlanıyor.Oyun programı için tıklayınız...


Çağdaş tiyatronun kurucularından Henrik Ibsen'in 'Hedda Gabler'inden, Türk edebiyatının usta kalemi Orhan Kemal'in 'Murtazası'na, Türk tiyatrosunun öncülerinden Musahipzade Celal'in 'Macun Hokkası'ndan ünlü Fransız oyun yazarı Moliere'in 'Kibarlık Budalası' ve 'Gülünç Kibarları'na birçok eser, Devlet Tiyatroları'nın bu sezon ilk turdaki yeni oyunlarından. Perdelerin açılmasına sayılı günler kala prova çalışmalarını hızlandıran Devlet Tiyatroları sanatçıları ise yeni sezonda seyircilere yine renkli ve eğlenceli oyunlar sunacaklarını söylüyor. Sahnelerde kostümsüz ve doğal halleriyle oldukça renkli görüntüler oluşturan sanatçılar, provaların en heyecanlı döneminde oldukları görüşünde birleşiyor.

ANKARA SAHNELERİNDE 7 YENİ OYUN
Yeni sezonda, yerli ve yabancı 143 oyun sahneleyecek olan Devlet Tiyatroları, bu sezon yaklaşık 100 yerli eseri tiyatroseverlerle buluşturacak. Devlet Tiyatroları'nın ilk tur repertuvarında en fazla yeni oyun ise Ankara'da sahnelenecek. Ankara Devlet Tiyatrosu 2014-2015 tiyatro sezonuna 7 yeni oyun ile başlayacak.

'Shakespeare Zorda', 'Hedda Gabler', 'Yeşilçam', 'Alacaklılar', 'İyiyim', 'Satıcının Ölümü' ve 'Kuaförde Bir Gün" Ankara sahnelerinde seyirciyle buluşacak yeni oyunlardan. 'Yeşilçam' Küçük Tiyatro'da, 'Alacaklılar' Şinasi Sahnesi'nde, 'Shakespeare Zorda' Akünde, 'İyiyim' Stüdyo Sahne'de, 'Kuaförde Bir Gün' Altındağ Tiyatrosu'nda, 'Hedda Gabler' ve 'Satıcının Ölümü' ise Cüneyt Gökçer Sahnesi'nde seyirci karşısına çıkacak.

DÜNYANIN EN İYİ 10 ESERİNDEN 'SATICININ ÖLÜMÜ' KÜSLERİ BARIŞTIRACAK

Ankara Devlet Tiyatrosu'nun bu yıl sahneye koyacağı yeni oyunlardan, duygu yoğunluğu oldukça yüksek Artur Miller'in 'Satıcının Ölümü' isimli oyunu, Devlet Tiyatroları'nın çok güçlü sanatçılarını seyirciyle buluşturacak. Yönetmen Zafer Kayaokay'ın sahneye taşıyacağı 'Satıcının Ölümü' ,prömiyerini 21 Ekim'de yapacak. 'Satıcının Ölümü' ile birçok baba ile oğlu, anne ile kızı barıştıracaklarını ve hatta mezarlık ziyaretlerini artıracaklarını ifade eden Kayaokay, eserin dünyanın en iyi 10 oyunundan biri olduğunu söylüyor. Bir insanın başka bir insana neler yapabileceğini ve onu korkunç sonlara doğru götürmesini fantastik ögelerle sahneye taşıyan August Strindberg'in 'Alacaklılar'ı da yeni sezonda Devlet Tiyatroları'nın, duygusal olduğu kadar eğlenceli oyunlarından. Yönetmenliğini Tuncer Yığcı'nın yaptığı ve 11 Ekim'de prömiyer yapacak oyunda yer yer ilişkilerin parodisi yapılıyor. Oyunun Devlet Tiyatroları'nda ilk kez sahneleneceğine vurgu yapan Tuncer Yığcı, bu eseri sahneye taşımanın aynı zamanda İsveçli edebiyatçı Strindberg'in ölümünün 100'üncü yıl dönümünde, 2 yıl gecikmeli de olsa, yazara bir saygı duruşu niteliği taşıdığını söylüyor.

ANKARA'NIN YENİ SEZONDAKİ BİR DİĞER OYUNU 'İYİYİM'
Hüseyin Alp Tahmaz'ın yazdığı ve prömiyerini 21 Ekim'de yapacak olan 'İyiyim' oyununu Volkan Özgömeç yönetiyor. Tek kişilik bir performans ile seyirci karşısına çıkacak olan oyun, erkek egemen bir toplumda kadının maruz kaldığı psikolojik baskı ve tacizler sonucundaki bunalımını dramatik bir anlatımla sahneye taşıyacak.

Yeni sezonun en iddialı oyunlarından 'Hedda Gabler' ise asil, güzel ve ulaşılmaz bir kadının, bir tarafta babasının hayaleti, diğer tarafta toplumun yerleşik değerleri ve sıkışıp kaldığı evliliği arasında kendini var etme çabasını anlatacak. 'Hedda Gabler'i Devlet Tiyatroları Genel Müdürü ve Yönetmen Mustafa Kurt sahneye taşıyacak. Ankara'da bu sezon ilk kez perde açacak oyunlardan Uğur Saatçi'nin yazdığı 'Yeşilçam' ise son derece eğlenceli ve komik bir oyun. İstanbul'da, sinemada temizlik yaparken, bir aşk filmi çekmek üzere harekete geçen iki kafadarın hikâyesini anlatan 'Yeşilçam' Barış Erdenk'in yönetmenliğinde seyirciyi gündelik yaşamından alarak geçmişe doğru eğlenceli bir yolculuğa çıkaracak. İlham Yazar'ın yönettiği Chris Alexander ile Hille Darjes'den 'Shakespeare Zorda' ve Pervin Ünalp'in yazarak yönettiği 'Kuaförde Bir Gün' ise Ankara'nın yeni sezondaki diğer iddialı oyunlardan.

Hedda Gabler', 'Yeşilçam' ve 'Kuaförde Bir Gün' prömiyerini 7 Ekim'de yaparken, 'Shakespeare Zorda' oyununun prömiyer tarihi ise10 Ekim.

EN ÇOK YENİ OYUNUN SAHNELENECEĞİ İKİNCİ ŞEHİR İSTANBUL
Yeni sezonda, 6 yeni oyunla perde açacak olan İstanbul Devlet Tiyatroları en çok yeni oyunun sahneleneceği ikinci şehir. 'Güneş Batarken Bile Büyük', 'Geçtim Ama Tiyatrodan', 'Paşa Paşa Tiyatro ya da Ahmet Vefik Paşa', 'Sevgili Hayat', 'Muhteşem Gatsby' ve 'Kadınlarda Savaşı Yitirdi' İstanbul seyircisiyle buluşacak yeni oyunlardan.

BÖLGELERDEKİ YENİ OYUNLAR
'Kibarlık Budalası' ve 'Kurban' isimli oyunların İzmir'de prömiyerini yapacak olan Devlet Tiyatroları; Adana'da 'Macun Hokkası', Sivas'ta 'Gülünç Kibarlar', Trabzon'da 'Rulet', Van'da 'İntiharın Genel Provası', Diyarbakır'da 'Murtaza', Erzurum'da 'Deli İbrahim', Antalya'da 'Daniş Çelebi ve Sümbül', Bursa'da 'Hastalık Hastası' ile 'Kanlı Nigar', Konya'da ise 'Töre', 'Misafir' ve çocuk oyunu olan 'Pinokyo'yu seyirciyle buluşturacak.

KAYNAK
 
Üst