Soru Desteği kesilmiş linux sürümleri

Bu konuyu okuyanlar

0M42

Asistan
Reaksiyon puanı
140
Merhaba, ubuntu eski sürümler için desteğini kesmiş deniliyor bu desteğin kesilmesi tam olarak ne demek oluyor zaten açık kaynak değilmi bu sistem? Desteği kesilmiş bir sürümün kerneli güncellenebilir mi? Bireysel olarak kısmen, özellikle güvenlik olarak güncel hale getirilemez mi?

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481
Merhaba, ubuntu eski sürümler için desteğini kesmiş deniliyor bu desteğin kesilmesi tam olarak ne demek oluyor zaten açık kaynak değilmi bu sistem? Desteği kesilmiş bir sürümün kerneli güncellenebilir mi? Bireysel olarak kısmen, özellikle güvenlik olarak güncel hale getirilemez mi?
Desteğin kesilmesi Ubuntu'nun artık resmi olarak güncelleme yapmayacağı anlamına gelir.
Aynı şey Windows için de geçerlidir, 95, XP, ME, 2000 hiçbiri artık güncelleme almıyor.

kerneli istediğiniz gibi güncellersiniz onu kısıtlayan bir durum yok.

0M42

Asistan
Reaksiyon puanı
140
Windows eski sürümler için desteği kesiyor ancak bu durumda güncelleme de yapamıyorsunuz. Ama linux öyle değil farz edelim ben desteği kesilmiş bir sürüm kullanıyorum güncellemelerimi kendim yaparsam güncel sürümlerden bir farkı olur mu?

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481
Windows eski sürümler için desteği kesiyor ancak bu durumda güncelleme de yapamıyorsunuz. Ama linux öyle değil farz edelim ben desteği kesilmiş bir sürüm kullanıyorum güncellemelerimi kendim yaparsam güncel sürümlerden bir farkı olur mu?
o güncellemelerin tamamını kendiniz yaparsanız zaten sürümünüz yükselir.

Redlonmas

Spectator
Reaksiyon puanı
3,093
Linux'da güncellemeleri el ile aslında yapabilirsiniz ama zaten güncelleme yaptığınızda sürüm yukseltmis olursunuz. ya da başka bi yol olarak paketleri kaldırıp manuel olarak derleyip kurabilirsiniz, bu şekilde zaten eski paketler güncel hale gelir ama sonraki sürümler ile birebir tamamen manuel guncellemeniz sıradan bir kullanıcı olarak zor bir işlem

0M42

Asistan
Reaksiyon puanı
140
Cevabımı aldım teşekkür ederim.