Deprem vergileri nereye harcanır ?

Bu konuyu okuyanlar

ozciceky

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,743
Naci Bostancı'nın açıklamasını da ekte sunuyorum. Tabii şimdi bu açıklamanın da haklı olduğunu savunacak bir sürü forum üyesi olacaktır diye tahmin ediyorum. Bu konuda bir düzenleme söz konusu değildir demiş. Dedi ise muhakkak doğrudur ama etik olarak deprem vergisi adında topladığın vergiyi depreme harcamak zorundasın...

Ekli dosyalar

• 20201104_151603.png
    20201104_151603.png
    64.1 KB · Görüntüleme: 71

Usui Takumi

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,177
Deprem vergileriyle memur maaşlarını zar zor ödeyenlerin günümüz versiyonları deprem vergileri nereye harcanıyo diye soruyo, komedi gibi. İnsanda biraz utanma olur sayın KK. Senin 99 versiyonun bırak hizmeti o paraları maaş ödemeye kullanıyordu. Benim için hizmet odaklı harcandığı sürece ha depreme harcanmış ha sele bi önemi yok.

ozciceky

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,743
KK dediğiniz kişi o dönemde SSK genel müdürü idi. Yani siyasetin emrinde bir bürokrattı. Bir kere sizin siyasetin emrinde olan bir bürokrattan hesap sormanız çok komik. Çünkü SSK'yı o hale getiren özellikle de Süleyman Demirel'in getirdiği erken emeklilik oldu.

Deprem vergileri zaten 99 sonrasında geldi ve sonrasında ise hemen AKP geldi. Yani yazdıklarınız hem yanlış hem de kendi içinde tutarsız.

Ben maaşının %40 ını gelir vergisi olarak veren çevre çöp mtv stopak kdv ve pekçok harç ödeyen bir vatandaş olarak spesifik olarak ödediğim deprem vergisinin deprem ile ilgili önlemlere harcanmasını isterim.

Little Cat

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,458
Deprem vergisi adı altında toplanıyorsa o para oraya harcanacak. Şaka gibi İzmirdeki depreme bile halk yardım ediyor. Yanlış anlaşılma olmasın biz yardım ederiz bizim için mesele değil ancak devlet bu günler için var. Onlarda halktan yardım bekliyor

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Her deprem sonrası bıkmadı muhalefet şu muhabbetten...

Piyasada adı direk DEPREM VERGİSİ olan bir şey yok zaten. 1999 depremi sonrası Depremzedelere yardım için ve oluşan bütçe açığını kapatmak için kullanırız diye ÖTV ( Yani Özel Tüketim vergisi diye bir vergi çıkarıyorlar. ) Bu ÖTV bakıyorlar çok güzel karlı bir iş ve oradan gelen parayı sanırsam 2004 sonrası idi hazineye aktarıp hazine içinde çeşitli alanlarda kullanıyorlar.

Yani bizim SIĞ muhalefetin dönüp dolaşıp her deprem sonrası benim DEPREM VERGİM nerde vergimi verin bana dediği para gene Hazine içinde dönüyor. Sanıyorlar ki devlet bu para ile millete sıfır ev yapacak flan...

ozciceky

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,743
Ne güzel mantık sizinkisi. Deprem vergisi çıkartsın. sonra kalıcı hale getirsin. sonra o vergiyi de alsın istediği gibi harcasın.
Bu işin sonu iktisattaki Laffer Eğrisine gider. Ben size söyleyeyim.
Donunuza kadar vergi alsalar Yarabbi Şükür diyeceksiniz.
Verginin ne için konulduğudur önemli olan.

Usui Takumi

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,177
Bende biliyorum Kılıçdaroğlunun o dönem bürokrat olduğunu. Kaldı ki KKdan niye deprem vergileriyle maaş ödediniz gibi bir hesap sormadım zaten sadece o gün o vergilerle maaş ödeyenler ile Kemal Kılıçdaroğlu arasında yapı (zihniyet) olarak olarak hiç bir fark olmadığını (o mesajda versiyon ifadesi kullandım benzerliği anlatmak için) dolayısıyla böyle bir soruyu onun sormasının komik hatta samimiyetsiz olduğunu söylemeye çalıştım. Ki öyle de.

Deprem vergisi denilen verginin aslı özel iletişim vergisidir. Kanunda deprem vergisi diye bir vergi de yok zaten. Muhalefet her zamanki gibi şov peşinde. Nasıl olsa aslı astarı nedir diye hiç bakmadan inanacak bir kesim var. Sonradan başka vergiler de geliyor.
2020-11-04_22-53-30.png
99dan 2019'a kadar da yaklaşık 65 milyar tl gelir elde edilmiş o vergiden.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Ne güzel mantık sizinkisi. Deprem vergisi çıkartsın. sonra kalıcı hale getirsin. sonra o vergiyi de alsın istediği gibi harcasın.
Bu işin sonu iktisattaki Laffer Eğrisine gider. Ben size söyleyeyim.
Donunuza kadar vergi alsalar Yarabbi Şükür diyeceksiniz.
Verginin ne için konulduğudur önemli olan.
Çok alakasız konuşuyorsun. Her deprem sonrası biliyorlar neyin ne olduğu ama ALGI'yı yarat kaç kafasında muhalefet sizde hemen yiyonuz.

1. Verginin adı Spesifik olarak DEPREM VERGİSİ değil... ÖTV yani özel tüketim vergisi. Adı deprem vergisi olur o parayı onun için almışlardır harcamamışlardır bir nebze haklı olursun.

2 si Vergiyi onlar çıkarmadı. Onlar iktidara geldiğinde vardı zaten.

3. Al muhalefete on numara fırsat körlemesine muhalefet yapıp eleştireceğine ÇÖZÜM ÖNERSİN işte ben iktidar olursam bu ÖTV paralarını direk DEPREM İÇİN harcayacam desin oy kazansın...

4. Donunuza kadar alsalar yarabbi şükür demiyecez elbet ama oto b.ka konunşunca ve herşey yanlış üstüne SIĞ muhalefet yapınca ilerde doğru söyledikleride kaynıyor arada işte.

Şuan lafı geçen ÖTV en çok Sigara Alkol Araba ve Telefonda var... Muhalefet madem çok biliyor iktidar olursam ÖTV'yi almyacam desin diyebiliyorsa. Arz talep dengesi ne olur dış borç ne olur görelim...

ozciceky

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,743
Çok alakasız konuşuyorsun. Her deprem sonrası biliyorlar neyin ne olduğu ama ALGI'yı yarat kaç kafasında muhalefet sizde hemen yiyonuz.

1. Verginin adı Spesifik olarak DEPREM VERGİSİ değil... ÖTV yani özel tüketim vergisi. Adı deprem vergisi olur o parayı onun için almışlardır harcamamışlardır bir nebze haklı olursun.
deprem sonrası depreme merhem olmak ve deprem ile tedbirler alınmak amacı ile kondu
2 si Vergiyi onlar çıkarmadı. Onlar iktidara geldiğinde vardı zaten.
onlar geldiğinde verginin konulmuş olması onların vergiyi amacı dışında harcamasını gerektirmez
3. Al muhalefete on numara fırsat körlemesine muhalefet yapıp eleştireceğine ÇÖZÜM ÖNERSİN işte ben iktidar olursam bu ÖTV paralarını direk DEPREM İÇİN harcayacam desin oy kazansın...
Zaten harcanması gereken yere harcayacaklarını söylüyorlar.
4. Donunuza kadar alsalar yarabbi şükür demiyecez elbet ama oto b.ka konunşunca ve herşey yanlış üstüne SIĞ muhalefet yapınca ilerde doğru söyledikleride kaynıyor arada işte.
Elde ettiğim gelirin dolaylı vergiler ve harçlar ile %50 sinden fazlası vergiye gidiyorsa köküne kadar sorarım. İster Cumhurbaşkanı Erdoğan olur ister Kemal Kılıçdaroğlu olur. Asıl olan vatandaştır gerisi vekaleten ülkeyi yönetenlerdir. Ama istiyorsan sen sormayabilirsin. Şunu bil vergi bilinci gelişmemiş toplumlar sömürülürler.
Şuan lafı geçen ÖTV en çok Sigara Alkol Araba ve Telefonda var... Muhalefet madem çok biliyor iktidar olursam ÖTV'yi almyacam desin diyebiliyorsa. Arz talep dengesi ne olur dış borç ne olur görelim...
Sen eğer adil vergi sistemi kurmazsan bu şekilde dolaylı vergilere yönelirsin. Kasaba girdiğinde, diş doktoruna girdiğinde vergi levhalarına bakar mısın hiç ? Nasıl oluyor da matrahsız oluyorlar nasıl oluyor da 2000 TL vergi ödemiş oluyorlar. Bu sistemi düzetmezsen ötv gibi vergilere muhtaç kalırsın. Zaten bu sistemi düzeltseler ötvye bu kadar bel bağlanmaz.

Son 20 senedir de ülkeyi yöneten AKP ise bunun da hesabını tabii ki AKP'ye soracağım.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bende biliyorum Kılıçdaroğlunun o dönem bürokrat olduğunu. Kaldı ki KKdan niye deprem vergileriyle maaş ödediniz gibi bir hesap sormadım zaten sadece o gün o vergilerle maaş ödeyenler ile Kemal Kılıçdaroğlu arasında yapı (zihniyet) olarak olarak hiç bir fark olmadığını (o mesajda versiyon ifadesi kullandım benzerliği anlatmak için) dolayısıyla böyle bir soruyu onun sormasının komik hatta samimiyetsiz olduğunu söylemeye çalıştım. Ki öyle de.

Deprem vergisi denilen verginin aslı özel iletişim vergisidir. Kanunda deprem vergisi diye bir vergi de yok zaten. Muhalefet her zamanki gibi şov peşinde. Nasıl olsa aslı astarı nedir diye hiç bakmadan inanacak bir kesim var. Sonradan başka vergiler de geliyor.
Ekli dosyayı görüntüle 122716
99dan 2019'a kadar da yaklaşık 65 milyar tl gelir elde edilmiş o vergiden.

Verginin konulma amacı nedir ?

PropHeTe

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,398
Ben bir hazine bakanın dediği gibi o tarafa hiç bakmıyorum,netice itibari ile ülke olarak en değersiz zamana özellikle gönderiliyoruz,vergiler bile kurtarmıyor ülkenin içi boşaltılalı çok oldu artık ne zaman ülkeden kaçacaklar onu düşünüyorum.