Deprem profesörü uyardı

Bu konuyu okuyanlar

Darknes$

Rektör
Emektar
Katılım
13 Haziran 2008
Mesajlar
17,956
Reaksiyon puanı
337
Puanları
83
Deprem profesörü uyardı

Prof. Dr. Görür: Doğu Anadolu Fay hattı 7'den büyük deprem üretme kapasitesine sahip.

101020101323256048635_2.jpg


Elazığ’da düzenlenen 'Kerpiç Yapılar ve Deprem Gerçeği' konulu panelinde konuşan Prof.Dr. Naci Görür, Doğu Anadolu fay hattının 7'den büyük deprem üretme kapasitesine sahip olduğunu söyledi. İTÜ Maden Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Görür panelde şunları söyledi:

“Bugüne kadar büyüklüğü 5.5'ten fazla olan yani Elazığ'daki son depremi bu boyutlarda düşünürseniz ondan daha büyük olan depremlerin sayısı 18'dir. Elazığ yani Sivrice'nin kuzey doğusuna, Palu'ya doğru büyük bir deprem olduğundan hemen Sivrice'nin güneyindeki kolu da tetikleyip kırıyor. 1874 ve 1875'te büyüklüğü 7 boyutunda depremler oldu. Tabii bu boyuttaki depremlerin tekrarlanması durumunda bu yörede Elazığ kenti çok büyük darbe alır. Bundan hiç kuşkunuz olmasın.Malatya çevresi daha kritik. Malatya çevresinin de daha kritik olmasının nedeni o bölgenin; buradan sadece Doğu Anadolu Fayı değil, bu fayın kolu olan Sün ve Ovacık fayları da mevcut.

ÇOK TEHLİKELİ BİR BÖLGE

Bu iki fayın, Doğu Anadolu Fayı ile olan karmaşık ilişkisi bu bölgede daha büyük deprem üretiyor ve öyle anlaşılıyor. Malatya, Elazığ ve Maraş'ın uzun dönem yerleşim alanları olması da bu deprem kayıtlarının ortaya konulmasına neden oluyor. 1544 Kahramanmaraş depremi ki, bu çok dikkat edilmesi gereken bir depremdir. Çünkü bu tarihten sonra Kahramanmaraş bölgesinde olmuş bir büyük deprem yok. Dolayısıyla o bölge yer bilimcilerin düşüncesi ve çalışmalarına göre son derece tehlikeli bir bölge. 500 yıldan beri orada enerji birikimi var ve o enerjiyi boşaltacak büyük bir deprem olmamış."

Sivrice-Bingöl arasında uzak bir gelecekte olmayacak büyük bir depremin beklenebileceğini anlatan Prof. Dr. Naci Görür, riskli bölgeler arasında Palu-Bingöl ve Kahramanmaraş-Türkoğlu'nun gösterilebileceğini vurgularken "Buralardan gerçekten korkuyoruz ve hükümeti, yerel yetkilileri buralar hakkında sürekli uyarıyoruz. Bu nedenle bu bölgeler birinci derecede tehlikeli alanlar. Keza Malatya'nın da çok dikkat edilmesi gereken bir kent olduğunu düşünüyoruz" dedi.

http://www2.yazete.com/Deprem-profesoru-uyardi_60224.html
 

oslun

Dekan
Katılım
2 Aralık 2008
Mesajlar
7,666
Reaksiyon puanı
33
Puanları
48
ölüm bizi bulacaksa bundan kurtulamayız. deprem profesörlerinin söylediğinin tuttuğunu hiç görmedim
 

Son mesajlar

Üst