[Deneyim] Neden Orijinal Samsung Aksesuarlarına Para Harcanmamasının Yaşanmış Örneği

Bu konuyu okuyanlar

Airbus

Profesör
Reaksiyon puanı
1,002
Evet herkese merhabalar.

Bu gün sizlere yaşadığım ve aşırı olumsuz bir deneyimi aktarmak istiyorum.

Malumunuzdur. Orijinal cihaz aksesuarları (şarj cihazı, kablolar vb.) 2 yıl garantili oluyor. Sizlere Samsung Garantili almış olduğum aksesuara dair garanti sürecini ve Samsung gibi bir firmanın kanun/hukuk tanımazlığını aktarmak istiyorum.

Almış olduğum aksesuarı samsung ile iletişime geçerek SamsungWA üzerinden verdikleri kod ile gönderdim. Ellerinde aynı ürün olmadığından bana faturamdaki tutar kadar bir hediye çeki verdiler sadece Data kablosu alımında geçerli bir koddu. Para iadesi istedim fakat yapmadılar. Ben de beklemeye başladım (bütün bu süreç şubat ayında başladı) 2 ay 3 ay derken samsungun sanal mağzasına bu ürün eklenmedi ve ortaya mağduriyet çıktı. Konuyu Tüketici hakem heyetine taşıdım. Pandemi vb. den dolayı 4-5 ay gibi bir sürede sonuçlandı Temmuzda karar bana ürünün yenisinin verilmesi şeklinde sonuçlandı.

Kararı Samsung'a ilettim. Ağustos ayının başlarıydı. Kararın bir kopyasını aldılar vs. 2 ay geçti hala sorduğumda ilgileniyoruz itiraz edebiliriz vs. saçma cevaplar verip geçitridiler ve bu gün olmasına rağmen 70₺'lik bir ürünü vermeleri yönünde karar olmasına rağmen teslim etmediler. Yasal itiraz süreleri olan 15 gün de dolmuş bulunmakta.

Sözün özü, garantili olsun, bozulursa muhattap bulayım diye orijinal olarak aldığınız data kablosu vb. de aslında böyle muhattap bulamayabilirsiniz. Bu şirket cidden kanun/hak- hukuk tanımaz bir hale gelmiş.

Şimdi diyeceksiniz ki dosyayı icraya neden koymadın, onu da yaptım. Kararda ürün değişimi uygulanması söylendiğinden icra masraflarını geri alamama durumum söz konusu ve yaklaşık 120₺ gibi bir ücreti varmış. Kısacası haklı da olsanız icraya gittiğinizde önünüze bu tip ek engeller çıkıyor. Kanuna göre takip masraflarını borçlu öder fakat geri alma kısmında biraz daha uğraşılması gerekiyor.

Bu bana bir ders oldu. Bundan böyle gider TTech gibi daha uygun markalara yönelirim. Samsung'un da ne telefonunu ne de beyaz eşyasını daha evime sokmam. Bu tip kanun tanımaz firmalara karşı koymadıkça istedikleri gibi at koşturur oldular.

Deneyimimi başka forumlarda da paylaşmıştım. Sizlerle de paylaşayım dedim. Sağlıcakla kalın.