Demogoloji mi yapmış oluyorum/olunuyor?

Bu konuyu okuyanlar

Bedirhan Yılmaz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Merhaba benim yetersiz bilgim için affedin ama bir sorum var. İnternet üzerinden bir şahıs kendisinden yaşça küçük başka bir şahısa sözde " velet " kelimesini yaş ayrımcılığı maksadıyla kullandı. benim veya başka bir kişinin, "Bu yaptığın yanlış bir şey" vb. bir tabirle uyarması demogoloji mi oluyor?

Dora

Dekan
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
9,728
"bir kimsenin ya da topluluğun duygularını kamçılayarak, okşayarak, ona ya da onlara gerçek dışı şeyler söyleyerek onu ya da onları kendine çekmeye çalışma."

Doğru sözcük demagoji olarak geçer. Karşındakinden bir şey istiyorsun ve onu elde etmek için duygu sömürüsü yaparak karşı tarafın gardını indiriyor ve lehine karar vermesini sağlıyorsun. Bu demagojidir.

Bedirhan Yılmaz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
"bir kimsenin ya da topluluğun duygularını kamçılayarak, okşayarak, ona ya da onlara gerçek dışı şeyler söyleyerek onu ya da onları kendine çekmeye çalışma."

Doğru sözcük demagoji olarak geçer. Karşındakinden bir şey istiyorsun ve onu elde etmek için duygu sömürüsü yaparak karşı tarafın gardını indiriyor ve lehine karar vermesini sağlıyorsun. Bu demagojidir.

Peki bu demagoloji iyi bir şey mi? yoksa kötü mü?

Craigdiizzeer

Doçent
Reaksiyon puanı
959
Yanlış gördüğün bir duruma yanlışsın diyebilmen fikir özgürlüğüne giriyor. Yaptığın şey doğru