Demirören: 3 Temmuz'dan daha tehlikeli süreç geliyor

Bu konuyu okuyanlar

mazruf

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
1,116
Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Demirören, '3 Temmuz sürecinden daha tehlikeli bir süreç kulüplerimizi bekliyor. Vergi borcu, çalışan borcu olan kulüplere cezalar vereceğiz. Çarşamba günü UEFA lisansı için son kararları verecek. 3 kulübümüz bu lisans için tehlikede' dedi.

demiroren-3-kulup-tehlikede-727716-664x354.jpg

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören, Lig TV'de katıldığı Pazartesi Gecesi Futbolu adlı programda gündeme ilişkin merak edilen soruları yanıtladı.

Demirören'in açıklamalarından satırbaşları şöyle:

YENİ TESİSLER

"Riva'daki tesislerimize her gün yeni eklemeler yaparak geliştirmeye devam ediyoruz. Bu tesisimiz fazla önemsenmiyor. Ama dünya sıralamasında ilk üçe girecek bir tesis yapıyoruz. Platini Eylül veya Ekim ayında burayı ziyarete gelecek. Sadece bu tesis için Türkiye'ye gelecek. Toplamda 9-10 futbol sahası daha yapacağız. 100 yataklı otel ve konferans salonu da yapacağız. Riva tamamen bir futbol vadisi olacak."

ALT LİGLERE TESİS YARDIMLARI

"Fatih Terim futbolun tüm paydaşlarını bir araya getirerek futbolumuzun sorunlarını ve bölgesel sorunları öğreniyor. İkinci ve üçüncü liglere tesis yardımları yapacağız. Süper Lig ekiplerine artık tesis yardımı yapmayacağız. Haziran ayından itibaren yedi ilimizde tesis yapımına başlıyoruz."

FUTBOL FEDERASYONU BAŞKANLIĞI SEÇİMLERİ

"Benim başkan adaylığımı açıklamama gerek yok. Zaten başkanım. Yapacak daha çok şeyimiz var. Seçimler Haziran ayı sonuna denk gelecektir. Benim tüm kulüplerle diyaloğum iyi. Eğer başka bir aday çıkan olursa onu da bazı kulüpler destekleyebilir. Seçim sandıkta olur ama ben kendime güveniyorum. 7 Haziran'daki genel seçimler bizi etkilemez. Futbolda siyasetin futbola karıştığı söyleniyor. Ama çok büyük desteklerini görüyoruz."

MİLLİ TAKIM DEĞERLENDİRMESİ

"Milli Takım'ın başarısı veya başarısızlığı benim değil. Kulüplerde başkanların takım kurma oranı yüzde 40'tır. Ama federasyon başkanının milli takım seçilmesinde katkısı sıfırdır. Bizim tek amacımız arada bir turnuvaya katılan bir takım değil her turnuvaya katılan kalıcı bir takım yaratmak istiyoruz."

E-BİLET KONUSU

"Liverpool'un Chelsea'yi alkışlamasını biz de göreceğimizi düşünüyorum. Kulüpler Birliği Başkanı Göksel Gümüşdağ çok olumlu mesajlar veriyor. Bugün futbol sponsor kaybetmeye başladı. Kavga gürültü kötü tezahürat istemiyorlar. Hep beraber bu marka değerini arttırmaya çalışmalıyız. E-Bilet sayesinde kötü tezahürat yüzde 90 azaldı. Futboldaki kötü azınlık iyi çoğunluğu bozuyor. E-Bilet bunda çok faydalı oldu. İyiler artıyor. E-Bilet ile beraber bilet rantçılığı bitti. Futbol sahalarına siyaseti sokmak isteyen bir taraftar kesimi vardı. Onlar gitti. Ayrıca yaşadığımız kavga gürültü ortamı ile taraftarlar sahadan uzaklaştı. Ama E-Bilet ile beraber aile kültürü artmaya başladı. Taraftarlar kavga değil heyecan istiyor. Yavaş yavaş ilgileri artacaktır."

YÖNETİM DEĞİŞECEK

"Yönetimimde değişiklikler olacak. Beraber zorlu ama çok güzel günler geçirdik. Bazı ayrılıklar olacak yeni arkadaşlar da aramıza katılacak. Yeni yönetimimizde yer alan isimler arasında futbolla ilgisi olan ve zamanını ayırabilecek olan kişiler olacak. Federasyon'da çalışan kişiler muhakkak takım formalarını çıkartıyorlar. Yoksa aramızda barınamazlar. Bütün kurullarımızda değişiklikler olacak. Sadece MHK Başkanı Yusuf Namoğlu görevine devam edecek."

PROFESYONEL HAKEMLİK KONUSU

"Profesyonel hakemliğe geçerek yıllardır hep konuşulan bir uygulamayı gerçeğe çevirdik. Altı hakemle Haziran ayına kadar pilot bir uygulama yaptık. Bu isimler arasında devlet memuru olan yok. İleride profesyonel hakem olmak isteyenler devlet memurluğundan ayrılmak zorunda. Profesyonel olan hakemlerimiz buraya gelip hafta boyunca antrenmanlarını burada yapacak ve seminerlere katılacak. Profesyonel hamelerimize aylık 15 bin lira sabit ücret ödüyoruz. Maç başına da iki bin lira civarında bir bedel ödüyoruz."

KULÜPLERE GELECEK YAPTIRIMLAR

"Biz kulüplere getireceğimiz kriterlerle ilgili çalışmalar yapıyoruz. Ama UEFA kurallarına göre bir başarı elde edilmeden lig yükseltmek imkansız. Ama biz kriterlere uymayan kulüpleri üçüncü ligden ikinci lige almamak için bir çalışma yürütüyoruz."

ZEMİN KONUSU

"Ekiplerimiz çim konusunda tüm statları gezdiler. Nasıl hatalar yapıldığını nasıl düzeltilebileceğini onlara gösterdik. Hakemlerimiz zeminlere rağmen maçları oynatmak zorunda. Biz burada Arsenal'in stadında kullandığı yüzde üçü suni yüzde 97'si doğal çimden sahalar yapıyoruz. Bu konuda yapıcağız testler bitince kulüplerimize bu çimleri önereceğiz."

HAKEMLER...

"Beşinci ve altıncı hakemler yeni sezonda da devam edecek. Tenisteki gibi kartal gözününü futbol sahalarına sokulması söz konusu değil. Ama MHK Başkanı kaldırılması konusunda ısrar ederse bu konuyu görüşürüz. Ben hakemleri ancak maç sabahı veya maç oynanırken öğreniyorum. Her maçtan önce hakemlerimize hakem şansı diliyorum. Hakemler şampiyonu belirlemek için hata yapmıyor. Oyun hata oyunu. Önümüzdeki üç haftayı 10 günde geçeceğiz. 27 maç her hakemi her maça vermek istiyoruz."

CÜNEYT ÇAKIR ŞAMPİYONLAR LİGİ FİNALİ Mİ YÖNETECEK?

"Cüneyt Çakır'ın Şampiyonlar Ligi finali yöneticiliğine dair resmi bir yazı almadık. Ama şansının büyük olduğunu biliyoruz. Özellikle Bayern Münih finalde olsaydı büyük olasılıkla finalde olacaktı. Çünkü bir Alman rakibi vardı."

UEFA YAPTIRIMLARI VE TÜRK KULÜPLERİ

"Son bir senedir 3 Temmuz sürecinden daha tehlikeli bir dönemin futbolumuzu tehdit ettiğini söylüyoruz. UEFA kriterleri kulüplerimizi çok zorlanıyor. Çarşamba günü UEFA lisansı alacak son kulüpler belli olacak. İnanın kulüplerimiz Avrupa'ya gidemeyecek durumlara geliyorlar. Bu sayı azalmıyor sürekli artıyor. Bakın oyuncularına maaşlarını ödeyemiyorlar ama transfer konuşuyorlar. Beşiktaş UEFA ile bir anlaşma sağladı. Trabzonspor ve Galatasaray UEFA'nın kontrolü altında. Bursaspor bir ceza aldı UEFA'nın kontrolü altında. Bu işin şakası yok ve bizim yapabileceğimiz hiçbir şey yok. Biz sadece UEFA'nın vereceği cezanın uygulayıcısı olabileceğiz."

KULÜPLERE MÜJDE: TRİBÜN KAPATMA CEZASI DA KALKIYOR

"Saha kapatma cezasından federasyonumuzun vazgeçmesi imkansız. Ama tribün kapatmayı da kaldıracağız. Olayı yapanlar ceza yiyecek. Onun yerine kulüplerin bilet satmasını sağlayacağız. Ayrıca kulüplere verilen para cezalarını da biraz aşağı çekmek istiyoruz. Biz art niyetli bir kurum değiliz."

FENERBAHÇE SALDIRISI

"Fenerbahçe'ye yapılan saldırının takibini sürdürüyoruz. Ama henüz neticelenen bir şey yok."

SADECE SON HAFTA MAÇLAR AYNI SAATTE OYNANACAK

"Kendimi bildim bileli böyle bir şampiyonluk yarışı görmedim. Burada mühim olan sağ duyunun devam etmesi. Umarım yarış son haftaya kadar devam eder. Üç takımımız şampiyonluk için yarışıyor. Üçüne de başarılar diliyorum. Ne yaparsanız yapın bir tane şampiyon çıkacak. Başarıyı tebrik etmek gerekiyor. Umarım son haftaya kadar gider. Bu heyecanı sezon sonuna kadar yaşamak istiyoruz. Maçlar sadece son hafta aynı saatte oynanacak. Biz programımızı sezon başında açıkladık. Bundan bir sapma olmayacak."

KAYNAK

li10sKing

Müdavim
Reaksiyon puanı
7
el birliğiyle futbolu bitirdik.. şimdide sıvayacağız diyor...

- küfür yüzde 90 azalmış diyor.. tabi azalır stadlara taraftar mı geliyor...
- passolig gibi saçma birşeyin siyasi kararlar nedeniyle alındığını açık açık ifade etmiş yani taraftar olayları değil gezi olaylarından sonra bazı kişilerden gelen direktifler doğrultusunda alınan kararlar.. .. bknz : Futbol sahalarına siyaseti sokmak isteyen bir taraftar kesimi vardı. Onlar gitti.
- başkanlığı sadece tesis açmak olarak algılayan... açacaklarını da Türkiye'nin birinci ligi Süper Lige Tesis Etmeyecekse ligin ne anlamı var..
- en başta ligtv ile elbirliği yapıp ligi izole ettiniz ülkede bile izlenemez hale getirdiniz.. bizde belki yurtdışında yayınlanır diye bekliyoruz....

kısacası hepsi hikaye hepsi kötü malzemeyi kapatmaya çalışan sıvama işi...