Dell'in yeni performans canavarı XPS M1730 ufukta göründü

alperveli

Profesör
Geçtiğimiz dönem alanında sektörün liderin kuruluşlarından biri olan Alienware'i satın alarak yüksek performanslı bilgisayar üretiminde çok daha iddialı olmak istediğinin sinyallerini veren Dünyanın en büyük hazır PC üreticilerinden Dell, XPS serisi ürün gamını da genişletmeye devam ediyor. Uzun süredir spekülasyonları ortalıkta dolaşan ve ne zaman çıkacağı adeta yılan hikayesine dönen Dell'in son performans canavarı XPS M1730'un 21 Eylül itibariyle pazara sunulacağı ifade ediliyor. Artık kesin gözüyle bakılan piyasaya çıkış tarihine paralel olarak merakla beklenen XPS M1730 modelinin ayrıntılarına gelin birlikte göz atalım.

Dell'in uzun süredir beklenen yeni performans canavarı XPS M1730, Intel'in dizüstü bilgisayarlar için hazırladığı iki yeni extreme serisi işlemciden X7800 modelini kullanacak. 2.6GHz'de çalışan bu işlemci 4MB seviye 2 belleğe ve 800MHz FSB'ye sahip olacak. Extreme serisi işlemcilerin sahip olduğu kendine münhasır bazı özellikleri ile overclock konusunda çok daha iddialı olacak yeni dizüstü bilgisayarlar bu noktada çok daha ilgi toplayacağa benziyor. Destek verdiği platform ve kullandığı işlemci itibariyle Intel'in dizüstü bilgisayarlara yönelik olarak hazırladığı en yeni yonga seti olan 965PM'yi kullanan XPS M1730 üzerinde 4GB DDR-2 bellek yer alacak. Bu noktada önemli bir detayı hatırlatmakta fayda var. Zira 4GB bellek kullanan yüksek performanslı bilgisayarların sayısı hızlı bir şekilde artıyor. Fakat unutulmamalıdır ki 4GB'lık bellek kapasitesini tam ve daha verimli olarak kullanabilmek için 64-bit işletim sistem kullanma zorunluluğu bulunuyor.Dell'in yeni performans canavarı XPS M1730, güçlü işlemcisinin daha güçlü ve özel grafikler ile desteklenmesi adına ekran kartı noktasında son derece iddialı donanımlar kullanmış. Zira bugün dizüstü bilgisayarlar için hazırlanan ve DirectX 10 desteği bulunana en güçlü grafik çözümü Nvidia'nın GeForce 8700M GT modeli. Her ne kadar Nvidia'nın yüksek performans segmentinde amiral gemisi olan GeForce 8800 serisinin mobil versiyonun da hazırlandığı dile getirilse bile henüz detaylar ve piyasaya çıkış tarihi hakkında net bir bilgi bulunmuyor. An itibariyle DirectX 10 destekli en güçlü grafik çözümü olan GeForce 8700M GT modelini kullanan XPS M1730, dileyen kullanıcılara SLI opsiyonu da sunmakta. Bu sayede çift ekran kartı ile performans artışı yaşanırken tabi bu durum ürünün fiyat etiketine de ciddi anlamda yansıyor (XPS serisi bilgisayar almak isteyen potansiyel kullanıcıların çok önemli bir bölümünün bütçe sorunu çekmeyeceği de düşünülebilir).

XPS M1730 modelinin depolama çözümlerine geldiğimizde detayların kapasite anlamında tam olarak netleşmiş değil. Zira şu an yaygın olarak kullanılan tipik mekanik disklerin yanı sıra katı halli flash disk (SSD) kullanımına da olanak tanıyacağı belirtilen XPS M1730'un kullanıcılara ne kadar depolama alanı sunacağı şu an için rakamlara dökülmüş değil. Bunun yanı sıra RAID desteğinin olup olmayacağı henüz netlik kazanmış değil. Optik sürücü noktasında da yeni peformans canavarı ile Dell iddiasını sürdürüyor. Zira son dönemde çıkan HD DVD destekli pek çok yeni dizüstü bilgisayarın aksine Dell, XPS M1730 üzerinde Blu Ray sürücü kullanmayı tercih etmiş. Intel'in PRO/Wireless 4965 b/g/n, 3G WWAN ve Bluetooth v2.0 + EDR adaptörlerine de sahip olacak olan dizüstü bilgisayar kablosuz ağ ve iletişim teknolojileri konusunda herhangi bir sıkıntı yaşatacak gibi görünmüyor. Ek olarak 512MB veya 1GB'lık kapasite ile Intel'in TurboMemory teknolojisini de destekleyecek olan XPS M1730 barındırdığı temel teknoloji ve donanımlar ile oyunucuların yeni gözdesi olmaya adayım dedirttirme iddiasında.17-inç WUXGA TrueLife (1920x1200) ekrana sahip olan Dell XPS M1730 dolayısıyla ağırlık konusunda iddialı değil. Zaten özellikle "ben oyunları heryerde kendi bilgisayarım ile oynarım" diyen "hardcore" oyuncular için hazırlanan Dell XPS M1730, temel özellikleri ve ağırlığı ile "Desktop Replacement" olarak ifade edilen ve performans anlamında masaüstü bilgisayarlardan geri kalmayan üstüne bir yerden başka bir yere taşınabilme (her ne kadar standart dizüstü bilgisayarlara göre zor olsa bile sonucunda mümkün) imkanı sunan segment dahilinde yer alan Dell XPS M1730, 4.9 kiloluk ağırlığı ile muhtemel fiyatının yanı sıra taşınabilirlik anlamında da açıkçası her babayiğidin harcı değil. Tasarım anlamında temel çizgileri ile selefi konumundaki XPS M1710 modeli ile paralel olan XPS 1730 kullanıcıları yine cezbedeceğe benziyor. Dell'in yeni gözdesi XPS M1730'un 21 Eylül (aslında Ağustos sonu hedeflenirken ufak bir gecikme ile lansman 21 Eylül'e ötelendi)tarihinde de pazara sunulması beklenirken fiyatı konusunda net bir bilgi bulunmuyor.


KAYNAK
 
Üst