Dell inspiron HDD yerine SDD takmak

Bu konuyu okuyanlar

feuer38

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhabalar 6 yıldır kullandığım Dell İnspiron 3000 serisi laptop um yavaşladığı için SSD alıp kendim takmak istiyorum bu konuyla ilgili bir kaç sorum olacak yanıtlarsanız sevinirim
1- HDD yi yerinden söküp SDD yi takıp mı kullanmalıyım yoksa cıkan hdd yi de cd rom yerine takıp 2.bir disk olarak kullanmak mı daha mantıklı?(Acemi olduğumu da düşünerek cd rom kısmını cıkarıp takmak beni zorlar mı?)
2-HDD yi sökmeden once windows kurulum diski olusturmam gerekiyor sanırım ,windows u tekrar kurduktan sonra orjinal olacak mı yoksa key mi girmem gerekecek ?
3-internnete 15 tl ye windows 10 keylerinin satıldıgını gördüm bunlar güvenilir midir?

Creative

Kör Cerrah
Emektar
Reaksiyon puanı
17,258
1- Kesinlikle 2. HDD olarak kullanmanızı öneririm, ben ASUS N56VZ üzerinde aynısını gerçekleştirdim. Sağlıklı olarak kullanıyorum. Sonuçta artık CD kullanımı pek fazla yok.
2- Daha önceden Windows keyiniz varsa zaten o sizin ana kartınız da mevcuttur. Kurulumu yaparken sadece mail doğrulaması yapmanız yeterli.
3- Güvenilir olduğunu söyleyen çok. Karar tamamen sizin elinizde.

Kolay gelsin.

yolgezer74

Doçent
Reaksiyon puanı
159
madem cd sürücnüz var ve bundan vazgeçtiniz
o zaman hdd yi sökmekle uğraşmanıza gerek yok. çünkü cd sürücü de satadır hdd de satadır.
3.5 inc sürücü klavuzuna aldığınız ssd yi takarsınız formatı atarsınız sonra geçici dosya taşıma gibi ssd yi korumaya yönelik işlemleri de hallettikten sonra kullanırsınız.
ha hdd yuvasına takmışsınız ha cd yuvasına fark olmaz. ama o kadareski ise sata 2 dir o anakart. ve hızın 300 mbps ile sınırlı olacağını da unutmayın

Boyga TV

Doçent
Reaksiyon puanı
275
Diğer bir seçenek olarak...
CD-ROM kalsın arada lazım olur belki derseniz, ara kablo alıp HDD'yi harici olarak da kullanabilirsiniz.