Dell Inspiron 5521 BIOS Güncelleme sorun

Bu konuyu okuyanlar

nihatofficall

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
öncelikle merhaba arkadaşlar,

dell inspiron 5521 marka laptobum var. dell kullanıcılara kolaylık olsun diye, bios güncellemesini "insyde" adlı programla yapıyor. dellin sitesinde kurulum olarak yazılan; üzerine çift tıklayınca kurulumu otomatik yapar deniyor. Sorunum şu; programa girince bios bilgilerini çekmiyor (ekran resmi aşağıdadır) dolayısıyla güncelleme başlatılamıyor. dos ekranından her yerden denememe rağmen olmadı. Bu sorunu nasıl aşabilirim?

not: ekranda çıkan uyarıda pil takılı ve piriz takılı olsun uyarısı veriyor. pil ölü durumda olduğu için programı çalıştırırken "/forceit" komutunu kullanıyorum.

Bendeki ekran;
insyde.png

Olması gereken örnek resim;
Adsız2.jpg

Dell link

güncellenmek istenilen sürüm:
Version
Version A16, A16
Release date
23 Kas 2018

mevcut sürüm:
Adsız.jpg

nihatofficall

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
güncel. yardım edebilecek kimse yokmu?

nihatofficall

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Yönetici olarak başlatıyorsunuz değil mi uygulamayı ?

evet windows ortamında hep yönetici olarak deniyorum. aşağıdaki videoda farklı farklı denediğim yöntemleri ve programın tepkisini görebilirsiniz.
Not: Konuya yazmayı unutmuşum batarya ölü durumda olduğu için denemelerimde bataryayı devredışı bıraktım.

Son düzenleme:

Smoke On the Water

Profesör
Reaksiyon puanı
3,910
evet windows ortamında hep yönetici olarak deniyorum. aşağıdaki videoda farklı farklı denediğim yöntemleri ve programın tepkisini görebilirsiniz.
Not: Konuya yazmayı unutmuşum batarya ölü durumda olduğu için denemelerimde bataryayı devredışı bıraktım.
Batarya olmadan yapılmıyor (bende devre dışı bıraktığımda olmuyordu ve onun için gidip bataya almıştım) ve Windows üzerinden güncellemeni önermem (ben öyle Dell İnspiron n5110'un Bios çipini diğer tarafa gönderdim)(Dell Precision Tower 3620'nin bios güncellemerini USB'ye atıp BIOS üzerinden yapıyorum ben)

nihatofficall

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Batarya olmadan yapılmıyor (bende devre dışı bıraktığımda olmuyordu ve onun için gidip bataya almıştım) ve Windows üzerinden güncellemeni önermem (ben öyle Dell İnspiron n5110'un Bios çipini diğer tarafa gönderdim)(Dell Precision Tower 3620'nin bios güncellemerini USB'ye atıp BIOS üzerinden yapıyorum ben)

bataryasız güncelleniyor sonuna "/forceit" komutu ekleyerek. videonun sonunda flashla dos ekranından denediğim görüntüde mevcut. Bana göre sıkıntı program bios bilgilerini çekmiyor (görmüyor) bu sebeple herhangi bir işlem başlatamıyor. neden çekmediğini bulmak gerek diye düşünüyorum gerisi çorap söküğü gibi gelir. Kendi düşüncem bataryayı alınca aynı hatayı alacağım konusunda.

Smoke On the Water

Profesör
Reaksiyon puanı
3,910
bataryasız güncelleniyor sonuna "/forceit" komutu ekleyerek. videonun sonunda flashla dos ekranından denediğim görüntüde mevcut. Bana göre sıkıntı program bios bilgilerini çekmiyor (görmüyor) bu sebeple herhangi bir işlem başlatamıyor. neden çekmediğini bulmak gerek diye düşünüyorum gerisi çorap söküğü gibi gelir. Kendi düşüncem bataryayı alınca aynı hatayı alacağım konusunda.
Bilmiyorum benim bilgisayarda hiç açılmıyordu batarya hatası verip, sistemi sıfırlamayı deneyin o zaman veya USB ile BİOS'tan kurun.

nihatofficall

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bilmiyorum benim bilgisayarda hiç açılmıyordu batarya hatası verip, sistemi sıfırlamayı deneyin o zaman veya USB ile BİOS'tan kurun.

şu ana kadar yaptıklarım videodakiler haric, bios pilini yeniledim, windowsu sıfırladım. win10 kurulu şu an belki ondan olabilir diye win7 kurup deneyeceğim. indirme aşamasında şu an. oda olmazsa aklıma bir şey gelmiyor.

Smoke On the Water

Profesör
Reaksiyon puanı
3,910
şu ana kadar yaptıklarım videodakiler haric, bios pilini yeniledim, windowsu sıfırladım. win10 kurulu şu an belki ondan olabilir diye win7 kurup deneyeceğim. indirme aşamasında şu an. oda olmazsa aklıma bir şey gelmiyor.
Şunu deneyin, ben böyle kuruyorum (bir daha yemiyor Windows'tan kurmak)

nihatofficall

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Şunu deneyin, ben böyle kuruyorum (bir daha yemiyor Windows'tan kurmak)

Bu yöntemi birde video açıklamasında "test" sorunu çözme videosu eklemiş adam, bende de dos ekranında test yazısı sorunu vardı video sayesinde hallettim fakat program her iki videoda ki yöntemi denememe rağmen bios bilgilerini çekmedi.

Smoke On the Water

Profesör
Reaksiyon puanı
3,910
Bu yöntemi birde video açıklamasında "test" sorunu çözme videosu eklemiş adam, bende de dos ekranında test yazısı sorunu vardı video sayesinde hallettim fakat program her iki videoda ki yöntemi denememe rağmen bios bilgilerini çekmedi.
Bilmiyorum o zaman, bilgisayarcilar bi alet ile güncelliyorlar.

nihatofficall

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Güncellemeyi yaptım. nasıl yaptığıma gelirsek;
"/forceit" komutu 5521 ve emsali model bilgisayarda işlemiyor. Bundan dolayı mecburen batarya takıp güncellemek gerekiyor. Tanıdık bilgisayarcıdan batarya takıp windows ortamında güncellemeyi yaptı program.