Dell inspiron 3521 ekran kartı görmüyor

Bu konuyu okuyanlar

bener61

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Herkese hayırlı akşamlar benim sorunum şöyle. Dell İnspiron 3521 laptopum var yaklaşık 2 yıldır hem intel HD grafik 4000 hemde ati HD 7670M ekran kartıyla kullanıyordum fakat ATI urduk yer ekayboldu yani aygıt yoneticisnden gridigmde sadece intel hd 4000 gozukuyor veya masaustune sag tıkladıgımda ATI nin değil intelin grafik özellikleri geliyor acaba bunun nedeni nedir nasıl getircez geri ati yi ?

Seyhoo

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
Eğer aygıt yöneticisinde gözükmüyorsa, bilinmeyen aygıtlarda da gözükmüyorsa Dell'in sitesinden bios dosyasını indirip biosunu güncelle. Biosun güncelse tekrar üstüne yazdır. AMD'nin sitesinden sürücüyü güncellemeyi dene. Bu işlemler başarısız olursa Display Driver Uninstaller yazılımı ile sadece AMD'yi seçerek AMD'nin tüm kalıntılarını komple silebilir sürücüyü tekrar yüklemeyi deneyebilirsin. Bu işlemler sonuç vermezse format at yüksek ihtimalle düzelir. Formatta sonuç vermezse bios ayarından yanlışlıkla ikincil grafik işlemcini kapatmış olabilirsin ona bak mutlaka. Daha önce ekran kartın yüksek ısıya maruz kaldıysa (AMD grafik işlemcilerinin kronik sorunudur) lehim bilyelerinden biri veya birkaçı PCB boardına temas etmiyor olabilir veya grafik işlemcinin çipinde bir sorun olabilir.

bener61

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ekran_Al_nt_s.png

Aygıt yöneticisinde gözükmüyor. Biosu güncelleyemiyorum cünlü batarya bitik ama bundan öncede format attıktan sonra guncelleyemiyordum. Display Driver Uninstaller kurdum temizledim dell resmi siteden uygun driveri bulup kurdum kurulum cok kısa surdu basarılı dedi fakat eskiden restart isterdi şimdi istemiyor yine de restartladım hala gözükmüyor. Bilgisayarda eskiden win7 ultimate 64 bit vardı win8 denedim olmadı simdi de win10 denedim yine aynı sorun var formatla duzelmiyor yani. Ayrıca biosta da ekran kartıyla alakalı hic bisey yok

Seyhoo

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
Ekran_Al_nt_s.png

Aygıt yöneticisinde gözükmüyor. Biosu güncelleyemiyorum cünlü batarya bitik ama bundan öncede format attıktan sonra guncelleyemiyordum. Display Driver Uninstaller kurdum temizledim dell resmi siteden uygun driveri bulup kurdum kurulum cok kısa surdu basarılı dedi fakat eskiden restart isterdi şimdi istemiyor yine de restartladım hala gözükmüyor. Bilgisayarda eskiden win7 ultimate 64 bit vardı win8 denedim olmadı simdi de win10 denedim yine aynı sorun var formatla duzelmiyor yani. Ayrıca biosta da ekran kartıyla alakalı hic bisey yok
Isınma sorunu yaşıyor muydunuz daha önceden ? Bu sorun ne zaman olmaya başladı biraz detay verirseniz çözerim. Bios'a detaylı baktınız mı ikincil grafik işlemci devre dışı mı değil mi diye ?

bener61

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Isınma ile alakalı olacagını sanmıyorum aşırı ısındığı da olmuyordu. Ben yine de yaz mevsimidir diye söküp temizledim aradan 2 hafta gecince farkettim bu sorunu acaba söküp takma işlemi sırasında mı geldi başıma bu iş ? biosa detaylı baktım f2 ve f12 ye kadar her biseyi inceledim grafikle alakalı hic bisey yok f12 de test ettirdim sorun yok diyor grafik kartında

Seyhoo

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
Isınma ile alakalı olacagını sanmıyorum aşırı ısındığı da olmuyordu. Ben yine de yaz mevsimidir diye söküp temizledim aradan 2 hafta gecince farkettim bu sorunu acaba söküp takma işlemi sırasında mı geldi başıma bu iş ? biosa detaylı baktım f2 ve f12 ye kadar her biseyi inceledim grafikle alakalı hic bisey yok f12 de test ettirdim sorun yok diyor grafik kartında
Söküp takarken olmuş olabilir. Grafik işlemcinin etrafında smd kapasitörlerden birine yada birkaçına zarar verdiyseniz bu sorun olabilir. Söküp takarken sorunsuz bir işçilik ortaya koyduğunuzu düşünüyorsanız sorun bundan değildir. Çünkü grafik işlemci PCB'ye tümleşiktir. Bios güncellemesi kesin sonuç verir bu şekilde sıkıntılar genelde böyle gideriliyor. AIDA64 Extreme yazılımını indirip görüntü birimi bölümünde AMD olabilir. O bölüme bakar mısınız ?

bener61

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Everesti de kurdum orada da gozukmuyor sorun kesinlikle donanımsal sanırım. Tekrar söküp tekrar topluycam

Ekran_Al_nt_s.png

Seyhoo

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
Görüntü birimi sekmesini genişletip detaylı gezer misiniz rastlayabilirsiniz AMD'ye. Eğer rastlamazsanız biosu kesin güncellemeniz gerekiyor. Bios kuzey köprüsünden dolayı ikincil grafik işlemci hakkında bilgi toplayamıyor veya onu görmüyor olabilir.

Seyhoo

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
Tavsiyem pili şoklat ve pile geçici bir kapasite kazandır. Bu şekilde biosu güncelleyebilirsin. Eğer düzelmezse profesyonel teknik servisten destek alabilirsin. AMD'nin mobil çipsetlerin de bu gibi sorunlar çok yaygın.

bener61

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Söküp vidaları fazla sıkmadan bir kaç tane de arttırarak tekrar topladım pek de duzelen bişey yok. Dediğiniz gibi yapayım pili şoklattırayım olmadı yenisini alıp biosu guncelleyeyim. Yardımlarınız ve tavsiyeleriniz için çok tesekkur ederim. Sonucu yarın bildireceğim. Hayırlı akşamlar

Seyhoo

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
Söküp vidaları fazla sıkmadan bir kaç tane de arttırarak tekrar topladım pek de duzelen bişey yok. Dediğiniz gibi yapayım pili şoklattırayım olmadı yenisini alıp biosu guncelleyeyim. Yardımlarınız ve tavsiyeleriniz için çok tesekkur ederim. Sonucu yarın bildireceğim. Hayırlı akşamlar
Hayırlı akşamlar merak içerisindeyim elimden geldiğince yardımcı olurum.

suleymankilic

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
aynı sorun bende var aynı model bilgisayarım intel hd4000 i görüyor amd görmüyor onun yerine Microsoft temel görüntü bağdaştırıcı yazıyor aygıt yöneticisinde herşey denedim hiçbir sürücü yüklenmiyor amd ekran driverlarını yükleme çalışırken çalışmayı durdurdu hatası alıyorum be bataryam olmadığı için bir türlü bios güncelleyemiyorum yardımcı olur musunuz

İsimyok08

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,106
aynı sorun bende var aynı model bilgisayarım intel hd4000 i görüyor amd görmüyor onun yerine Microsoft temel görüntü bağdaştırıcı yazıyor aygıt yöneticisinde herşey denedim hiçbir sürücü yüklenmiyor amd ekran driverlarını yükleme çalışırken çalışmayı durdurdu hatası alıyorum be bataryam olmadığı için bir türlü bios güncelleyemiyorum yardımcı olur musunuz
Eski konuları hortlatmak yerine yeni konu açmak ne kadar güzel olurdu değil mi ?