"Değerler Eğitimi" adı altında ki eğitim doğru mu?

Bu konuyu okuyanlar

Creative

Kör Cerrah
Emektar
Reaksiyon puanı
17,297
Biliyorsunuz ki Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından anaokulu çağında ki çocukların gitmiş olduğu okullarda Değerler Eğitimi adı altında çocuklara din kültürü dersleri verilmekte.

Buna istinaden bazı okullarda ki çocukların almış olduğu eğitimlerden sonra davranışlarının değiştiği yönünde haberlerin ortaya çıktığı söylenmekte. Eğitim sonrasın aile içerisinde bulunan erkek çocukların halasına yada teyzesine günah olduğu için dokunmadığı ve ondan kaçtığı haberleri yapılmakta.

Açıkçası benimde çocuğum var henüz 6 yaşında anaokulu kayıtlarında Değerler Eğitimi almasını istemedim, istememin sebebi ise yaşının daha ufak oluşu ve ileride zaten din kültürü dersi alacağından dolayı istemedim.

O yaşta ki bir çocuğun sizce Değerler Eğitimi alması uygun mudur?

aylmz07

Asistan
Reaksiyon puanı
84
Çocuklarımızın din öğrenmesi güzel birşey fakat, herşeyin bir zamanı var.Anasınıfı din öğrenmek için biraz erken.Ben de kızıma izin vermedim.Önce okumayı öğrensin, ardından din öğrenimi için kurslara göndeririz.Bu arada kendim de bir devlet okulunda idareciyim.

Usain

SpaceX
Emektar
Reaksiyon puanı
15,050
Çocuklara bazı şeyleri anlatmak, açıklamak yerine saçma örnekler veriyorlar. Eskiden taş olursun falan diyenleri duyuyordum. Şimdi öyle ütopik örnekler duyuyorum ki çocuklardan... Bence de biraz daha yaşın ilerlemesi gerekiyor.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Eğitimi veren kişi kaliteli ve kalifiye ise ne zararı olabilir eğitimin ? Ayrıca Değerler Eğitimi gibi güzel bir konusu olan ders ise.
Bana insanların din ile korkutulması yanlış geliyor. Aman biz yobaz mı oluyoruz aman laiklik elden gidiyor mu flan diye hemen gaza gelmeler. Biz modern bir aileyiz din eğitimi istemiyoruz yada çocuğumuz ufak az büyüsün gibi söylemler yanlış geliyor bana.
Okulda ne anlatabilirler o çocuklarada 6 yaşında erkek çocuğu halasına teyzesine dokunmayacak kıvama gelir. Biraz saçma ve abartı bir haber gibi geldi bana. Zaten aşırı dini eğitim bile verilse Hala Teyze 1. derece akraba ve Dinen Nilah düşmez na-mahrem değildir kapalı olsa bile Hala Teyze yeğeninin yanında açık gezebilir bunuda herkes bilir.

Son düzenleme:

The Judge

.bmbozbey
Emektar
Reaksiyon puanı
5,194
Tamamlanmamış fakat çalışır durumdaki motorla yola çıkmak ciddi sorunlara yol açar :D
Her şeyin yeri ve zamanı var. Küçük yaşlarda ki çocuklara çok yüzeysel ve basit bir şekilde bir kaç bilgi verilebilir fakat;
erkek çocukların halasına yada teyzesine günah olduğu için dokunmadığı ve ondan kaçtığı
Bu düzeydeki şeyler hal ve haretlerinde düşünme yapısında olumsuz şeylere yol açabilir.
Çocuk kendi kafasında anlatılanları çok farklı bir şekilde yorumlayıp tasavvur da edebilir.
Dediğim gibi "Her şeyin yeri ve zamanı var."

Dora

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
9,731
Küçük yaşta verilen dini eğitim adi altında verilen bilgiler gözümde beyin yıkamadır. Geleceğin çocuklarını şimdiden eğmektir. Namaz, dua öğret başka bir bilgi verme ufacık beyinlere.